• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Detekcja przeciążenia w Roco 10764

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#1
Witam, może ktoś z Was orientuje się w jaki sposób booster 10764 informuje MultiMouse o wykryciu zwarcia lub przeciążenia?
W 10764 nie ma żadnego mikrokontrolera więc podejrzewam, że nie jest to komunikat wysyłany po XpressNet, tylko jakiś inny sposób. W MM nie ma też linii "E" poprzez którą można zgłosic wystąpienie zwarcia.

Pozdrawiam
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
Nie... Nie jest to żaden komunikat, bo np: booster Roco nie jest w ogóle podłaczony do XpressNetu...

Martinezo to kiedyś tłumaczył... Jeżeli dobrze pamiętam i rozumiem, to jest zwarcie (czy duże obciążenie) na 1 i 6 pinie przewodów (na sygnale DCC).

A to zwarcie "zwrotnie" powoduje zaprzestanie dawania prądu przez boostery. Tak jakby odcięto sygnał DCC od nich.

Dokładnie dlatego nie wolno podłączać boosterów Roco do centralki Lenz'a, bo booster Roco nigdy się nie wyłączy.

Patrz tutaj: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... AQ+nt.+DCC
"Czy mogę podłączyć booster/centralkę Roco do centralki Lenz'a jako dodatkowe boostery?"
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#3
Tak myślałem, że coś się dzieje na 1 i 6 pinie, nie chciałbym jednak spalic MM eksperymentując z tym. Na wiki już czytałem.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#4
Pin 1 gniazda "master" i gniazda "booster" to wyjście sygnału DCC z mychy do boostera.
Pin 6 gniazda "master" i pin 4 gniazda "booster" to wyjście sygnalizacji zwarcia z boostera do mychy. W boosterze jest to wyjście OC, podanie tu "0" logicznego blokuje wytwarzanie sygnału DCC w myszy. Taka trochę okrężna droga. A dokładnie to jest tak że przeciążenie powoduje przerwanie drogi sygnału DCC wewnątrz boostera, wyzwolenie uniwibratora i on poprzez kolejny komparator podaje "0" na wyjście do mychy. Bo pewnie zabezpieczenie tylko poprzez mychę byłoby zbyt wolne. Stąd w sieci na boosterach Roco zwarcie gdziekolwiek wywala cały system.
Pin 2 gniazda "master" i "slave" oraz 2 i 3 gniazda "booster" to masa.
Pin 5 gniazda "master" i "slave" to zasilanie mychy +12V.
Pin 3 i 4 gniazd "master" i "slave" to RS485.

Kiedyś z ciekawości rozrysowałem 10761...

Moje zainteresowanie DCC DIY też się zaczęło od tej strony na terramailu, fajnie Karolu że jesteś tutaj!!!
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#5
Mam takie pytanie odnośnie wzmacniacza Roco 10764:

Czasami łatwiej można nabyć zestaw startowy z MM i wzmacniaczem, szczególnie gdy chce się kupić kolejną myszkę MM, niż dedykowany booster 10765.

Zastanawiam się, czy mając dwa wzmacniacze Roco 10764 możnaby jeden z nich tak jakoś wewnętrznie przerobić (cięcie ścieżek, inne skrosowanie, demontaż jakiś elementów, dolutowanie innych elementów, itp.), aby pełnił on rolę taką jak booster Roco 10765? :?:
Oczywiście to robota dla znających się na rzeczy... :D

Czy może ktoś rozgryzał wzmacniacz 10764 i ma jakieś informacje, schematy, itp.? :roll:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#6
Tak. Jak najbardziej. Było kiedyś na forum tym lub na Martelu.

PS. Wydaje mi się, że wystarczy podać sygnał DCC na zewnętrzne piny wejścia Master, ale może Martinezo to potwierdzi. Pytanie tylko co z wykrywaniem przeciążenia.
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#7
Ja wykorzystywałem go jako booster, nawet podłączając zewnętrzne piny Master do RS232. Działa. Z wykrywaniem przeciążenia może być problem, było to już też opisywane.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#9
Ja też przypuszczam, a nawet oczekuję, że to powinno być możliwe i to w dość łatwy sposób.

A dlaczego? Gdybym był konstruktorem z Roco i projektowałbym elektronikę do zestawu MM, a nie byłoby żadnych innych przeciwskazań, to płytkę obwodu drukowanego (PCB) zaprojektowałbym uniwersalnie. Zawsze to taniej, gdy można na tym samym PCB wykonać kilka różnych wyrobów, a następnie wciskać je pod różnymi numerami katalogowymi swoim klientom... :D

