• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Diorama] - BCT Gdynia

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#1
Cześć wszystkim.

Jako że na co dzień bliski jest mi transport drogowy (pracuje jako spedytor), dodatkowo jest też moją pasją, a z modelarstwem mam już do czynienia od lat młodzieńczych postanowiłem złożyć wszystko to w jedną całość i zbudować dioramę. W tym temacie prezentował będę etapy jej budowy.

Na wstępie słów kilka co, po co i jak?
BCT Gdynia - czyli bałtycki terminal kontenerowy w Gdyni - transport kontenerów podobnie jak gabaryty wywołuje u mnie silne elementy zaciekawienia, do tego mam sentyment do miasta Gdyni, łącząc te dwa aspekty padł plan by zbudować charakterystyczną "bramę" wjazdową do tego terminalu.

Na początek faza projektowania - czyli przenoszenie na kartkę wymiarów, sugerowałem się pomiarami wykonanymi na podstawie map z geoportalu i google, skalując je do 1:87 oraz delikatnie modyfikując niepokrywające się wymiary.



Jako że do oceniania obecnie nie ma nic - c.d.n ;-)
 
OP
OP
Ciemny

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#4
Dzięki Panowie za moralne wsparcie ;-)

Trochę poprawiłem, dorysowałem, temat idzie do przodu.



Diorama będzie miała 120x80cm - i tu liczę na podpowiedź osób, które robiły coś na podobnej formatce - lepiej sklejka na wymiar czy jakiś grubszy styrodur? Głównym aspektem jest waga, wiadomym jest że stryrodur będzie lżejszy ale jak z trwałością? Bliższy drewnianej podstawie jestem też ze względów praktycznych przy rozbudowie "może kiedyś" o dodatkową cześć portową. Co podpowiecie?

Do zobaczyska ;-)
 

marpama28

Znany użytkownik
Reakcje
54 4 0
#6
Na Twoim miejscu zrobił bym podstawę ze sklejki, ale nie jakiejś strasznie grubej co by to nie ważyło strasznie dużo. I na to styropian albo styrodur. Chyba że nie chcesz potem tego gispować czy coś to lepiej od razu na płycie chyba jakiejś. Ale co do tematu to już mi się podoba :D Rozumiem że zestawów kontenerowych tez masz odpowiednia ilość? :D
 
OP
OP
Ciemny

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#8

marpama28

Znany użytkownik
Reakcje
54 4 0
#9
Tylko jak to ma być terminal to jest on praktycznie płaski jak stół, zalany asfaltem. A płytę OSB będzie trzeba zagispować na równo. A jak weźmiesz jakąś sklejkę o odpowiedniej grubości, tak żeby się nie gięła przy takim wymiarze co chcesz to będziesz miał od razu powierzchnie równą, praktycznie do pomalowania tylko.
 
OP
OP
Ciemny

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#10
Tylko jak to ma być terminal to jest on praktycznie płaski jak stół, zalany asfaltem. A płytę OSB będzie trzeba zagispować na równo. A jak weźmiesz jakąś sklejkę o odpowiedniej grubości, tak żeby się nie gięła przy takim wymiarze co chcesz to będziesz miał od razu powierzchnie równą, praktycznie do pomalowania tylko.
Delikatne "pofaudowanie" terenu będzie, sama droga dojazdowa do bramy od strony parkingów idzie pod delikatnym spadem tak więc będę gipsował ;) o sklejce myślałem i myślę nadal tak jak pisałeś z podbudówką ze styro ale wówczas obramówkę wzmocniłbym jeszcze "deskami".
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#11
Odradzam gipsowanie na takiej powierzchni aby zrobić lekki podjazd. Płyta jaka wielka nie bedzie- na 100% pracuje i cienkie gipsowanie popęka. Będzie trzeba zrobić jakąś kon. usztywniającą, a lekkie zjazdy podjazdy rób z kartonu 1,5 lub 2 mm grubości.
 
OP
OP
Ciemny

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#12
Cześć!

Odnośnie "podłoża" padło na płytę OSB by rozłożyć trochę jej pracowanie, całość złożyłem z 3 formatek 40x80cm, podbiłem je trzema listwami o szerokości 5cm, oraz przed weekendem u stolarza zamówiłem boczne ścianki na 4cm wysokie.

Czekam również na dostawę zamówionych HIPSów, więc na dniach ruszam z budową 3D ;-)
Na przyszły tydzień planuje też wylanie asfaltu i tu pytanko do Was. Lepiej gipsować gołą płytę czy karton? W planach miałem zrobienie szablony z kartonu 1mm i na karton dopiero warstwa gipsu.

Dwie fotki, że się nie obijam ;-)




pozdr.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dioramy i makiety 32
Dioramy i makiety 1
Dioramy i makiety 21
Dioramy i makiety 25
Dioramy i makiety 19

Podobne wątki