• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

demontaż wagonu

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witam.
Mam problem - chciałem otworzyć nowe pikowskie wagony, ale nie mam pojęcia jak. :neutral: Kiedyś na forum Ktoś zadał podobne pytanie (chyba jakiś post związany z oświetleniem wagonów) ale Jego post pozostał, niestety, bez odpowiedzi. :sad: Wie Ktoś może, jak dobrać się do pasażerskiego wagonu, choćby takiego, jak ten poniżej?: http://www.piko.de/produkt_db/check.php ... 0&id=57605
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Spadł mi kiedyś ze stołu InterConnex i sam się otworzył - nic o dziwo sie nie popsuło ale nie polecam tej metody :D żeby go rozebrać musisz delikatnie podważyć w kilku miejscach ściany boczne i jak już puści zatrzask to zablokować paluchem żeby znowu nie wskoczył i tak zatrzask po zatrzasku aż wagon sie otworzy :smile:
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#3
witaj
a więc tak
cienki mały płaski śrubokręcik, zaczynasz od środka, delikatnie ochylasz bok wagonu od podwozia, potem ewentualnie drugi śrubokręcik odchylacz kawałek dalej bo wagonu, aż do wózka, przy wózkach jest najgorzej, ponieważ tam jest najsztywniej-to samo w drugą stronę, a najlepiej jak przy sprzęgach również podważysz podwozie to potem juz samo wyjdzie lekko wyciągając podwozie.
Zresztą Pepej już powiedział :grin: a raczej napisał
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#4
pepej napisał(a):
jak już puści zatrzask to zablokować paluchem żeby znowu nie wskoczył i tak zatrzask po zatrzasku aż wagon sie otworzy
WITKOIM napisał(a):
zaczynasz od środka, delikatnie ochylasz bok wagonu od podwozia, potem ewentualnie drugi śrubokręcik odchylacz kawałek dalej bo wagonu, aż do wózka, przy wózkach jest najgorzej, ponieważ tam jest najsztywniej
OK! Chłopcy! A ile tych zatrzsków jest - pamięta który z Was? No i może to głupio zabrzmi, ale nie za bardzo wiem obserwując wagon, gdzie jest styk podwozia z budą. U mnie ( wagony mam IC oraz alex`a - oba pikowskie) jakoś szczelnie są złożone, że już myślałem, że są sklejone...? Czy ten styk przebiega w tym miejscu, gdzie żółta linia na poniższym obrazku?
 

Załączniki

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#7
Właśnie gotujemy wersję oświetlenia DCC dla tych wagonów. Też mam spore problemy z ich otwarciem. Jeden mam otwarty - spróbuję go obfotografować, wtedy będzie widać, gdzie te zatrzaski.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#9
Panowie, jak już otwieracie budę wagonów, to starajcie się w minimalnym stopniu stosować śrubrokręt, bo scharatacie budę na amen.
Do podkładania w okolicach zatrzasków najlepiej nadają się zwykłe wykałaczki (każdy modelarz powinien je mieć pod ręką, bo tanie bestie, a zawsze się sprzydadzą), zatrzask się ponownie nie zatrzaśnie, a wykałaczki pomogą wam uniknąć rzucania zaklęciami starogórlaskimi przy otwieraniu.
Ta sama metoda ma rację bytu przy otwieraniu budy 060-DA, gdzie jak dobrze pamiętam jest 8 zatrzasków w niefortunnych miejscach i bardzo łatwo pozbyć się 50% mocowań już w pierwszym podejściu :D

P.S. Drewno zawsze było bardziej przyjazne, bo ekologiczne, więc docencie ;)
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#10
WITKOIM napisał(a):
udało się otworzyć
No pewnie, że się udało, trochę to trwało, ale obyło się bez poważniejszych usterek. A poniżej efekt prac.
Blue napisał(a):
Właśnie gotujemy wersję oświetlenia DCC dla tych wagonów.
A jeśli można wiedzieć jak to Wasze oświetlenie wygląda - też się przymierzam ... :razz:
 

Załączniki

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#11
Co do otwierania wagonu Piko Hobby: cała pułapka polega na istnieniu malutkich wsuwek na dole pudła wagonu (to te białe, króciutkie, ale szerokie języczki na krawędzi pudła), które skutecznie zapobiegają odciągnięciu pudła na boki w celu zwolnienia zatrzasków. W celu rozebrania wagonu należy zdecydowanie ciągnąć pudło do góry, ewentualnie minimalnie rozwierając na boki od końców począwszy. Tzw. intuicja nakazuje coś innego - rozciąganie na boki z lekkim podnoszeniem - i ta właśnie intuicja jest w przypadku genialnej kostrukcji Piko Hobby całkowicie błędna. Pracujące krawędzie zatrzasków są lekko wyoblone, więc ordynarne ciągnięcie ich do góry raczej ich nie skrzwdzi.

