• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Dekoder funkcyjny, co to jest?

JayGino

Użytkownik
Reakcje
36 6 0
#1
Witam,
Ostatnio przy przeglądaniu wagonów push-pull Kolei Mazowieckich w skali H0, zauważyłem że do wagonu sterowniczego pasuje dekoder funkcyjny DCC Piko 56126.
Nigdy nie słyszałem o takim dekoderze, a że jestem początkującym modelarzem i już mam cyfrowe sterowanie lokomotyw, zainteresowałem się tym dekoderem. Nigdzie jednak nie mogę znaleźć jak on działa i na polega jego działanie.
Więc takie ogólne pytanie;
Co robi dekoder funkcyjny w takim wagonie? Reguluje oświetlenie wnętrza?
Pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#2
Dekoder funkcyjny to dekoder, który nie ma wyjścia do zasilania silnika, a wyłącznie wyjścia funkcyjne, które mogą sterować światłami i innymi urządzeniami, jak wytwornica dymu czy elektryczne sprzęgi. Wyjścia funkcyjne działają dokładnie tak samo, jak wyjścia funkcyjne w "normalnych" dekoderach, czyli takich, które mogą sterować jazdą i dodatkowymi funkcjami. W takim "normalnym" dekoderze, oprócz wyjścia na silnik, są wyjścia funkcyjne: zwykle dwa są opisane jako "światła przednie i "światła tylne", kolejne wyjścia są oznaczone jako AUX1, AUX2 itd. W dekoderze funkcyjnym są tylko wyjścia, które można nazwać AUX1, AUX2, AUX3, AUX4 itd., zwykle jest takich wyjść co najmniej 6. Dekodery funkcyjne mają takie same podłączenia, jak normalne dekodery, można też spotkać dekodery funkcyjne bez wtyczki, z samymi przewodami. Do czego można zastosować dekoder funkcyjny w tym konkretnym modelu (wagony KM), nie wiem, domyślam się, że do sterowania oświetleniem wnętrza i ew. sygnałów końca pociągu, a w wagonie sterowniczym dodatkowo światłami czołowymi i być może oświetleniem kabiny maszynisty, a może także wyświetlaczem relacji (tablicy kierunkowej).
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#3
Na tym forum jest chyba z kilkadziesiąt stron na temat dekoderów dźwięku, jazdy, akcesoriów itd.. Polecam poszukać. U mnie w przeglądarce u góry po prawej stronie jest coś takiego "SZUKAJ" i tam proponuję wpisać hasło "dekoder funkcyjny". Jest też taki dział na forum o podstawach DCC.
Jest tu mnóstwo informacji, tylko trzeba szukać i czytać i się uczyć.
 
OP
OP
JayGino

JayGino

Użytkownik
Reakcje
36 6 0
#4
Dziękuję za wyjaśnienie.
Na tym forum jest chyba z kilkadziesiąt stron na temat dekoderów dźwięku, jazdy, akcesoriów itd.. Polecam poszukać. U mnie w przeglądarce u góry po prawej stronie jest coś takiego "SZUKAJ" i tam proponuję wpisać hasło "dekoder funkcyjny". Jest też taki dział na forum o podstawach DCC.
Jest tu mnóstwo informacji, tylko trzeba szukać i czytać i się uczyć.
W ogóle nie zauważyłem tego "wyszukiwacza" tematów, więc nie wyszukałem, ale jeszcze sobie zobaczę.