• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder w systemie DC / AC

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.341 37 2
#1
Witam,

Przez pomylke nabylem w sklepie internetowym lokomotywe w wersji AC (prad zmienny).
Mam pytanie - czy moge wykorzystac zainstalowany w niej dekoder dzwiekowy (chyba ESU-lokomotywa firmy Roco) i zalozyc go do lokomotywy w systemie DC (prad staly)?
Czy nie spowoduje to uszkodzenia dekodera :?: :?: :?: :?:
Z góry dziekuje za wszelkie info,
P.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
Nie wiem, czy zauwazyłeś, że lokomotywy na AC mają koła zwarte (lewe z prawymi)... Myślę, że to jest dla ciebie większy problem nim w ogóle założysz jakikolwiek dekoder... :grin:
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#3
Dżibi, sory ale chyba nie zrozumiałeś pytania. Koleś pyta, czy zainstalowany w tej lokomotywie dekoder może wykorzystać w innej.
Nie wiem jak ten, ale dekodery Esu Loksound, które kupuję mają taką możliwość.
 
OP
OP
qwertas

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.341 37 2
#5
Moze komus sie to przyda...

Jak sie okazalo w modelu BR 120 (ST44) - Roco 69785 zainstalowany dekoder to ESU. Dziala spokojnie w trybie DC.
Jak sie okazalo - nie bedzie wcale trudno przerobic lokomotywe z AC na DC - wystarczy zmienic kola na izolowane i przelutowac 2 kabelki na plytce (bo teraz kable doprowadzajace prad z kol wchodza na jeden biegun) - odbior pradu z kol nastepuje w ten sam sposob co w DC (czyli napiecie nie przechodzi przez obudowe lokomotywy).
Cala elektronika, silnik jest ten sam co w modelach DC!
Gdyby ktos byl zainteresowany ta lokomotywa (ale bez dekodera dzwiekowego) to zapraszam
bahnman@@gazeta.pl
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#6
Tak samo przerabialem Rocowska BR215, miała zainstalowany dekoder LokPilot v1.02, który bez problemu działa pod DCC, wystarczyło przelutować kabelki, zdemontować odbierak prądu z "trzeciej szyny" i przerobić zestawy kołowe.

Ponieważ nowy lok z dekoderem kosztował mnie 100PLN, stawierdzilem, że nie opłaca się dla niego zamawiać nowych kół, poprzecinałem ośki na pół i połączyłem tulejkami z tworzywa w celu ich odizolowania.

Swoją drogą zastanawia mnie czy nie mogliby instalować takich samych zestawów kolowych w Ac i DC, skoro w AC odbieraki prądu po obu stronach i tak są połączone razem. Można by wtedy łatwo zaadaptować lokomotywę z jednego systemu do drugiego.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 2
DCC 1
DCC 10
DCC 13

Podobne wątki