• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diody SMD

OP
OP
adeon

adeon

Aktywny użytkownik
patryku dzięki ale już to czytałem i dalej nie wiem nic :roll:
nie wiem jak wyglądają na tych diodach miejsca w których się wpina kabel

kozak

Administrator
drogi Adeonie diody smd sa do motażu powierzchniowego więc z założenia żadnych kabli się tam nie wpina bo są przeznaczone jedynie na płytkę. podłączenie do nich kabla polega na przylutowaniu go do pól lutowniczych i tyle (ostrożnie bo latwo takie pole oderwać !!)

xendx

Nowy użytkownik
SMD

Ja kilka dni temu po raz pierwszy przylutowywalem kabelki a dokladniej druciki ~0,3mm do diody zwykłą lutownicą transformatorową. Według mnie najwazniejsze jest zeby ocynować koncówki tych drucików jak również pola lutownicze na diodzie co ułatwi przylutowywanie do niej drucików a tym samym zmniejszy ryzyko jej przegrzania.

xendx

Nowy użytkownik
SMD

No nie stety nie zasze. Nóżek w scalakach i innych elementow nie bedziesz cynował przed włożeniem w płytke bo by pewnie otwory w płytce okazaly sie już za małe :D także nie zawsze sie trzeba trzymac reguł tylko przykladać lutownice i grzać aż cyna chyci :p
W tym PDFie co jest link powyżej kabelki są przylutowane pionowo pod diodą (stąd też pewnie diody SMD posiadają te półokrągłe wcięcia po bokach i pewnie maszynie łatwiej sie trzyma taką diode przed wtiopieniem w płytke) Ja przylutowalem kabelki na płasko wtedy lut mam na wiekszej powierzchni pola lutowniczego Fotka moze nie najlepiej wyszla ale ją wstawie.
Oczywiście ważne żeby cyna była bogata w topnik zeby sie nei bawić kalafonią a jak cyna na grocie jest juz za bardzo przegrzana i robi sie matowa to najlepiej oczyscic grot.

Załączniki

kozak

Administrator
wez pod uwagę że nóżki scalaków i innych elementów są już pokryte specjalnym materiałem ułatwiającym lutowanie. a jesli chodzi o wszelakie maszyny do lutowania szczególnie elementów takich jak diody i rezystory itp to są one zapakwane w taśmach i bezpośrednio z taśmy lądują na odpowiednim miejscu gdzie są przyklejane do płytki specjalnym klejem potem plytka idzie do pieca rozpływowego albo na "falę" i mamy gotową płytkę :D

pado

Znany użytkownik
KKMK
Ja pozwolę sobie wrzucić kilka zdań od siebie. Lutowanie diód SMD to prosta sprawa. Wcale nie trzeba posiadać jakiejś lutownicy za niewiadomo jakie pieniądze. Ja osobiście posiadam dwie. Kolbową i transformatorową. Jedna była kupiona w OBI za 34 zł (kolbowa, wymienne groty) druga to transformatorowa za 30 zł też zakupiona w OBI. Przed przystąpieniem do lutowania dwóch elementów oczywiście trzeba je pokryć cyną, by było łatwiej to lutować. Diodę SMD najlepiej umieścić w jakimś kowadełku które nas ochroni przed poparzeniem, lub przykleić na właściwe miejsce jak to ma miejsce w moich semaforach. Do diody lutowałem głównie dwa rodzaje kabli. Telefoniczny stacyjny suchy 0,5 mm, oraz cienki wyjęty z wirnika od silniczka lokomotywki TT 0.2 mm (albo jakoś tak) Wszystko działa nic się nie zepsuło i jest ok. Oczywiście w przypadku pierwszych lutowań wyglądały one koszmarnie ale cóż z czasem szło mi coraz lepiej. Nie martwiłem się zepsutymi diodami bowiem 30 gr. za sztukę to nie koszt.

Załączniki

Patryk.K

Nowy użytkownik
pado napisał(a):
Rany to co to za diody :?: Ja ostatnio kupowałem złóte, zielone, czerwone po chyba 40 gr a białe i niebieskie po 3 zł.
Mnie ciekawi różnica cen tych diód SMD otóż chodzi o różnicę między kolorowymi a białymi? dlaczego aż tak duża 40gr ,a 3zł ?? :neutral:

kozak

Administrator
Patryk.K napisał(a):
Mnie ciekawi różnica cen tych diód SMD otóż chodzi o różnicę między kolorowymi a białymi? dlaczego aż tak duża 40gr ,a 3zł ?? :neutral:
a to w sam raz pytanie dla mnie :D więc soprawa ma się tak : po pierwsze białe i niebieskie diody to wlasciwie nowość w porównaniu do innych kolorów które są produkowane od wielu lat (nawet Polacy produkowali jeszcze w latach 70 czerwone) a pozatym koszt pozyskania surowców na te diody jest wyższy gdyż są wykonane z arsenku galu którego pozyskiwanie jest skomplikowane (pomijając fakt że metodę produkcji tego surowca odkryli Polacy ale jak zwykle nie potrafili tego wykorzystać bo forsy brak !!)

kozak

Administrator
ja się z takimi nie spotkałem choć nie wykluczone że istnieją. chociaż ciekawe w jakiej obudowie by były produkowane ?? może SOT-23 :?: jutro poszukam coś w moich śmieciach na dysku elektronika to może coś znajde.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 49
Elektryka 25
Elektryka 18
Elektryka 5
Elektryka 43