• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

dcc z piko...

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witam gorąco! To mój debiut na forum, więc pozdrawiam wszystkich na dobry początek!
Jestem początkującym "kolejarzem" i może mam problemy, które wytrawnym znawcom tematu mogą się wydać za śmieszne - cóż... Kupiłem sobie ostatnio taki zestaw dcc piko 57155, w którym jeździ br 218 z dekoderem uhlenbrocka (typ bodajże 74 420). Czy ktoś się zna na sterowaniu cyfrowym z piko? Interesują mnie funkcje specjalne, jakie obsługuje ten dekoder – jak się je dokładnie włącza i wyłącza – bo w instrukcjach obsługi (w zależności od wersji językowej) inaczej to jest wytłumaczone (możecie mi nie wierzyć, ale to prawda). A tak głównie to chodzi o to, że chyba musiałem przez przypadek coś włączyć, bo loko chodzi, ale tak jakby nie na pełnych obrotach – na początku jeździła szybciej, teraz rozpędza się do pewnej prędkości i nie chce szybciej. Być może włączyłem coś co ogranicza prędkość, czy co...? Proszę o podpowiedź, co mam zrobić. Dzięki z góry!
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#6
Dzięki za posty!!!
Króciutko odpowiadam:
Nie - nie zmieniałem CV. Pozostają wszystkie ustawienia fabryczne - tzn. adres 3 i kanał C. Jeżeli chodzi o predkość manewrową obsługiwana jest ona tak jak w Roco - przez F3 (włącza sie i wyłącza tym samym przyciskiem). I tu wszystko jest OK. Jeszcze dostałem sie do specyfikacji dekodera, gdzie jest oprócz tego zaznaczona ostatnia funkcja obsługiwana przez dekoder - F4 - w oryginale piszą:"acceleration and deceleration delay can be turned off or on through function F4" - czy chodzi tutaj o predkosc samego ruszania i hamowania, czy może ma to wpływ na to, z czym mam problem... tzn. że pozostaje ona włączona i dlatego loko jeździ wolniej...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#7
Raczej nie.
F3 to jest zmniejszenie prędkości o połowę (ale proporcjonalnie)
F4 to jest wyłączenie przyspieszania i opóźnienia - lok po prostu słucha się dokładnie pokrętła (jak w analogu)

Natomiast z tego co zrozumiałem, to jest tak, ze lok jedzie coraz szybciej, i np: powyżej prędkości 16 (do 28) nie zmienia już prędkości.
Jedyny sposób jaki mi przychodzi do głowy, aby to uzyskać to (oprócz popsutego dekodera lub jakiś oporów ruchu):
- właczenie tablicy prędkości (CV29)
- ustawienie w tablicy prędkości takiego właśnie zachowania.

Naprostrzym sposobem wyłaczenia tego (zakładając, że ktoś to właczył) jest ustawienie standardowej wartości dla CV29 czyli 6.

Spróbuj...
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#9
"F4 to jest wyłączenie przyspieszania i opóźnienia - lok po prostu słucha się dokładnie pokrętła (jak w analogu)" - czy mozna to zmienić na makiecie gdy inne lokomotywy stoją na szynach czy też zmiana powinna odbywać się na wydzielonym torowisku "serwisowym" :roll:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#10
arch_przemo napisał(a):
Upssss.
A przepraszam (he,he...) jak mam to zrobić...
Jak znajdziesz w internecie instrukcję po angielsku, to ci powiem, bo niemieckiego nie znam... :D Albo przyślij/wstaw jakiś skan...

M.Smoczkiewicz napisał(a):
"F4 to jest wyłączenie przyspieszania i opóźnienia - lok po prostu słucha się dokładnie pokrętła (jak w analogu)" - czy mozna to zmienić na makiecie gdy inne lokomotywy stoją na szynach czy też zmiana powinna odbywać się na wydzielonym torowisku "serwisowym" :roll:
W dowolnym momencie... nawet podczas jazdy... Przyciskasz F4 i juz...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#12
1. To jest instrukcja do dekodera, a ty sie pytasz jak programować CV dekoderów za pomocą zestawu Piko-1. Więc do tego jest potrzebna instrukcja do Piko-1, a nie do dekodera.

2. Tu poczytaj o CV29: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... dardowe+CV
Wartosc 6 = 28 kroków prędkości + dozwolona jazda analogowa
Wartość 4 = 14 kroków prędkości + dozwolona jazda analogowa
CV29 to taka zmienna, gdzie kazdy bit coś oznacza - wartość trzeba rozbić na ustawienie (1) lub nie (0) każdego bitu z osobna.
Możesz wpisac 4.
Celem naszym jest wyzerowanie bitu 4 = właczenie tablicy prędkości, więc dowolna wartośc, która nie zawiera w sobie ustawienia tego bitu (bit 4 to 8 ) jest dobra...

----------------------

Zresztą to tak prymitywny dekoder, że w ogóle nie ma tablicy prędkości... Więc nasze dywagacje są już nieaktualne... Przyczyny trzeba szukac gdzieś indziej... :shock:
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
Jeszcze jedno.
Wartosc CV6 musi zawierac sie w przedziale CV1-CV5.
Na jego podstawie dekoder okresla krzywa przyspieszenia.
Jezeli CV6 > CV5 to tak wlasnie moze byc z szybkosciami jak opisales.
Tylko ze wg fotki CV6 u Ciebie jest empty.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#14
No... Ten dekoder nie ma CV6 w ogóle... :D

Zastanawiałem się czy można bardziej prymitywny dekoder zrobić, no i wyszło mi, że można jeszcze usunąć CV17/CV18.. :D
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#16
Witam Panie (chyba ich coś mało :sad: ) i Panowie!
Zwracam się głównie do Gbbsofta i Martineza, ale Inni - jak coś wiecie to dajcie znać. Problem z lokiem jest cały czas - problem, jak problem, bo w ogóle to lok wszystkich komend słucha - tj. włączanie i wyłaczanie świateł, ich zmiana razem z kierunkiem jazdy, włączanie i wyłączanie funkcji F3, tyle tylko, że wciąż skubana jeździ wolniej niż na początku. Czy to uszkodzenie dekodera? Martinezo - czy sprawdzałeś może, czy Twój dekoder jazdy może być zastosowany do piko? A w ogóle, to jak się doczytałem - nie ma specjalnie możliwości programowania dekodera w tym systemie (pikowskim). A jak sie programuje dekodery - moze coś się walnęło i wystarczyłoby jeszcze raz go zaprogramować :neutral: Nie mam pojęcia! Pomocy!!!
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#18
Dzięki Gbbsoft! Linka nie mam, bo jeżeli sobie przypominam to była instrukcja obsługi zestawu - w dodatku xerówka - tłumaczenie z niemieckiego. Mogę co najwyżej jeszcze raz sprawdzić i na poczatku przyszłego tygodnia zeskanować i dodać (lub zacytować dokładnie tłumaczenie). A inne funcje, tj, f1, f2,f4, f5, f6, f7, f8 nie działają - nawet nie wiem co mogłyby obsługiwać - i tego na 100% nie ma w insrtukcji - kilka razy sprawdzałem. W dodatku piszą, ze f8 - keine fuktion - brak funkcji. Jestem jeszcze parę minut w necie, potem dopiero po weekendzie, więc jak coś Ci przyjdzie do głowy - daj znać, proszę. Z góry dzieki.
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#19
Witam. Niestety nie mam możliwości zeskanowania instrukcji, ale dokładniejszy opis brzmi mniej więcej tak:
„każda lokomotywa programowana przez PIKO Digi1 otrzymuje z PIKO Digi-Fern adres i 28 poziomowy moduł jazdy. 28 poziomowy moduł jazdy odpowiada poziomom prędkości. Predkość regulowana jest w małych stopniach, ale nie bezstopniowo. (...) Inne parametry dekoderów lokomotywy nie mogą być programowane. Wybór dekoderów jest również niemożliwy.”Gdzie indziej – przy programowaniu adresów lokomotyw piszą:
„W module wyboru po użyciu przycisków [lok], [_/_],[_/_/_] przez 10 sekund nie używać innych przycisków, do kiedy nie nastąpi zakończenie automatycznego przekazywania adresów lokomotyw(...). Później możemy uruchomić ponownie moduł wyboru. Podobnie jest z przyciskiem dwufunkcyjnym [f+4]. Również przez 10 sekund nie używamy innych przycisków, ponieważ wprowadzone funkcje mogą być utracone”.I to ostatnie zdanie mnie zaniepokoiło – czy oznacza to, że są inne funkcje, które od początku nie były aktywne (przynajmniej ja ich nie rozszyfrowałem), a które mogły zostać utracone? Czy jest to w ogóle możliwe? I jak je ewentualnie odzyskać Czy jest to związane z ponownym programowaniem dekodera? Jak Ktoś potrafi mi pomóc, to będę zobowiązany!
 

Podobne wątki