• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder DCC w analogu

Adyrian

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam
Ponieważ to mój pierwszy post chciałem sie przywitać :)
Moja zainteresowanie kolejkami zaczęło się w latach 80 tych a po długiej przerwie wróciłem do nich razem z moim synkiem.
Przez ten czas uzbierała nam się spora kolekcja różnych lokomotyw.
Ostatnio postanowiłem przestawić się na DCC ale z racji ilości modeli do ucyfrowienia bardzo ważna dla mnie jest możliwość jazdy zarówno w „cyfrze” jak i w analogu. I tu pojawił się pewien problem. Używam 2 rodzajów dekoderów: Roco (Zimo) i Lenz Standard V2. Oba po odpowiednim skonfigurowaniu działają bez zarzutu w DCC. Natomiast w analogu jest inaczej: w przypadku dekodera Roco praktycznie nie ma różnicy między jazdą w cyfrze i analogu- wrażeniowo lokomotywa działa tak samo jak bez dekodera. Natomiast z dekoderem Lenz jazda w analogu jest fatalna: lokomotywa rusza przy wyraźnie wyższym napięciu, sterowanie nie jest płynne, trudno uzyskać niską prędkość jazdy (jazda jest wtedy niestabilna). Problem dotyczy różnych lokomotyw z zupełnie różnymi silnikami.

Mam więc pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: czy w przypadku Lenz Standard „ten typ tak ma” czy też jest jakieś ustawienie dekodera, którego jeszcze nie znalazłem. Próbowałem różnych zmian w konfiguracji Lenza ale nie udało mi się rozwiązać tego problemu.

Pozdrawiam
 

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
245 2 0
#2
W każdym dekoderze są ustawienia do sterowania silnikiem. Z dekoderem powinieneś był dostać instrukcję, gdzie powinno się dać znaleźć listę odpowiednich CV.
Do ich zmiany potrzebujesz jednak jakiejś centralki. Zawodowo takimi problemami zajmują się Elvis oraz shop.dcc24.eu,, ale takie proste rzeczy można samemu sobie poprzestawiać.
 
OP
OP
A

Adyrian

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
Dziękuję za odpowiedź. Tak: wiem, że dekodery się programuje i mam instrukcję ;)
Mam centralkę Multimaus, steruję też apliacją z tabletu, konfigurowałem dekodery świateł, rozjazdów- generalnie absolutne podstawy DCC mam już za sobą. Ale w tej kwestii napotkałem problem, którego nie potrafię rozwiązać i chciałem podpytać czy to kwestia konfiguracji (jak wspominałem próbowałem już różnych ustawień Lenz Standard+ v2) czy też po prostu jedne dekodery w analogu działają lepiej a inne gorzej. Jeżeli tak to była by to ważna wskazówka przy wyborze dekodera bo jak wspominałem możliwość „dobrej” jazdy w analogu jest dla mnie bardzo ważna.
 

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
245 2 0
#4
Musisz poszukać ustawień silnika i metodą prób i błędów próbować je dopasować.
Ja korzystam z dekoderów ESU i one mają CV odpowiedzialne za silnik chyba od 52 do 55, ale Lenz powinien mieć inaczej.
Żeby znacząco poprawić kulturę jazdy powinieneś też wlutować do każdej lokomotywy kondensator z diodą i rezystorem. Modele przestaną wtedy tracić sygnał, a to już jest spore ułatwienie.
Swoją drogą, nie wiem, dlaczego się tak uparłeś na ten analog. W dłuższej perspektywie sterowanie cyfrowe zawsze będzie logiczniejszym i prostszym rozwiązaniem, jeśli masz więcej niż dwie lokomotywy. Na dodatek, w analogu nie wykorzystujesz nawet 10% potencjału swoich dekoderów - po prostu lepiej już je zdjąć i założyć zaślepkę zamiast wydawać na nie spore pieniądze.
 
OP
OP
A

Adyrian

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#6
Mogę podsumować ten temat ponieważ otrzymałem odpowiedź z samego źródła- od supportu firmy Lenz. Otóż krótko mówiąc: ten typ tak ma i żadne ustawienia CV tego nie poprawią.
Zrobiłem parę testów po podłączeniu dekoderów do oscyloskopu. Zaobserwowałem, że dekoder Lenza w trybie analogowym próbuje sterować silnikiem przez PWM. To raczej nie może się udać... Tymczasem Roco/Zimo zachowuje się tak, jakby miał jakiś układ true bypass- w trybie analogowym jest „przezroczysty”.
 
Reakcje
145 30 0
#7
Zaobserwowałem, że dekoder Lenza w trybie analogowym próbuje sterować silnikiem przez PWM. To raczej nie może się udać
Może ale zależy na ile chciało się to zrobić. PWM jest przydatny, bo może realizować płynne przyspieszanie. Ilu kientów z tego powodu kupi dekoder? Pewnie niewielu, tak jak i po to aby używać dekodera w analogu.
 

Podobne wątki