• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder dźwięku Zimo i liczba podłączonych głośników

aim1999

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Ponawiam post, ponieważ został on wrzucony nie tam gdzie trzeba i nawet za rok nikt by mi nie pomógł.

Mam zapytanie, czy mozna podłączyć dwa identyczne głośniki do dekodera Zimo MX640R ?
Głośniki to Zimo 8Ω, 0,9W.

Będę wdzięczny za pomoc.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#2
Teoretycznie szeregowo powinny działać, tylko nie podłączaj ich równolegle, bo możesz spalić końcówkę mocy.
 

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
W szereg do MX640 możesz spokojnie podłączyć.Będzie trochę ciszej ale nic się nie stanie ani głośnikom ani dekoderowi.16 omów powinno być po podłączeniu w szereg.Sprawdź dokładnie a zwłaszcza uważaj na zwarcia.Tego nie wybacza dekoder ;)
Jak co to polecam się z serwisem :D
W nowych MX645 można spokojnie podłączać równolegle.Tam jest już nowy (inny niż w MX640) wzmacniacz.Ma 3W !!!! przy 4 omach.
 
OP
OP
A

aim1999

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
czyli szeregowo.
teoretycznie będzie trochę ciszej, ale wydaje mi się że w praktyce głośniej bo będą w sumie dwa głośniki. dobrze dedukuję ?
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#6
Źle dedukujesz - będzie ciszej, bo końcówka wyda mniejszą moc do głośników. Prawidłowym rozwiązaniem jest jeden głośnik. A w CV-kach próbowałeś ustawiać??
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#7
Standardowo Zimo ustawiony jest na ok 50% głośności, a po zwiększeniu głośniczek zaczyna charczeć. Myślę, że jak podłączy dwa głośniki szeregowo i zwiększy głośność, to uzyska jednak większą głośność niż na jednym, przy zachowaniu czystości dźwięku.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
karol_mar napisał(a):
Standardowo Zimo ustawiony jest na ok 50% głośności, a po zwiększeniu głośniczek zaczyna charczeć. Myślę, że jak podłączy dwa głośniki szeregowo i zwiększy głośność, to uzyska jednak większą głośność niż na jednym, przy zachowaniu czystości dźwięku.
Też jestem tego zdania.
Jedyne rozstrzygnięcie i uzyskanie pewności to empiryczny test.
Z dekoderem który masz, z głośnikami do których masz dostęp i które zmieścisz.
 
OP
OP
A

aim1999

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
jest delikatny problem.
mam multimaus i niezabardzo wiem jak poza ustawieniem cv loko i prędkości rozpędzania i hamowania wejść w wyższe cv w tym multimausie.
czy to połączenie jest prawidłowe ?
 

Załączniki

OP
OP
A

aim1999

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
I jest jeszcze jeden problem.
Przy gaszeniu loko klawiszem F8 powinien gasnąć silnik z charakterystycznym odgłosem natomiast u mnie po prostu się szybko wycisza.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#11
Z MM masz dostęp do wszystkich interesujących cię CV w ZIMO.
Zmień tylko tryb z zabawkowego "Library" na CV ;)
A dzwięk...
Nie masz na to wpływu.
Taki masz zapisany w dekoderze i CVkami sobie nie zmienisz co ma być jako "STOP Engine".
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#12
martinezo napisał(a):
Z MM masz dostęp do wszystkich interesujących cię CV w ZIMO.
Zmień tylko tryb z zabawkowego "Library" na CV ;)

Nie tak łatwo, za głośność odpowiada CV266 i żeby to zmienić przy pomocy MM trzeba przestawić tryb programowania w dekoderze na wysokie CV.

Możesz to zrobić np zapisując do CV7 wartość bodajże 22.
Teraz programujesz sobie CV-ki powyżej 200 w taki sposób, że do aby np. zaprogramować CV266 wpisujesz w MM CV66 (w domyśle dodawane jest do tej wartości 200).

Po zakończeniu programowania wysokich CV wpisz do CV7 wartość 0 aby z powrotem przestawić dekoder w "normalny" tryb programowania. Pozostawienie tego bez zmiany powoduje później wiele problemów, np. nie można zmienić adresu w CV1, co spotkało już mnie i kilku innych kolegów :)
 
OP
OP
A

aim1999

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
znalazłem w instrukcji do zimo coś takiego:

#315 Fade in/out time 0-255 default 0, range is 25 second

jak ten adres wpisać i przestawić ?
czy jest on odpowiedzialny za wyciszenie dźwięku ?
 

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#15
Przerabiałem temat zmiany CV o wysokich numerach ostatniego weekendu.

1. Zmień CV7 na 220
2. w tym trybie np. CV355 to CV55,
3. Zmień CV7 na 0 po zakończeniu programowania wysokich CV.

Jeśli chodzi o głośność to tak jak wspomniano wcześniej jest to sprawa mocy dekodera, teraz ile z tej mocy usłyszysz to głośnik i ustawienie głośności.

Zmieniaj CV dla ustawienia głośności, jeśli zacznie zniekształcać dźwięk i masz miejsce na większy głośnik idź w tym kierunku. Zainstalowanie głośnika, który ma większą moc i gabaryty powinno dać pożądany rezultat.
 

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
martinezo napisał(a):
A dzwięk...
Nie masz na to wpływu.
Taki masz zapisany w dekoderze i CVkami sobie nie zmienisz co ma być jako "STOP Engine".

Jasne że ma wpływ.Pewnie namotał w CV i do F8 ma przypisane "mute" wtedy jest efekt że dźwięk natychmiast zanika :D

W CV 315 to się ustawia czas pomiędzy wyzwalaniem dźwięków random z generatora Z1
Głośność masz w CV266
 
OP
OP
A

aim1999

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Nic nie "namotał".
Dekoder kupiłem tak zaprogramowany i prosze o małą pomoc, które konkretnie CV ustawić i na ile aby lokomotywa gasła powiedzmy "normalnie".
Będę wdzięczny :p
 

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#20
Tego się nie da zrobić z RocoMyszy. Tylko ZSP i MX31 albo MXDCUP.
Można wtedy sobie pozmieniać nawet że dźwięk będzie on/off pod F1 jak w ESU
 

Podobne wątki