Co do oświetlenia: krótki opis BD60 ze zdjęciami jest na forum, tamże link do pełnej instrukcji. Dla wagonów bezprzedziałowych Piko Hobby mamy wersję z mniejszą liczbą punktów świetlnych. Ponieważ w wagonie nie ma przedziałów, nie ma sensu indywidualna modulacja oświetlenia, ale zgodnie z zasadą Ockhama oprogramowanie będzie to samo, co w droższych wersjach BD60. Sterowanie światałami końcowymi też bez zmian, czyli wszystkie funkcje "dorosłych" BD60 będą dostępne, chociaż części z nich nie ma sensu używać w bezprzedziałowcach. Planowana cena wersji "hobby" - ok. 85 zł. Dostępność - za ok. 3..4 tygodnie.
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#12
Witam. Wiadomość głównie dla Blue. Nie da się coś ostatnio wysyłać postów na priva - strasznie długo idą (albo w ogóle :cry: ) więc piszę na forum - sorry!
Właśnie jestem po lekturze ostatniego postu w sprawie oświetlenia pikowskich wagonów. Interesujące są te zestawy. Mam rozumieć, że do pikowskich alexów (takich jak na dołączonych przeze mnie zdjęciach) oraz pikowskich icc będą takie zestawy pasowały? Czy istnieje dokładniejszy opis wartości, które trzeba by wpisać do odpowiednich CV, niż ten zawarty w instrukcji pdf? Rozumiem, że w każdym zestawie jest zamontowane na stałe oświetlenie końcowe, tylko trzeba je wyłączyć odpowiednim ustawieniem dekodera, jeżeli wagon nie jest na końcu składu? W jaki sposób można u Pana dokonać zakupu i czy są jakieś upusty cenowe przy zamówieniach kilku sztuk (ok. 6-8)? Przepraszam, że tyle tych pytań, ale mam jeszcze dwa! Jeżeli sam nie mogę zmieniać CV, czy możliwe jest ustawienie ich firmowo według umówionych wcześniej ustawień? I czy będzie Pan jutro w Sosnowcu na wystawie? Pozdrawiam i dziękuję.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#13
Taż właśnie napisałem, że pracujemy nad dekoderem właśnie dla tych wagonów - wszelkich bezprzedziałowców o długości w skali 1:100 i długości 264 mm.

Jeśli masz problemy z niejasnością instrukcji, to w wątku poświęconym BD60 również uprzejmie prosiłem o zgłaszanie uwag odnośnie tego, co w instrukcji jest niejasne, tak, aby następna wersja odpowiadała potrzebom Szanownych Użytkowników. Samo pytanie "czy jest lepsza instrukcja" nic nie załatwi, bo nie odgadnę, w jakim aspekcie miałaby być lepsza.

BD60 jak każdy przyzwoity dekoder DCC daje się programować, a więc oczywiście Użytkownik może zmieniać wszystkie CV (oprócz tych tylko do odczytu, jak identyfikator producenta itp.).

A co byście powiedzieli na BD60 dla skali N? :razz:
 

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#14
mam problem który jest zgodny tylko z 1 częścią tematu.Chciałbym otworzyć BR218 PIKO i nie radze sobie z tym.Wiem że od spodu jest śrubka odkręcam ją ale buda dalej jest na swoim miejscu,co dalej???.Nie chciałem za dużo kombinować żeby niczego nie popsuć dlatego wolałem się was poradzić.Wie ktoś jak można tego loka otworzyć????
 
Reakcje
0 0 0
#17
wykręc srubkę --> pryczymaj lokomowę za metalowe podwozie (najlepiej za srodkową część)-->podnieś obudowe do góry.W środku na obu końcach obudowy są zatrzaski. Podnieś obudowę poziomo to nic się nie powinno uszkodzić.
 

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#18
dzięki za pomoc,udało mi się otworzyć tego loka i przy okazji oczyściłem go ze znajdującego się w nim włosa ;) Coś mnie jeszcze zastanawia,w lokomotywie znajdują sie 2 żarówki[po 1 z przodu i z tył]podczas jazdy świeci się tylko z jednej strony po co więc jest ta druga, :D co to atrapa??? :D
 

osama591

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Jak lokomotywa jedzie w jedną stronę to świeci się jedna, a jak w drugą, to ta druga.
Zawsze świeci się ta z przodu lokomotywy.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 1
Tabor 0
Tabor 22
Tabor 5
Tabor 3

Podobne wątki