• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder dzwiękowy do lokomotywy

Mateusz M

Znany użytkownik
SKMK
Reakcje
18 0 0
#1
Posiadam lokomotywę SM42-1021 .Chciałbym kupić dekoder dźwiękowy do tej lokomotywy tylko nie wiem jakiej firmy wybrać i czy w każdej firmie dekoderów jest inny dźwięk ,proszę o odp.(y)
 
Ostatnio edytowane:

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#2
Cześć. Tu na forum jest wielu kolegów, którzy w tym siedzą. Na przykład Karol-Mar. Napisz do niego, że potrzebujesz dekoder do SM-42 a on Ci w dobrej cenie sprzeda, i to skonfigurowany i z wgranymi dźwiękami. Wejdź na www.dcc24.eu tam ma wystawione. Jest w tym dobry. W sklepach każdy Ci powie co innego i inne dekodery zachwalał będzie. Ja osobiście mam w swych lokach ZIMO MX 658 i jestem z nich zadowolony
 

Arturoo

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Witam
A teraz odpowiedź bez wazeliny, po pierwsze dekoder ZIMO 658 nie nadaje się do modelu SM42, ten dekoder posiada wtyk Next18
18 pin a w modelu Piko SM42 (zakładam że taki model posiadasz) jest gniazdo NEM 652 czyli 8pin, musisz więc wybrać z dekoderów które posiadają Wtyk 8-pin
Wśród dekoderów z dźwiękiem masz do wyboru: ZIMO 645 lub ESU 54400
Dźwięków możesz odsłuchać i porównać na stronach producentów:
http://www.zimo.at/web2010/sound/tableindex.htm
http://www.esu.eu/nc/download/projektdateien/generation-4/loksound-v40/
Wybór co do dostawcy dekodera należy do Ciebie każdy sprzedawca powinien zaspokoić
Twoje oczekiwania.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#4
dekoder ZIMO 658 nie nadaje się do modelu SM42, ten dekoder posiada wtyk Next18
18 pin a w modelu Piko SM42 (zakładam że taki model posiadasz) jest gniazdo NEM 652 czyli 8pin, musisz więc wybrać z dekoderów które posiadają Wtyk 8-pin
Jak się bardzo chce, to można zastosować adapter Next18. ;) I też podłączysz.
 

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Arturro! Jaka wazelina? Znam gościa i wiem, że jest dobry. Według mnie jak ktoś zadaje proste pytanie to oczekuje prostej odpowiedzi. A w większości tego typu pytań następuje tworzenie analiz, syntez, elaboratów, odsyłania do stron, lektur, słowem robienie doktoratu z tematu, który może być wyjaśniony po 5 min rozmowy. Jeśli po prostu kolega Mateusz pyta, ma szybką odpowiedź. Myślę, że będzie bardziej zadowolony, niż po kilkudniowym wczytywaniu się w strzępy informacji i odwiedzaniu stron producentów dekoderów, ruszy do najbliższego przypadkowego sklepu modelarskiego. Zimo MX 648. Mój błąd ( literówka)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Mateusz M

Mateusz M

Znany użytkownik
SKMK
Reakcje
18 0 0
#6
Zanim kupię od DCC24 dekoder chciałbym wysłuchać dzwięki ,które posiada ten dekoder ,czy ktoś może ma filmik z wgranymi dźwiękami do tej lokomotywy???:LOL:
 

Tulipan83

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
#10
Witam, jestem tutaj nowy więc proszę o wyrozumiałość. Jeśli dołożył bym dekoder dźwiękowy przy standardowym analogowym zestawie Piko wyposażonym w gniazdo 8 pin, uzyskam dźwięk przy ruszaniu i zatrzymywaniu się ? Ewentualnie jeszcze płytka odpowiedzialna za sterowanie oświetleniem zewnętrznym lokomotywy, będzie to działało (w tej chwili jadąc do przodu świeci tylko przód, im wolniej tym słabiej, tył nie świeci wtedy wcale.
 

