• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder akcesoriów

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#1
Tak ostatnio się zastanawiałem, czy coś się zmieniło w dziedzinie elektroniki i zastosowaniu tranzystorów do sterowania elektromagnesami.
Otóż dostałem do naprawy dekoder akcesoriów do sterowania rozjazdami (krajowego producenta).
Uszkodzone były trzy tranzystory na wyjściach dekodera. Tranzystory to BC517. Na wyjściach nie było diod zabezpieczających.
Następnie dostałem informację, że kolejny dekoder został uszkodzony. Tam, z kolei były tranzystory MMBT5551 i też bez diod zabezpieczających.
W obu dekoderach jest miejsce na montaż tych diod.
Nawiasem mówiąc/pisząc te dekodery kilkukrotnie były oddawane do naprawy do sklepu.
Nie wiem, czy to jest jakiś nowy trend w montażu czy niedbalstwo producenta lub celowe działanie?
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#2
Takie podejście do klienta jest niestety bardzo przykre bo nie podejrzewam, że jest to wynik niewiedzy, ale raczej dziwnie pojmowanej oszczędności.
Z drugiej strony skoro takie problemy się pojawiają, to napisz Marku o jakie dekodery i jakiego producenta chodzi.
Jeśli jest tak rzeczywiście (tzn. sa to dekodery do elektromagnesów) to potencjalni klienci powinni wiedzieć czego się wystrzegać.
Potencjalnie da to też szansę producentowi do wypowiedzenia się w tej sprawie (bo może prawda leży jak czasami bywa gdzie indziej).
 
OP
OP
Marqus

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#3
Zdjęcia wyjaśnią wszystko. Nie mojego autorstwa ale zrobione na moją prośbę przez właściciela dekoderów.
Na pierwszym zdjęciu widać płytkę i wlutowane tranzystory BC517 w miejsce tranzystorów SMD.
DSC_0071.jpg
Kolejne zdjęcia za chwilę.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#4
Zdjęcia wyjaśnią wszystko. Nie mojego autorstwa ale zrobione na moją prośbę przez właściciela dekoderów.
Na pierwszym zdjęciu widać płytkę i wlutowane tranzystory BC517 w miejsce tranzystorów SMD.
Zobacz załącznik 558695
Kolejne zdjęcia za chwilę.
Mi to wygląda na bardzo bliźniaczy dekoder od strony Paco. W jego przypadku mamy ULN2803 zamiast BC517. ULN2803 jak dobrze pamiętam ma wbudowane diody zabezpieczające. Domyślam się, że zastosowanie BC517 ma za zadanie podnieść obciążalność wyjścia ale te kilka groszy oszczędzać na diodach... nie rozumiem podejścia.
 
OP
OP
Marqus

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#6
Kolejne zdjęcie przedstawiaj taki sam dekoder ale z tranzystorami SMD - MMBT5551. Na płytce również brakuje diod.
Na płytce, gdzie jest widok od strony ścieżek, widać miejsce do wlutowania diod zabezpieczających - dolna krawędź płytki.
DSCN0618_1.JPG
 
OP
OP
Marqus

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#7
Żeby nie było wątpliwości, na płytce zaznaczone jaką funkcję pełni dekoder. ;)
DSCN0614.JPG
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#10
No comments ...

Nie ważne, czy jest to cewka napędu, czy przekaźnika - dioda zabezpieczająca ( wsteczna ) jest konieczna !!!
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 0
Elektryka 22
Elektryka 1

Podobne wątki