• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Przystanek Stare Polichno

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#41
Linkowana firma to żałosna próba skopiowania sklepu ze Świdnicy. Do tego widzę, że i jakość do bani. Dobrze wiedzieć i trzymać się tych co klientów w jajo nie robią...

Co do dioramy. Chyba za bardzo próbowałeś zróżnicować kolory "zieleni" i teraz mamy soczystą zieleń obok wypalonej słońcem. Jak by się komuś z wiaderka Roundup rozlewał :)
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#42
Linkowana firma to żałosna próba skopiowania sklepu ze Świdnicy. Do tego widzę, że i jakość do bani. Dobrze wiedzieć i trzymać się tych co klientów w jajo nie robią...

Co do dioramy. Chyba za bardzo próbowałeś zróżnicować kolory "zieleni" i teraz mamy soczystą zieleń obok wypalonej słońcem. Jak by się komuś z wiaderka Roundup rozlewał :)
Ze względu na to, że to mata, przejścia kolorów niestety są dość ostre. Przy wykonywaniu zieleni inspirowałem się różnymi zdjęciami, ale może rzeczywiście trochę przesadziłem z mieszaniem barw.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#43
To nawet nie chodzi o przejścia. Na przykład trawa tuż obok toru będzie zżółknięta z powodu działania środków roślinobójczych by za chwilę przejść w soczystą zieleń. Na dioramie żółte placki wyglądają jakby pojawiały się w różnych miejscach. Jakby krowy nasyp obsrywały :) ...ale ogólnie jest ładnie.
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#44
Zająłem się drugą stroną makiety. Będzie tam las sosnowy. Oczywiście jeszcze daleko do końca pracy - wiele rzeczy wymaga poprawki, zieleń ogólnie będzie jeszcze wzbogacona ;) Zastosowałem się do uwagi kolegi @Adam Okuń - nie różnicowałem tak mocno i chaotycznie barw trawy :) Póki co, postanowiłem wrzucić zdjęcia makiety i kilku sosen, które będą rosły w lesie, aby zobrazować mniej więcej zaplanowany przeze mnie wygląd dioramy ;)
WP_20151003_16_36_24_Pro.jpg WP_20151003_16_33_55_Pro.jpg WP_20151003_16_38_14_Pro.jpg
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#47
Witam Forumowiczów po dłuższej przerwie :) Przy okazji życzę Wszystkim Wesołych Świąt :) W ostatnim czasie diorama została urozmaicona nieco jeśli chodzi o zieleń :) Powstała kolejna partia sosen. Ze względów praktycznych nie przytwierdziłem ich na stałe do podłoża - są włożone w odpowiednie otwory wykonane ze słomek do napojów ;) Wykonałem również pierwszy krzew z komosy ciernistej. Efekt moim zdaniem jest bardzo satysfakcjonujący. Niestety, jak pewnie większość wie, piana morska jest rośliną trudną w uprawie. Nasiona wysiewane były przez dwa lata z rzędu i dopiero w drugim roku pojawił się jeden krzaczek. Ale nie ma co się poddawać - trzeba próbować po raz kolejny, może akurat coś wyrośnie ;) Nie przybrudzałem jeszcze niczego przy pomocy zakupionego jakiś czas temu kompletu pigmentów. Kolejnym krokiem będzie stworzenie następnego modułu, aby móc w końcu zobaczyć jakiś skład przemierzający szlak ;) Będę starał się systematycznie uzupełniać zieleń i dodawać kolejne niezbędne elementy, takie jak słupy telegraficzne czy wskaźniki :)
PS Przepraszam za słabą jakość zdjęć. Obiecuję, że następne będą lepsze ;)
WP_20170414_004.jpg WP_20170414_012.jpg WP_20170414_016.jpg WP_20170414_020.jpg WP_20170413_001.jpg
 

Darek1957

Znany użytkownik
Reakcje
1.209 0 0
#49
Mam wrażenie, że drzewa ustawione w szeregu nie odzwierciedlają natury. Zieleń poniżej drzew jest bardziej podobna do naturalnych obszarów leśnego runa.
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#50
Komosa nie jest trudna w uprawie. Zalicza się do chwastów. Może spróbuj w innym miejscu niż dotychczas ,poprostu mogą warunki jej nie odpowiadać.
Może błędem było sianie bezpośrednio do gruntu. Tym razem spróbuję najpierw zrobić rozsady w doniczkach i w maju po przymrozkach dopiero do gruntu .
[DOUBLEPOST=1492200212][/DOUBLEPOST]
Mam wrażenie, że drzewa ustawione w szeregu nie odzwierciedlają natury. Zieleń poniżej drzew jest bardziej podobna do naturalnych obszarów leśnego runa.
Drzewa nie są ustawione dokładnie w szeregu ;) Być może dorobię jeszcze kilka sztuk w celu uzupełnienia, np. aby były rozmieszczone bardziej nierównomiernie.
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#51
Witam po dłuższej przerwie! Wykonałem jakiś czas temu elektrosadzarkę z łapki na muchy. Urozmaiciłem nieco zieleń przy jej pomocy. Posiadam obecnie następujące rodzaje trawy: Faller 170775, Noch 08322, Noch 08321, Heki 3354. W związku z tym mam pytanie - jakie jeszcze konkretne trawy polecacie, aby realistycznie odzwierciedlić późne lato/wczesną jesień? :)
Mam również pomysł na rozbudowę dioramy. Na kolejnych segmentach chcę umieścić miniaturę przystanku z ładownią Polichno, istniejącego przed laty na linii Stare Bielice - Skwierzyna. Jego plan jest zamieszczony w jednej z wydanych kilka lat temu książek. Zeszłej jesieni wykonałem również różne pomiary tego, co zostało z w/w obiektu osobiście ;)
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#52
Zieleń niska poprawiona nieco przy pomocy elektrosadzarki wykonanej z łapki na muchy :) Muszę dokupić więcej traw o różnych kolorach i długościach, aby kolejne segmenty dioramy wyglądały jeszcze bardziej realistycznie (tutaj użyłem jedynie czterech rodzajów trawy wymienionych w poprzednim wpisie) :)
 