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#11
Będzie działało, ale jeśli założysz centralkę cyfrową i przejdziesz na sterowanie cyfrowe. W analogu będziesz miał dokładnie tak jak dotychczas
 
Reakcje
0 0 0
#12
Będzie działało również bez centralki i sterowania cyfrowego czyli w analogu, warunkiem działania jest zakupienie i montaż dekodera który pracuje w analogu.
Będą realizowane te funkcje świetlne i dźwiękowe które zostaną ustawione w CV13 i CV 14 w zakresie od F1 do F12 oraz światła przód i tył, takie możliwości daje np. dekoder D&H SD21
poza tym należy aktywować bit 2 w CV 29 jest to aktywacja pracy dekodera w trybie analogowym.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#13
Skoro już ciągniemy ten temat, to mam pewne uwagi i pytanie. Po pierwsze, przy sterowaniu analogowym (czyli przy klasycznym zasilaniu prądem stałym o regulowanym napięciu), lokomotywa z dekoderem dźwiękowym, jeśli chodzi o światła zwykle działa tak, jak bez dekodera, tzn. światła zapalają się zależnie od kierunku jazdy (białe z przodu, czerwone z tyłu - o ile są, bo niektóre modele ich nie mają) i oczywiście ciemnieją przy zwalnianiu, a gasną przy zatrzymaniu. Dodatkowo zwykle działa dźwięk jazdy (silnik), ale rzecz jasna całkiem się wyłącza przy zatrzymaniu (bo nie ma zasilania), a ponadto nie da się włączyć żadnych dodatkowych efektów, jak gwizdawka czy syrena.

I tu pytanie do kolegi Arturoo: jakie funkcje świetlne i dźwiękowe można ustawić w dekoderach D&H, jak to działa, czy i jak się je włącza przy sterowaniu analogowym? Rozumiem, że trzeba je wcześniej zaprogramować na stałe korzystając ze sterowania cyfrowego, ale potem (przy jeździe "analogowej") już nie ma nad nimi kontroli?
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#14
Amerykańska firma MRC para się w dekoderach dual a nawet dekoderach 4 systemowych. I tam jest możliwość włączania dźwięków w układzie DC analog za pomocą pilota.
Programowanie też można zrobić w analogu. Tylko jest pytanie czy to się opłaca...nowy ich dekoder wraz z pilotem kosztuje 80 dolarów http://www.modelrectifier.com/product-p/021501.htm działa w DCC, DC, AC i standardzie Loco Genie, ten ostatni jest nawet ciekawy bo można obejść ich pilot i sterować za pomocą telefonu czy tabletu. Nie miałem jeszcze tego nowego dekodera w rękach więc nie wiem czy tam są dograne dźwięki do lokomotyw europejskich. Dekoder posiada powerpack więc i światła i dźwięk działa na postoju.

W starszej wersji którą montowałem w dieslu brazylijskim którego robiłem dla kolegi wątek ZNTK Glendale montowałem dekoder MRC niby do diesla SD40-2 ale...
tam było około 10 różnych dźwięków w tym 2 do lokomotyw europejskich: elektrowóz i parowóz. Na płytce znajdowało się dodatkowe gniazdo do wpięcia kostki wifi.
Mimo że kolega używa tego dekodera w systemi DCC, układ przetestowałem pod kątem oprogramowania JMRI, i tylko cyfrowo można było wybrać 1 z 10 dźwięków. Zauważyłem też że wyboru można dokonać za pomocą ROCO Multimaus.

Ot taka ciekawostka.
 

