• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

DIORAMA (1:220)

Peter007

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam mam na imię Piotr i jestem tu nowy. Zajmuję się modelarstwem kartonowym i w planach mam zrobienie dioramy w skali Z (1:220). Zainspirowała mnie diorama modelarza Rafała Starowicza z Krakowskiego Klubu Modelarzy której zdjęcia można na tamtej stronie zobaczyć. Przedstawia scenkę z tramwajem 4N w roli głównej. Chciałbym zbudować podobną lecz oczywiście znacznie różniącą się dioramę. Elementy przyszłej dioramy są tworzone przeze mnie od Lipca 2010r. Jak narazie jest to tramwaj 4N z lat 50, kiosk ruchu z lat 70, samochód ( żuk A11 ), oraz kamieniczka, druga w budowie. Diorama ma przedstawiać drugą połowę lat 70. Jej budowę zacznę po zrobieniu drugiej kamienicy. Wszystko trwa bardzo wolno ponieważ sklejam tylko w weekendy i to jeszcze nie zawsze. Narazie chciałem pokazać fotki tramwaju i pierwszej kamienicy.
 

Załączniki

OP
OP
Peter007

Peter007

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

Mam pytanie z czego najlepiej wykonać jest małe wzniesienie tak do 5 mm? Ja myślałem nad styropianem który by potem sie oszlifowało np papierem ścierny ale nie wiem czy to dobry pomysł. Proszę o rady :|
 
OP
OP
Peter007

Peter007

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

lukas76 napisał(a):
Wzniesienie można zrobić z pianki montażowej :)
Ale gdzie taką piankę dostać, gdzie kupić?
BORUCH napisał(a):
Z piasku zmieszanego z wikolem :D
Tego sposobu też nie znałem, nawet o nim nie śniłem :)

PS: Dzięki Panowie za rady, wypróbuję te dwie metody "na brudno",a potem zobacze która mi lepiej wyjdzie. Tylko pierwsz musze dokończyć tą drugą kamienicę :)
 
OP
OP
Peter007

Peter007

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

Wie ktoś może czy na słupach tramwajowych trzymających sieć montowano może latarnie czy poprostu mam wykonać słup tramwajowy ,a obok niego stojącą sobie latarnie? :|
 

Ogryzek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

Peter007 napisał(a):
Wie ktoś może czy na słupach tramwajowych trzymających sieć montowano może latarnie czy poprostu mam wykonać słup tramwajowy ,a obok niego stojącą sobie latarnie? :|

Głowy teraz nie dam.. Ale mocno misie wydaje ze w Poznaniu masz siec zakotwiczona do latarni (lub na odwrót- jak to woli). Jutro zrobię fote jak co.
 

UNIVERS

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

lukas76 napisał(a):
Tylko trochę wzrasta ciężar z tym piaskiem
Proponuję masę szpachlową do styropianu/styroduru i styrodur. Propozycja jest taka, że wycinasz ze styroduru element wysoki na 5mm (łatwo się to tnie ostrym narzędziem, np. nożykiem do tapet albo żyletką), przyklejasz go do docelowego miejsca tą szpachlówką i tym samym też szpachlujesz miejsca łączeń, szparki itd, formujesz ostateczny wygląd wzniesienia. Po wyschnięciu będzie w miarę lekkie i twarde. Szpachlówka Akrylowa do styropianu jest biała i ma konsystencję towotu. Wyciska się ją z tuby pistoletem. Polecam.
 

UNIVERS

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

lukas76 napisał(a):
Wzniesienie można zrobić z pianki montażowej :)
Na 5mm?
Nie polecam. Jak walniesz gluta pianką, to zacznie rosnąć w szybkim tempie. Potem jak zaczniesz to formować, to ci się palce do tego przykleją i inne narzędzia. Zaraz potem zaczniesz bluzgać...

Proponowaną przeze mnie we wcześniejszej wypowiedzi szpachlówkę akrylową można wycisnąć na makietę, w miejscu planowanego wzniesienia, a następnie długo formować palcem moczonym co chwilę w wodzie. Nie rośnie, nie przykleja się do mokrego palca, a uformowana bryła pozostanie taka jaką uformowaliśmy, zaś gdy wyschnie to będzie twarde. Do 5mm nie powinna pękać. Jak pęknie przy schnięciu, to pęknięcia wypełnisz ponownie i będzie git.

Może być także to: http://www.modelarski.martel.pl/pl/p/Sz ... ylowa/1864
 
OP
OP
Peter007

Peter007

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

Ogryzek napisał(a):
Głowy teraz nie dam.. Ale mocno misie wydaje ze w Poznaniu masz siec zakotwiczona do latarni (lub na odwrót- jak to woli). Jutro zrobię fote jak co.
Tzn. tak na liniach tramwajowych robi i robiło się tak że od sieci są odprowadzone linki do rozetek czy innych zaczepów znajdujących się na budynkach czy też ( chyba ) do latarni. Wszystko po to by sieć była dobrze podtrzymana ( napięta ) więc tobie może o to chodzi....,a mi o te centralne słupy i na nich czy montowano latarnie. Proszę o odpowiedzi jeżeli ktoś się na tym zna czy spotkał się z taką sytuacją.
 
OP
OP
Peter007

Peter007

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

UNIVERS napisał(a):
Do 5mm nie powinna pękać. Jak pęknie przy schnięciu, to pęknięcia wypełnisz ponownie i będzie git.
No właśnie i tego się obawiam, bo to chyba tak samo jak z gipsem że może pękać, ale dzięki za rade, może ten patent wykorzystam :)
 
OP
OP
Peter007

Peter007

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Re: Elementy przyszłej DIORAMY (1:220)

Dzieki za foto, to co wysłałeś to właśnie te linki które idą od sieci do latarni czy też do budynków by ją napiąc i podtrzymać, te fotki mi się też przydadzą :D
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł Z 13
Makieta i moduł Z 430
Makieta i moduł Z 154
Makieta i moduł Z 15
Makieta i moduł Z 329

Podobne wątki