• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

decoder 36-553 jakie funkcje?

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
W instrukcji jest napisane , że ten dekoder jest 3 funkcyjny i wypisane sa funkcje dla 4 klawiszy w tym tylko F1 do dowolnego wykorzystania. Czy to oznacza , że tylko z tego wyjścia można dowolnie skorzystać a pozostałe funkcje są predefiniowane. Czy dwa wolne pola lutownicze na płytce to też wyjścia ? i trzeba samemu przylutować przewody.
 

Załączniki

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#2
Z instrukcji wynika, że wszystkie funkcje są predefiniowane, dwa wyjścia przypisane do świateł i załączane przez F0 oraz jedno dodatkowe wyjście załączane przez F1.
 
OP
OP
D

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#3
Jak podłączyłem woltomierz do styku lutowniczego na płytce i zacząłem naciskać przyciski mm po kolei to tylko po naciśnięciu F2 napięcie względem wspolnego niebieskiego spadło z 16 do 11 v. Czy to może świadczyć o możliwości wykorzystania tego pola?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#4
To może być wyście logiczne, ale musiałbyś mierzyć napięcie względem masy; jeśli względem plusa spada o 5V, to wzglądem masy powinno zmienić się z 0V na 5V.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#5
A po ile stoi takie cudo? Bo Karola dekoderki funkcyjne są całkiem fajne i mają cztery wyjścia funkcyjne, i podtrzymanie napięcia i wyjścia funkcyjne są mapowalne prawie jak się chce.
 
OP
OP
D

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#8
To musi być wyjście logiczne bo po włączeniu F2 pojawia się napięcie 4,99 V względem - zasilania dekodera.
Pytanie jak to wykorzystać?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#9
Wystarczy na wyjściu dać tranzystor cyfrowy np BCR141 i masz pełnowartościowe wyjście funkcyjne.
Baza tranzystora do wyjścia logicznego, emiter do masy dekodera, a z kolektora wyjście.
 
OP
OP
D

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#12

Czy F1 trzeba podłączyć do kolektora dodatkowego traanzystora czy też wyjście logiczne można wykorztstać do czerwonych świateł inaczej
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#13
Samo wyjście logiczne nie zadziała, musi być dodatkowy tranzystor, najlepiej cyfrowy (np BCR141) ale jeśli zwykły, to jeszcze dojdą dodatkowe rezystory.
I wtedy wyjście logiczne do bazy, emiter do masy, a kolektor do tego układu.
 
OP
OP
D

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#14
O to chodziło . Wyjścia logicznego nie da się podłączyć do tego tranzystora ze schematu tylko trzeba dorzucić jeszcze jeden cyfrowy i zadziała.
Dziękuję.
 
OP
OP
D

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#15
zrobiłem taki układ i o dziwo działa tylko zupełnie inaczej niż opisał kolega blue.
FLR wyłącza czerwone światła o ile F1 to są białe z przodu. Jest to o tyle sympatyczne , że mażna złożyć płytkę nawet jak w danej chwili nie ma dekodera z dodatkowym wyjściem.
Do F2 podłączyłem kolektor cyfrowego tranzystora i mam również manewrowe jeżeli wyłączę światła kierunkowe.
Zrobie taką płytkę do SM SP
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 2
DCC 19
DCC 4
DCC 3
DCC 15

Podobne wątki