• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diagnostyka LocoNet'u

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
194 2 0
#1
Po ostatnich przebojach na imprezach z makietą modułową (3. spotkanie FREMO w Polsce i Pobiedziska 2015), a właściwie z magistralą LocoNet postanowiłem poszukać w internecie schematów jakichś urządzeń ułatwiających diagnostykę LocoNet'u.
W praktyce okazywało się, że duży problem nie stanowiły problemy typu brak sygnału, ale jego jakość. W takich przypadkach tester LT1 od Digitrax'a już nie pomoże.
I tak przeglądając czeluście internetu natknąłem się na ten projekt:
http://dcc-mueller.de/loconet/ln_tst_e.htm
Urządzonko zostało zaprojektowane przez FREMO'wskiego szpeca od elektroniki i mierzy różnice napięć między określonymi liniami. W ten sposób można określić, czy napięcie na liniach RailSync jest wystarczające do zasilenia FRED'a, jak też czy czy sam sygnał LocoNet nie jest jakoś zniekształcony (za słaby logiczny stan wysoki lub stan niski).
Nie namyślając się długo zaprojektowałem własną jednowarstwową płytkę.
Żelazko w dłoń i mamy:
IMG_0793.JPG

Teraz kąpiel w wytrawiaczu i...:
IMG_0795.JPG

Trochę pracy z krnąbrną obudową i tester gotów:
IMG_0003.JPG

Uwagę zwracają gniazda banankowe 4mm idealne do podłączenia sprzętu grubszego kalibru jak multimetr czy oscyloskop. Tester zostanie nomen omen przetestowany na imprezie FREMO w Krakowie i na niewielkiej wystawce w Brzegu.
 
Ostatnio edytowane: