• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Detekcja przeciążenia w Roco 10764

hipek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#61
Koledzy, ale jaki wtyk kabla telefonicznego zastosować do łączenia wzmacniaczy 10764? Bo RJ11 są za grube. Czyżby więc RJ9 pasowały? Nie znam się na oznaczeniach i rozmiarach więc proszę o pomoc.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
573 7 0
#62
To musi być wtyk telefoniczny 4P4C - taki sam jaki jest stosowany do podłączenia słuchawki z telefonem .
Nie stosować oryginalnych kabli ze słuchawek ( inaczej zapięte złącze !!!! )
Wrazie wątpliwości kontakt na pw
Pozdrawiam
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#63
KKL napisał(a):
...
4. Wzmacniacze 10764 (10761) łaczymy ze sobą spinając ich gniazda "Booster out" (patrz foto 1. i 2.) lub "Booster out" i dorobione "Booster in". Łączenie wykonujemy za pomocą płaskiego 4-ro żyłowego przewodu telefonicznego 1:1 zakończonego 4-pinowymi złączami RJ11, czyli takimi jak przy słuchawce w telefonie. Uwaga, wtyczki na końcach przewodu zarabiamy innaczej niż w telefonie! Sposób wykonania tego przewodu pokazano na foto 3., a na foto 4. pokazano przykładowe narzędzie do zaciskania wtyków telefonicznych.
...
Teraz widzę, że wtedy gdy to pisałem, machnąłem się w jednym miejscu z tym RJ11. :oops:
Oczywiście, że powinno być RJ9 (4p4c), a nie RJ11!
Na ilustracji 3. Kabelek do łączenia ze sobą 10764.jpg pokazane są właściwe wtyki, tj. RJ9.
Chodzi o takie wtyki jak np. te, które można kupić w TME: RJ9W

http://static.tme.eu/katalog_pics/2/c/8/2c8954ad2b817896da363facf1f0c663/rj9w.jpg
 

Załączniki

hipek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#64
Nie jestem elektrykiem, ale tak sobie myślę: skoro oba wtyki Booster out i dorobione Booster in i tak są zmostkowane, to czy nie można przed wzmaczniaczem zrobić trójnik do podłączęnia dwóch kabli i wpiąć w Booster out i dalej do następnego wzmacniacza kabelek pod Booster out. Czyli analogicznie jak podłączenie MM slave przez rozgałęźnik.
Jeśli się mylę to proszę o poprawienie.
Pozdrawiam Hieronim
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
573 7 0
#65
Dobrze kombinujesz.
Tak właśnie mam podłączony zestaw 3 x 10764
 
Reakcje
0 0 0
#66
cytat --" W takim przypadku torowisko należy podzielić na kilka obustronnie galwanicznie odseparowanych od siebie sekcji" czy to naprawdę konieczne jeżeli tak to jaki powód tego skoro lokomotywa przejeżdza z jednej sekcji do drugiej bez zwarcia przynajmniej tak wychodzi z opisu pytam poważnie bo się nad takim zestwieniem centralek zastanawiam się
 

hipek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#67
Mam dużą makietę w budowie i podłączyłem 3 centralki "odizolowane obustronnie" i wszystko działa. A jak kupisz drugą to podłącz bez odizolowania i zobaczysz DLACZEGO :(
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#68
hipek napisał(a):
Mam dużą makietę w budowie i podłączyłem 3 centralki "odizolowane obustronnie" i wszystko działa. A jak kupisz drugą to podłącz bez odizolowania i zobaczysz DLACZEGO :(
eee...
Czemu ?
Co tam komu szkodzi zawracanie kijem Wisły...
Hipek - jak ten Kolega wyżej nie daje rady wysłuchać rad - pozwólmy mu sprawdzić empirycznie zasady które rządzą rozpływem prądu, prądami wyrównawczymi i takimi tam dupererelami...
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#69
Nie ma to jak praktyka! Po co tam komu teoria ... ;)
Też tak kiedyś robiłem, np. jak byłem mały (<10 lat) i zgubiłem schemat wg którego miałem zmontować mostek Gretza w zasilaczu, to próbowałem do skutku. W końcu przy którejś z kolejnych kombinacji połączeń diod przestało się dymić... :D :D :D
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
573 7 0
#71
maigano napisał(a):
pytam poważnie bo się nad takim zestwieniem centralek zastanawiam się
To nie są centralki tylko boostery (wzmacniacze)
Odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie - po co się dokłada dodatkowe boostery :?:
No chyba po to coby se jeździć większą ilością taboru - chyba proste co nie :?:
Jak nie podzielisz torowiska to będzie taki efekt jakbyś jeździł na jednym boosterze np 10 lokomotywami - ROCO tego nie wytrzyma :!:
Zasada jest prosta - na odcinek torowiska na którym poruszają się powiedzmy 2-3 lokomotywy dajesz booster i izolujesz ten fragment z obu stron i następne kawałki torowiska tak samo.
hipek posłuchał naszych podpowiedzi i widzisz jak się cieszy - nawet sam Ci doradza co masz zrobić.
Jeśli nie chcesz izolować odcinków torowiska to kup sobie booster od Martiego i po kłopocie.
 

solar

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#72
Panowie :!:Bo się troszkę pogubiłem. :) Wzmacniacze 10764 zasilane są z zasilacza Roco 10725, który to po stronie wtórnej powinien podawać napięcie ok. 16VAC (przemienny) i na szynach pojawia się napięcie przemienne. Proponujecie w miejsce Roco 10725 zastosować zasilacz 15VDC/5A od laptopa (dający stabilizowany prąd stały). No dobrze! To teraz jaki prąd pojawia się w torowisku przemienny czy stały? Czy wzmacniacz 10764 posiada jakiś układ przetwarzający DC/AC? Bo o ile wiem (a moja wiedza na temat DCC jest tak wąska, że raczej nie można w nią wnikać), to w torach powinien być prąd przemienny do prawidłowego przepływu informacji (manipulator multiMaus – „booster”10764 - dekoder lokomotywy). Czy jest inaczej? A jeżeli inaczej to jak?
Druga sprawa to zasilacz Roco 10850, 18VDC / 36 VA, o co tu wreszcie chodzi jeden zasilacz do multiMaus’a jest na prąd stały (10850) drugi na przemienny (10725), a oba mogą zasilać wzmacniacz 10764. Tak jak to jest np. tu --->http://www.roco.cc/produkteshop/ueb...komotive-serie-2400-mit-gueterzug-der-ns.html
 

hipek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#73
Dlatego koledzy proponowali zasilacz od laptopa 15V/5A (większa moc niż Rocowski), bo Roco stosuje zasilacz na prąd i stały i przemienny. Ja kupiłem zasilacze 15V/5A i mam na makiecie 3 zasilacze podłaczone do 3 centralek 10764, a centralki połaczone oczywiście razem. I na całej makiecie sterujesz jedną albo wieloma myszkami.
Centralka sama steruje podawanym napięciem.
 

solar

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#74
Dobrze, dobrze! Cały pomysł zastosowania zasilacza mocniejszego np. od laptopa i łączenie ze sobą "booster'ów" Roco 10764 rozumie. Mnie ciekawi co się dzieje za "booster'em", czy na szynach mam AC, czy DC? bo jeżeli DC to (o ile wiem) w dekoderach Lenz trzeba zadaje się w którymś CV uruchomić poruszanie się loki po napięciu DC.
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#75
Booster może być zasilany i AC i DC, ostatecznie i tak na wejściu jest mostek prostowniczy który zamienia AC na DC.
Sygnał wyjściowy jest tworzony poprzez "modulację" napięcia stałego sygnałem DCC, co daje na wyjsciu w uproszczeniu mówiąc sygnał przemienny.