No ale faktycznie, niech wypowie się jeszcze ktoś z branży...
Martinezo, czy ty też teraz ciężko pracujesz? :LOL:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#10
A dlaczego? Bo jeżeli nie było żadnych innych przeciwskazań, to gdybym był konstruktorem z Roco i projektowałbym elektronikę do zestawu MM to płytkę obwodu drukowanego (PCB) zaprojektowałbym uniwersalnie. Zawsze to taniej, gdy można na tym samym PCB wykonać kilka różnych wyrobów, a następnie wciskać je pod różnymi numerami katalogowymi swoim klientom...
i tak jest
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#11
karol_mar napisał(a):
Ja wykorzystywałem go jako booster, nawet podłączając zewnętrzne piny Master do RS232. Działa. Z wykrywaniem przeciążenia może być problem, było to już też opisywane.
A pamiętasz może gdzie i kiedy? Masz jakieś linki?
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#13
Schemat 10761 rozrysowałem kiedyś z natury - jeden z trzech spotkanych wariantów płytki...
O ile mi wiadomo w 10764 dodano jeszcze dwa równoległe z istniejącymi w 10761 MOSFETy w końcówce mocy i być może coś tam jeszcze. Miejsce na płytce na to jest (nie w każdej wersji płytki). Podobnie jak na jeszcze jedno 4-pinowe gniazdo - wykorzystane w 10765. Oba gniazda są dokładnie zrównoleglone.
10765 ma jeszcze dodatkowo układ zaświecania LEDów sygnalizacji pracy / zwarcia.
Nie sprawdzałem tego, ale wszystko wskazuje na to, że dokładając w jednej skrzynce (lub nie jeśli nie przewidujesz użycia więcej niż jednego 10765) gniazdo 4-pinowe a usuwając w niej lub jedynie blokując przed użyciem gniazda 6-pinowe - oraz spinając dwa 10764 (10761) poprzez gniazda 4-pinowe kablem 1:1 (nie skrzyżowanym) uzyskasz taki sam efekt jak stosując 10765. Oczywiście blokada gniazd 6-pinowych jest po to by nie podłączyć mych do obu skrzynek - można podłączyć tylko jedną Master i kilka Slave do jednej skrzynki pracującej jako "centralka", do "boostera" mych podłączyć nie można. No i bezwzględnie każda skrzynka musi mieć swój, oddzielny transformator.
Każda skrzynka ma swoje zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe (termiczne) - to drugie także nie w każdej wersji płytki. Efekt podtrzymania działania tegoż zabezpieczenia dzieje się z wykorzystaniem procesora myszy.
Sieć skrzynek połączona jest linią zabezpieczenia w "wired OR" w logice ujemnej (zrównoleglone wyjścia OC), stąd zwarcie na jednym boosterze wyłącza też pozostałe - do identyfikacji miejsca zwarcia służą LED na 10765. A mycha ten stan podtrzymuje.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#15
Nie sprawdzałem tego, ale wszystko wskazuje na to, że dokładając w jednej skrzynce (lub nie jeśli nie przewidujesz użycia więcej niż jednego 10765) gniazdo 4-pinowe a usuwając w niej lub jedynie blokując przed użyciem gniazda 6-pinowe - oraz spinając dwa 10764 (10761) poprzez gniazda 4-pinowe kablem 1:1 (nie skrzyżowanym) uzyskasz taki sam efekt jak stosując 10765. Oczywiście blokada gniazd 6-pinowych jest po to by nie podłączyć mych do obu skrzynek - można podłączyć tylko jedną Master i kilka Slave do jednej skrzynki pracującej jako "centralka", do "boostera" mych podłączyć nie można. No i bezwzględnie każda skrzynka musi mieć swój, oddzielny transformator.
Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem, to do połączenia ze sobą dwóch wzmacniaczy 10764, z których jeden będzie "centralką", a drugi będzie robił za zwykły "booster", potrzebny będzie jeszcze tylko przewód 1:1 z 4-pinowymi złączami RJ11 (podobny do przewodu telefonicznego) i będzie OK? :?:
Takie to proste, że aż się boję, czy to prawdziwe, ale brzmi zachęcająco! :shock: :D
Jeżeli tak, to popróbuję gdy tylko dojdzie do mnie drugi 10764. No może najpierw popatrzę trochę do środka... :D

Przy okazji zapytam jeszcze, jak należy rozgałęzić przyłączany do gniazda "Slave" przewód do myszek MM? Czy też 1:1? :?:
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#17
Dzisiaj pobawiłem się trochę z połączeniem dwóch wzmacniaczy 10764, z których jeden był "centralką", a drugi robił za "booster".
A zrobiłem to tak:

:idea: Oba wzmacniacze 10764 połączyłem ze sobą spinając ich złącza "Booster" dość krótkim 4-ro żyłowym przewodem 1:1 zakończonym 4-pinowymi złączami RJ11. Myszki podłączyłem tylko (!) do wzmacniacza "centralki": jedną do gniazda "Master" i dwie do gniazda "Slave". Do rozgałęzienia kabla myszek wykorzystałem zwykły rozgałęźnik kabla telefonicznego (takie małe, białe coś za kilka złotych). Tu musiałem dorobić sobie jeszcze kawałek 4-ro żyłowego przewodu 1:1 z 6 pinowymi złączami RJ12. Faktycznie to działa i nie sądziłem, że będzie to takie proste! :D

:idea: Następnie pobawiłem się w zwarcia na szynach. Tu też potwierdzę to, co pisał wcześniej kolega Cyruss, a mianowicie, że zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe działa w taki sposób, że zwarcie w którymkolwiek z obwodów blokuje działanie całego systemu. STOP pojawia się we wszystkich obwodach jest widoczne na wszystkich myszkach, a dodatkowo na wzmacniaczu, w którego obwodzie wystąpiło zwarcie zapala się czerwona kontrolka "Overload" i świeci się do czasu usunięcia zwarcia i ponownego odpalenia systemu z którejkolwiek myszek.

