• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diody

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#41
Dioda jest OK.
Co do napięcia i rezystora.
Rezystor umieszczony szeregowo z diodą LED ma za zadanie ograniczyć prąd płynący przez tę diodę.
Jego wartość oblicza się z następującego Wzoru:

R = (Uz - Ud)/Id

gdzie:
R - wartość rezystora
Uz - napięcie zasilania
Ud - spadek napięcia na diodzie LED w przewodzeniu
Id - nominalny prąd płynący przez diodę LED w przewodzeniu

Dodatkowo, szczególnie dla nieco wyższych napięc, należy obliczyć moc, która wydzieli się na Rezystorze.

Pr = (Uz - Ud) * Id
gdzie:
Pr - moc wydzielająca się na rezystorze.
Po obliczeniu w/w mocy należy dobrać rezystor ze zbioru standardowych wartośc mocy:
0,125W lub 0,25W, lub 0,5W.
Większe raczej nie będą potrzebne.
 

kubatj123

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#42
Problem..

cze wszystkim......

mam mały problem....

jak można zrobić coś takiego na zwyczajnych diodach LED.....
nie chodzi mi o to żeby migały w klawiaturze......

jakbyście mogli to pokazać na schemacie...... (w jaki sposób jest to podłączone......)

mi chodzi o to jak można to zrobić żeby można było podłączyć do głośników

http://pl.youtube.com/watch?v=Vcf5qJfl80U

z góry dzięx.. :)
 

PawelMa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#44
A na czym polega "niezwykłość" LEDów z powyższych postów?
Czy dobrze rozumiem, że Twoje pytanie nie ma nic wspólnego z modelarstwem, a po prostu chcesz zrobić jakąś diodową wizualizację podpinaną do wzmacniacza audio?
Jeśli tak, to nie to forum... Może poszukaj zestawu do samodzielnego montażu na http://www.sklep.avt.com.pl. Słowo kluczowe: iluminofonia. Albo - jeśli masz ciut większą wiedzę, poszukaj jakiegoś rozwiązania na układziku LM3916 i pokombinuj z nim. Na nim oparte sa VU-metry itd.

Żeby było bardziej "kolejowo" - ja na podobnym układzie LM3914 (działa liniowo, a nie jak 3916 logarytmicznie) zrobiłem proste ustrojstwo do przyszłej makiety, które pozwala na włączanie kolejnych diod LED na makiecie poprzez zwiekszanie napięcia potencjometrem na pulpicie. Dzięki temu do sterowania 10 osobnych puntków świetlnych wystarczy puścić od pulpitu do makietu dwa druciki. Tyle że z zasady układu wynika, że można w danej chwili włączać albo jedną z dziesięciu diód, albo całą linijkę, czyli np pierwszą i drugą, od pierwszej do szóstej itd, ale nie np trzecią i dziewiątą.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 10
Elektryka 25
Elektryka 18
Elektryka 5
Elektryka 34

Podobne wątki