Załączniki

OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#55
Witam! Po przerwie jak zwykle ;) Zgodnie z tym, co napisałem wcześniej, rozpocząłem prace nad kolejnym segmentem, na którym znajdzie się miniatura przystanku osobowego Polichno. I tutaj mam do Was sprawę, jeżeli ktoś oczywiście będzie w stanie pomóc :) Na przystanku tym od dawna fizycznie nie istnieje wiata. Czeka mnie zatem rekonstrukcja. Krótki opis słowny jej wyglądu znalazłem na stronie sentymentalny.com. Napisałem kiedyś maila do jej autora ale nie otrzymałem odpowiedzi. Może więc ktoś z Was dysponuje jakąś wiedzą na temat tej (lub chociaż podobnej) wiaty, a może nawet fotografią i zechce się ze mną podzielić? Chodzi o jakiekolwiek wskazówki, aby w miarę możliwości odtworzyć wygląd tego obiektu. Do dzisiejszych czasów zachowała się jedynie betonowa wylewka z wystającymi śrubami, dzięki czemu wiem jedynie, jaką wiata miała długość oraz szerokość. Wiadomo, że bliźniacza konstrukcja znajdowała się na przystanku Goszczanowiec przy tej samej linii.
Przy tworzeniu segmentu korzystam z własnych pomiarów dokonanych w terenie oraz planu sytuacyjnego zamieszczonego w pracy M. Urbaniaka "Kolej Skwierzyna - Stare Bielice". Okazało się, że nie wszystkie proporcje są na tym planie idealnie zachowane, droga z przejazdem wyszła nieco za blisko początku peronu. Ale ma to też plus - dzięki temu cały przystanek z przejazdem mieści się na jednym segmencie ;) Długość peronu jest ok (i to zarówno wg moich pomiarów, jak i mapki). Teraz za późno na poprawienie tego, gdyż segment z odpowiednio ukształtowanymi bokami jest gotowy.
Zatem gdyby ktoś mógł pomóc w sprawie wiaty, będę wdzięczny !!! :)
 

Załączniki

OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#56
Witam serdecznie po przerwie !!! :) Powstała ostatnio m. in. wylewka pod wiatę, natomiast teraz pracuję nad rekonstrukcją samej wiaty. W związku z tym, chciałbym zapytać, czy ktoś ma wiedzę, na jaki kolor tego typu drewniane obiekty malowano? Zastanawiam się nad jakąś "brzydką" zielenią, np. Humbrol 101, bądź też czymś w rodzaju Humbrola 62, wpadającym w brąz. Trzeba pamiętać, że jest to poniemiecka linia, a sam przystanek pod zarządem PKP funkcjonował tylko do 1961 roku (odwzorowuję okres polski). Co do segmentu dioramy, podjąłem jednak decyzję, że zbuduję miniaturę przystanku bez żadnych skróceń. Wymagało to jedynie przemyślenia, kilku przeliczeń i niewielkiej ingerencji stolarskiej :) Zdjęcia makiety wrzucę niebawem :)
 

Załączniki

OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#59
Niedawno powstała miniatura słupka hektometrowego stojącego na peronie przystanku Stare Polichno :) Czeka na "wkopanie" w makietę na odpowiednią głębokość :D Przy okazji mam dwa pytania: 1) Ile powinien wynosić wymiar oznaczony na trzecim zdjęciu jako X, czyli odległość od ziemi do dolnej krawędzi tablicy z nazwą stacji (szukałem, ale jednoznacznej odpowiedzi, czy też normy nie znalazłem), 2) Czy dla epoki III/IV lepiej wykonać słupki takiej tablicy w postaci rurek o okrągłym przekroju, czy w postaci zużytych szyn? :)
 

Załączniki

OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#60
Witam standardowo, czyli po przerwie ;) Jakiś czas temu wykonałem na dioramie zieleń niską w postaci trawy. Wiata oraz słupek hektometrowy 37,6 są już na swoich miejscach :) Z blaszki i drutu powstała tablica z nazwą przystanku. Napis to kalkomania stworzona przy pomocy generatora na stronie pkprepo.net. Przy końcach peronu pojawiły się wskaźniki W4 (w czasach świetności przystanku Stare Polichno określane jeszcze chyba jako W5). Są to blaszki firmy Ostbahn umieszczone na słupkach z szyn. Obecnie zaczynam pracę nad niewielkim segmentem, który połączy przystanek z fragmentem dioramy wykonanym wcześniej. Następnie pojawią się oczywiście kolejne ważne elementy, między innymi sosny, wszak przystanek znajduje się (co prawda na skraju, ale jednak) w Puszczy Noteckiej :)
 

Załączniki

  • 289,5 KB Wyświetleń: 109
  • 354,3 KB Wyświetleń: 118
  • 395,3 KB Wyświetleń: 113
  • 543,2 KB Wyświetleń: 120
  • 240,4 KB Wyświetleń: 120
  • 241,1 KB Wyświetleń: 118
  • 293,5 KB Wyświetleń: 97

Podobne wątki