Patriarcha

Nowy użytkownik
Reakcje
15 0 0
#15
Czy istnieje jakaś lista kompatybilności dekoderów dźwięku do konkretnej lokomotywy?
Posiadam taki model: https://www.roco.cc/en/product/232019-52609-0-0-0-0-0-002001/products.html
Widzę że w opisie mam informację o standardowym slocie NEM 652 czyli mogę tam jakiś dekoder wpiąć, tylko czy się aby zmieści, tego nie wiem. Stąd pytanie, bo np. po co mam czytać i o Lenz i o Zimo i o Esu jak się okaże że tylko jeden z nich ma w ofercie taki który się zmieści w moim modelu. Stąd pytanie ze wstępu wpisu.
Drugie pytanie, skoro mam centralkę z21 i tę lokomotywę, to co da mi sterownik jazdy? Oświetlenia i dźwięku to rozumie się samo przez sie, ale jazdy
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.097 153 19
#16
Masz określony system, slot dekodera 8 pin.
Dekoder z 8 pinami bedzie pasował do gniazda.
Zabawa polega na tym, że nie dekoder robi robotę, a oprogramowanie wgrane do niego.
Dekoder jest dzielony na dwie mozliwości, pierwszy i znacznie tańszy to dekoder jazdy i świateł, a poziom wyżej to dzwieki.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#17
Czy istnieje jakaś lista kompatybilności dekoderów dźwięku do konkretnej lokomotywy?
Nic nie wiem o takiej liście, na pewno nie ma żądnej oficjalnej. Być może na jakiejś stronie modelarskiej, czy na jakimś forum, ktoś pokusił się o takie zestawienie, ale nie spodziewałbym się rewelacji. Najprościej chyba sprawdzić, jakiej wielkości dekoder ma szansę się zmieścić w posiadanym modelu a potem sprawdzić w katalogach producentów dekoderów, czy ich produkty się w tych wymiarach mieszczą.
Drugie pytanie, skoro mam centralkę z21 i tę lokomotywę, to co da mi sterownik jazdy? Oświetlenia i dźwięku to rozumie się samo przez sie, ale jazdy
Tego pytania nie rozumiem. O jakim "sterowniku jazdy" pisze kolega? Centralką z21 można sterować każdym dekoderem. Dekodery zostały stworzone właśnie po to, żeby za ich pomocą sterować przede wszystkim jazdą lokomotywy. Praktycznie od początku dekodery miały możliwość sterowania także światłami. Dopiero znacznie później wprowadzono funkcje dźwiękowe. Podstawowe, najtańsze dekodery mają tylko funkcję sterowania jazdą (silnikiem) i światłami, te dużo droższe mają dodatkowo funkcje dźwiękowe.
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.097 153 19
#18
Nic nie wiem o takiej liście, na pewno nie ma żądnej oficjalnej. Być może na jakiejś stronie modelarskiej, czy na jakimś forum, ktoś pokusił się o takie zestawienie, ale nie spodziewałbym się rewelacji. Najprościej chyba sprawdzić, jakiej wielkości dekoder ma szansę się zmieścić w posiadanym modelu a potem sprawdzić w katalogach producentów dekoderów, czy ich produkty się w tych wymiarach mieszczą.

Tego pytania nie rozumiem. O jakim "sterowniku jazdy" pisze kolega? Centralką z21 można sterować każdym dekoderem. Dekodery zostały stworzone właśnie po to, żeby za ich pomocą sterować przede wszystkim jazdą lokomotywy. Praktycznie od początku dekodery miały możliwość sterowania także światłami. Dopiero znacznie później wprowadzono funkcje dźwiękowe. Podstawowe, najtańsze dekodery mają tylko funkcję sterowania jazdą (silnikiem) i światłami, te dużo droższe mają dodatkowo funkcje dźwiękowe.
Temat jest prosty kolego @Andrzej Harassek .
Na analogu przecież lokomotywa jedzie, wiec to ma kolega ogarnięte.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#19
A co ma z tym wspólnego analog? Przecież kolega @Patriarcha napisał, że ma z21, czyli ma sterowanie cyfrowe, więc do posiadanej lokomotywy musi wsadzić jakiś dekoder. Model bez dekodera nie pojedzie z z21.
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.097 153 19
#20
A co ma z tym wspólnego analog? Przecież kolega @Patriarcha napisał, że ma z21, czyli ma sterowanie cyfrowe, więc do posiadanej lokomotywy musi wsadzić jakiś dekoder. Model bez dekodera nie pojedzie z z21.
Kurczę, ma, oczywiscie, ale miał wczesniej?
Jakby wszystko było oczywiste, to by nie pytał i ta jazda nie byłaby zaskoczeniem, ze jest opisana w dekoderze.
 

Podobne wątki