A i jeszcze mylisz zasilanie AC (które jest stosowane w systemie np Maerklina) z DC.
Wszystkie loki w DCC to zwykłe loki DC a o odpowiednie "obrobienie" sygnału z torów dba już dekoder.
 

solar

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#76
karol_mar napisał(a):
Booster może być zasilany i AC i DC, ostatecznie i tak na wejściu jest mostek prostowniczy który zamienia AC na DC.
Sygnał wyjściowy jest tworzony poprzez "modulację" napięcia stałego sygnałem DCC, co daje na wyjsciu w uproszczeniu mówiąc sygnał przemienny.
(...)
Wszystkie loki w DCC to zwykłe loki DC a o odpowiednie "obrobienie" sygnału z torów dba już dekoder.
I o taką odpowiedź mi chodziło. Dziękuję :!: :D
 

kwb3rdu

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#77
Przeczytalem caly ten watek ale niestety nie znalazlem odpowiedzi na nurtujacy mnie problem.
W zwiazku z tym mam pytanie :
Jaka jest roznica miedzy wzmaczniaczami Roco 10761 i 10764 , poza tym ze 10761 jest starszego typu .
W uzyciu mam w chwili obecnej 10764 , czy po zamianie na 10761 bedzie to mialo jakis wplyw na dotychczasowe ustawienia ? ( sterowanie odbywa sie analogowo )
Mam zamiar jeden sprzedac , ktory mam sobie zostawic.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#79
Kombinowal ktos z poprawieniem chlodzenia mosfetow i diod w centralce 10764 np poprzez przyklejenie niewielkich radiatorkow takich jakie czasem sie widuje na sekcji zasilania CPU w lepszych plytach glownych?
 

voytecki

Aktywny użytkownik
Reakcje
52 0 5
#80
Koledzy, chciałbym reaktywować temat. Ze względu na pobór mocy, postanowiłem odseparować od siebie dwa odcinki torowiska. Niestety nie doczytałem jednej rzeczy i popełniłem błąd, który kosztował mnie spaleniem wzmacniacza Roco 10764 (za duża różnica napięć pomiędzy odcinkami). Natomiast nie to jest problemem. Chodzi o to, że po zastosowaniu takich samych zasilaczy (laptopowe), dzieją się niezrozumiałe dla mnie rzeczy. Obecnie posiadam wzmacniacz Roco 10764 i starszy model 10761 (kupiłem używany po spaleniu 10764). Połączone są 4 żyłowym przewodem gniazdami Booster Out. Polaryzacja na obu odcinkach jest taka sama.

Wzmacniacz Roco 10764 jako master, czyli z podpiętym Multimausem:
Przypadek nr 1:
Lokomotywa spalinowa Roco z gumkami na kołach. Kiedy przejeżdża z jednego odcinka na drugi robi się STOP na Multimausie. Dzieje się to w momencie najechania kół z gumkami, pozostałe koła nie powodują odcięcia prądu. I jeszcze jedna uwaga - zatrzymanie następuje tylko w przypadku przejeżdżania z odcinka zasilanego przez 10761 na odcinek zasilany 10764. W drugą stronę lokomotywa przejeżdża bez problemu.
Przypadek nr 2:
Lokomotywa EU07 od SM bez gumek na kołach. Taka sama próba jak powyżej. Natomiast tu nic się złego nie dzieje. Elektrowóz przejeżdża z jednego odcinka na drugi bez zatrzymania, z tym że, jak przejeżdża z 10761 na 10764 zapala się na milisekundę czerwona dioda na wzmacniaczu ale nie powoduje to odcięcia prądu.

Wzmacniacz Roco 10761 jako master:
Przypadek nr 1:
Spalinowóz przejeżdża z jednego odcinka na drugi bez zatrzymania,
Przypadek nr 2:
Również EU07 przejeżdża bez problemu w jedną i drugą stronę.

O co tu może chodzić?

Pozdrawiam,
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 5
DCC 6

Podobne wątki