• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekodery dźwiękowe do modeli lokomotyw serii EU06/EU07/EP07/EP08/ET41, ET22

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
573 7 0
#62
Możesz mi podpowiedzieć jaką diodę muszę kupić i wartość rezystora aby sobie zmajstrować UPS w EU07 PIKO ? Dekoder mam ESU dźwiękowy dedykowany, kondensator może być na 16 V czy musi być na 25 V pojemność jak największa aby tylko było miejsce? Trzeba wlutować (R6) jaka wartość? Diodę (D7) i R7 zworka czy tak? To wszystkie czynności?
@karol_mar już wyjaśnił większość wątpliwości ;). Kondensator to minimum 25 V!!! Ja zastosowałem 1000 uF/25V - Karol pewnie stosuje takie same :). Dekodery ESU nie mają zabudowanego "na pokładzie" układu do kondensatora "UPS" :(. Dioda prostownicza np. taka:

http://www.tme.eu/pl/details/m7/dio...components/#t928e9bc05a77e4ad471483dea85eab3e

Pozdrawiam - KG
 

kzk kolej

Ostrzeżony
Reakcje
56 3 0
#63
Mam pewien problem z lokomotywą EP07-198, a konkretnie z dekoderem dźwięku ESU lok sound V4.0, otóż lokomotywa strasznie szarpie i na minimalnej prędkości jedzie bardzo szybko... Czego może być to wina? Może złe ustawienie CV?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#64
Mam pewien problem z lokomotywą EP07-198, a konkretnie z dekoderem dźwięku ESU lok sound V4.0, otóż lokomotywa strasznie szarpie i na minimalnej prędkości jedzie bardzo szybko... Czego może być to wina? Może złe ustawienie CV?
A propos mam pytanie: jakie dekodery najlepiej sprawdzają się w serii EU07 od PIKO? Pytam bo w MM widziałem ofertę dekodera dźwiękowego sygnowanego jako PIKO (kat. 56352) o 100zł droższą niż konkurencyjne dekodery ESU i ZIMO.
 
B

bobby74

Gość
#65
Mam pewien problem z lokomotywą EP07-198, a konkretnie z dekoderem dźwięku ESU lok sound V4.0, otóż lokomotywa strasznie szarpie i na minimalnej prędkości jedzie bardzo szybko... Czego może być to wina? Może złe ustawienie CV?
Coś z ustawieniami CV jest nie tak. Wpisz w CV8 wartość 8, zresetujesz ustawienia do fabrycznych, nie będzie optymalnie, ale na pewno lepiej niż teraz.
A propos mam pytanie: jakie dekodery najlepiej sprawdzają się w serii EU07 od PIKO? Pytam bo w MM widziałem ofertę dekodera dźwiękowego sygnowanego jako PIKO (kat. 56352) o 100zł droższą niż konkurencyjne dekodery ESU i ZIMO.
Dekoder PIKO to to samo co ESU, tylko dźwięków nie nagrasz innych niż te które daje PIKO.
A najlepszy do siódemki jest moim zdaniem Zimo, choć różnice w porównaniu do ESU są minimalne i dają się zniwelować ustawieniami w CV.
 

kzk kolej

Ostrzeżony
Reakcje
56 3 0
#66
Coś z ustawieniami CV jest nie tak.
Wpisz w CV8 wartość 8, zresetujesz ustawienia do fabrycznych, nie będzie optymalnie, ale napewno lepiej niż teraz.
Też tak zrobiłem, jest lepiej, ale lokomotywa i tak jeździ bardzo szybko w porównaniu z SU45 z dekoderem D&H to nawet bym powiedział że z ogromną prędkością...
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#68
Zakupiłem w końcu ostatni numer KMiD z artykułem o dekoderach do SP/SU45. Doskonała robota, w końcu wiem ile jest wersji dźwiękowych i kto jest ich autorem, a szczegółowe opisy to już jest majstersztyk. Mam zatem pytanie. Czy jest gdzieś np. w poprzednich numerach KMiD podobne opracowanie odnośnie lokomotyw EU07 i pochodnych, bo trudno mi się zorientować również w temacie dekoderów dźwiękowych również do tych lokomotyw?
 