:idea: Pod koniec sprawdziłem, czy będzie się coś działo przy przejeżdżaniu lub stanięciu lokomotywy pomiędzy dwoma sekcjami, tak aby spowodować ich połączenie. I nic, i cisza, tak jak gdyby nic. Lok sobie spokojnie przejeżdża bez żadnych zauważalnych efektów. Niemniej muszę dodać, że obie sekcje torów zasilałem z dwóch identycznych transformatorów Roco, to dlatego nie było żadnych różnic w obu obwodach.

:idea: No i już zupełnie na koniec sprawdziłem, co się będzie działo gdy oba wazmacniacze 10764 będą połączone dość długim przewodem "Booster-booster". Połączyłem je więc przewodem około trzy metrowym. I tu ciekawostka, choć dla mnie nie było to zaskoczeniem, a nawet to podejrzewałem, przy przejeżdżaniu loka z jednej sekcji do drugiej od czasu do czasu na jednym ze wzmacniaczy mignęła sobie czerwona kontrolka "Overload", myszka jeszcze nic nie sygnalizowała, i nie wywalało to jeszcze całego systemu.
Wg mnie wyjaśnienie tego zjawiska mogłoby być mniej więcej takie:
Przy długim i cieńkim przewodzie może dochodzić do pogorszenia jakości zboczy, a może i amplitudy, sygnału podawanego do drugiego wzmacniacza. Może dochodzi jeszcze wpływ jakiś innych zakłóceń indukujących się w tym długim kablu połączeniowym. W efekcie tego wszystkiego sygnał na wyjściu drugiego wzmacniacza pracującego jak "Booster" czasami jest trochę popsuty i trochę różni się od idealnego sygnału na wyjściu pierwszego wzmacniacza "Centralki". Przy krosowaniu obu sekcji oba sygnały spotykają się i czasami wychodzi chwilowo jakaś bardziej znacząca różnica napieć, co z kolei skutkuje chwilowym krótkim przeciążeniem, które wyzwala wskaźnik "Overload". Kto wie, czy w myśl tej mojej spiskowej teorii przy jeszcze dłuższych kablach, przy maksymalnej ilości dołączonych "Booster-ów", a może przy większej ilości niż dopuszczalna, sygnały nie psułyby się jeszcze bardziej, co w efekcie przy przejeżdżaniu sekcji dawałoby jeszcze częstsze sygnały kontrolki "Overload", a może nawet w końcu wywalanie się całego systemu. Hmm...

PS.
Może w przyszłym tygodniu, gdy tylko zmuszę się do tej dodatkowej ciężkiej pracy :roll: , to wrzucę tu jakieś fotki o wykonaniu kabelków połączeniowych. Tak dla tych, co woleliby popatrzyć na pismo obrazkowe zamiast tyle czytać - ze zrozumieniem :D.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#18
Jest niewielka różnica w układach wejściowych.
Są inne rezystory - zabijcie - nie pamiętam (były ciut większe rezystancje) które :( (ze dwa lata nie przerabiałem "centralki na booster).
Poza tym niczym sie nie różnią (poza gniazdami).
Laminat (od 10761 - bez kabelka, same wtyczki - w górę) jest uniwersalny = identyczny dla "centralki" i boosterów. 10764 ma jeszcze dodatkowe wyjścia na kontrolki :arrow: wykorzystane...

KKL.
Poza jakością i długością kabelka niskoprądowego jeszcze:
1 - tory to też rezystancja - kiedyś zmierzyłem 4mb torów - wynik 2+2ohma :oops:
(przede wszystkim złączki to czynią - tor ROCO z prostych 22cm)
2 - 10761 i 10764 nie mają najmniejszej stabilizacji.
Opisałem kiedyś na FMK jak zmienia się napięcie na trafie ROCOco przy obciążeniu...
Daje to w efekcie pływanko w torowisku - 14-22V :devil:

Stąd mogą być na "kwiatki" przy przejazdach pomiędzy odcinkami.
Nawet nie tylko mogą być - są.

Dlatego na ten przykład na makietach modułowych jest prikaz - nie mniej niż 1,5mm^2 i każdy flex jest zapięty do takiego "nośnika" ;)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#20
WM - zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie:
:arrow: dla sygnału
:arrow: dla kieszeni
:idea: 15VDC/5A zasilacz do laptoka miast trafoluda ROCOko :idea:
:D
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 5
DCC 6

Podobne wątki