Reakcje
10 1 0
#71
Czy któryś z kolegów posiada ET22 od PIKO z dekoderem dźwiękowym? Jeżeli tak to może ktoś napisze, który z dekoderów jest godny polecenia (chodzi o jakość dźwięków)?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#72
Czy któryś z kolegów posiada ET22 od PIKO z dekoderem dźwiękowym? Jeżeli tak to może ktoś napisze, który z dekoderów jest godny polecenia (chodzi o jakość dźwięków)?
Ja brałbym ten: https://shop.dcc24.eu/pl/dekodery-d...-v40-plux-22-pin-esu-56497-1234567890128.html
alternatywa (nieco droższa) - ale to fizycznie to samo , tyle że PIKO firmuje:
https://shop.dcc24.eu/pl/dekodery-d...owy-dcc-do-et22-glosnik-1w-4015615563693.html

Oczywiście jest też ZIMO u kolegi Elvisa http://www.elvis-model.pl/Aktualności , ale szczerze mówiąc to jak słuchałem dźwięków w przypadku innych modeli z różnych dekoderów to jakoś wielkiej różnicy nie widziałem, aby można było pisać, że jest jakaś przepaść. Może głośniki były te same (a od głośnika też "coś tam" zależy). Słowem - dla mnie czy Esu czy ZIMO - wsio ryba (jeśli są wgrane te same dźwięki i zamontowane te same głośniki). Wszystkie są na podobnym poziomie jakości (moim zdaniem).
 

Jarecki

Użytkownik
Reakcje
47 0 0
#74
Dekodery PIKO to faktycznie ESU. Natomiast PIKO nie montuje "fabrycznie" dekoderów do modeli "z pudełka". Wersja z dźwiękiem to model+zamontowany przez sklep dekoder.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#75
Wersja z dźwiękiem to model+zamontowany przez sklep dekoder.
Nie wiem czy akurat ET22 ma już przygotowaną elektronike do E1, ale w tym sensie dobrym rozwiązaniem jest sklep, w którym jednocześnie dokonują -przy okazji- przeróbki elektroniki modelu, by z pomocą (tego samego) dekodera uzyskać oświetlenie PKP zgodne z E1 - np. na stronie http://www.elvis-model.pl/Aktualności jest o takiej propozycji mowa.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#76
Nie wiem czy akurat ET22 ma już przygotowaną elektronike do E1, ale w tym sensie dobrym rozwiązaniem jest sklep, w którym jednocześnie dokonują -przy okazji- przeróbki elektroniki modelu, by z pomocą (tego samego) dekodera uzyskać oświetlenie PKP zgodne z E1 - np. na stronie http://www.elvis-model.pl/Aktualności jest o takiej propozycji mowa.
W zasadzie zastosowanie dekodera ESU/PIKO podcina możliwości zadziałania oświetlenia jakie daje sam model. Pisałem już o tym, że dekodery jakie proponuje PIKO, czy ESU mają 6 wyjść funkcyjnych + światła przód/tył. Model potrzebuje Aux7 by zapalić osobno górny reflektor potrzebny przy załączeniu świateł po torze niewłaściwym.
Załączenie Aux 6 daje nam światła manewrowe z prawej strony i nie zmieniają się wraz ze zmianą kierunku jazdy, tak jak to ma miejsce w przypadku EU07 czy SU45.
Dekoder dźwiękowy ZIMO daje taką możliwość, gdyż ma dodatkowe 8-me wyjście funkcyjne, którym poprzez drobną modyfikację modelu możemy uzyskać ten sam efekt, jaki mają wspomniane wcześniej modele.
Poza tym sama firma ESU jak na razie nie oferuje dźwięku tej lokomotywy. Mam niestety nieodparte wrażenie, że oferowany dźwięk na dekoder ESU, to przeróbka dźwięku EU07, który nagrałem z Robertem Reschka oraz właśnie firmą ESU dla Jego modelu.

 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#78
Czyli co? Sklepy oszukują klientów? ... bo w kilku jest informacja, że "dźwięki ET22".
W jednym ze sklepów (już nie będę wskazywał - każdy sam sobie może znaleźć) czytamy, że "Dekoder (PIKO 56369) posiada wgrane dźwięki lokomotywy ET22". Skoro nie są, to nie wiem po co to pisać. Kupując ten model i dekoder dźwiękowy do niego za kilka ładnych setek, zapewne każdy chciałby jednak mieć dźwięki konkretnie tej (tego typu), a nie innej lokomotywy, tym bardziej, że jak BYK napisane.
 
Ostatnio edytowane:

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
984 23 0
#79
Dobrze by było, aby handlowcy (o ile są zarejestrowani na tym Forum), a którzy oferują do sprzedaży model ET22 wraz z dekoderem dźwięku, dali jasną i jednoznaczną odpowiedź: czy oferują modele z dźwiękiem ET22, czy też z jakimś innym?
 

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
984 23 0
#80
Jednak to sprzedawca, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, ponosi odpowiedzialność z tytułu niezgodności towaru z umową. Jeśli zatem dźwięki w modelu ET22 są bliższe dźwiękom EU07 niż ET22, to może oznaczać niezgodność towaru z umową.
 

Podobne wątki