• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

DCC samoróbka oparta na Arduino

andrew1231

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#61
Światło zapala się samodzielnie przy włączeniu zasilania tym przyciskiem Power On/Off, jak zapalają się diody Motor Shield'a to i ono się zapala. Włącza się zawsze z tej samej strony lokomotywy bez względu na jej ustawienie.

Dekoder to: LaisDcc 860021

Lokomotywa miała gniazdo, więc tak go zamontowałem, nic nie lutowałem.

Przewody bezpośrednio z wyjścia podpiąłem pod tory. Nie ma żadnych kondensatorów, itp.

Tory i koła są czyste.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#62
Nie znam takiego dekodera. Używam głównie ZIMO i ESU.
Stałe świecenie z jednej strony jest dość podejrzane.

Szczerze mówiąc wyczerpały mi się chwilowo pomysły na łatwą zdalną diagnostykę.

Sugeruję jednak sprawdzić lokomotywę na innej centrali. Rozglądnij się czy w okolicy nie masz jakiegoś klubu lub modelarza.
Jeśli będzie poprawnie działać, to wtedy dopiero zabrać się za centralkę na adruino.
Kłopoty z odczytem CV nie muszą być związane z nią.

Jeśli masz możliwość, to można sprawdzić czy centralka generuje na wyjściu torów sygnał DCC (tu przydatny jest oscyloskop).

Możesz też spróbować, czy centralka steruje inną lokomotywą, ale nie z dekoderem Laise (tu znów może być przydatny zaprzyjaźniony modelarz).

Jeśli nie masz powyższych możliwości to możesz skorzystać z usług z któregoś sprzedawcy dekoderów, który sprawdzi Ci czy dekoder działa.
Zapytaj o to np. Karola (dcc24.eu)
 

andrew1231

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#63
To taki mniej popularny producent. Skusiła mnie niska cena i dość pozytywne opinie o nim.
Z tym świeceniem, to wygląda jakby wskazywało na stan gotowości, nie wiem. Po np. automatycznym przeszukiwaniu lub odczycie z dekodera ono gaśnie.

Sygnał DCC wydaje mi się, że jest podawany na tory, bo inaczej lokomotywa nie reagowałaby przy jego odczycie lub rzekomym zapisie, a jednak wtedy przejeżdża i to nawet całkiem spory kawałek.
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Włączyłem Traffic Monitor, by zobaczyć jak sobie radzi z komendami. Wszystkie ładnie są wyświetlane, gdy coś wysyła lub odbiera, jednak gdy uruchamiam Throttle i tam próbuję wciskać jakieś klawisze funkcyjne lub chociaż ruszyć lokomotywką widzę, że w tym Traffic Monitor'ze nic się nie pojawia, tak jakby komendy w ogóle nie były wtedy wysyłane. Czy to normalne?

No cóż, będę próbować, albo zakupię dekoder innej firmy i wtedy przetestuję.
Dziękuję za pomoc i poświęcony czas! :)

A właśnie, wybaczcie że w tym wątku, ale mam takie jedno pytanko. Bo moje złącze w tej loko jest 8-pinowe. Niezbyt wiele oferuje to możliwości. Chciałbym np. zakupić dekoder z większą ilością funkcji i przerobić by część jego wyjść wpiąć w istniejące gniazdo (oczywiście odpowiednie, bo wiem, który pin za co odpowiada) i tak potestować, a o resztę funkcji z czasem "uzupełnić" lokomotywkę. Czy ma to jakąś szansę i jest w ogóle sens? Czy to zadziała, oczywiście przy sprawnej centralce?
 
Ostatnio edytowane:

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#64
Sygnał DCC sterujący jazdą podawany jest na inne wyjście niż sygnał programowania.
To, że lokomotywa rusza w czasie programowania, nie oznacza, że jest podawany sygnał na tory do jazdy.

Sprawdziłem Trafic Monitor DCC+. U mnie przy każdej akcji na Throttle jest potwierdzenie w Trafic monitorze.
Throtle6.png
Oczywiście musi być przypisany do niego adres. Rozumiem, że masz go poprawnie przypisanego (aktywny jest przycisk Release) i gdy klikasz np. na przyciski funkcji to zmieniają one swój stan.

Jeżeli nie Throttle dział poprawnie, a Ty nie masz potwierdzenia na Trafic monitorze, to sprawdź czy przypadkiem w preferencjach nie masz przypisanego tego urządzenia do innej centrali.
U mnie ta centrala działa z poniższymi ustawieniami (oczywiście serial port będzie u Ciebie inny)
Throtle3.png Throtle4.png Throtle5.png
Może to pomoże...

Dekoder z większą ilością wyjść oczywiście że zadziała. Więcej zabawy będzie z ich podłączeniem.
Czy ma to sens? To zależy od Twoich potrzeb.
 

andrew1231

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#65
Tak, wszystkie te ustawienia mam tak samo.
No nic, będę próbować. Pomęczę jeszcze producenta, bo teraz wszystkie wartości CV, które sprawdzam zwracają wynik 255, a ich nadpisanie nic nie daje.
 

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
157 5 0
#66
Cześć. Odgrzeję temat. Domyślam się że temat nie umarł, tylko każdy złożył sobie to co chciał i dalej działa sam. Poszukuję na allegro płytek motor shield z układem L 298. Czy zmuszony jestem zastosować oryginał (który jest najdroższy z całego zestawienia), czy mogę zamontować któryś z zamienników, które jak widać mają różne konstrukcje? Część płytek jest tego typu
https://allegro.pl/oferta/dfrobot-motor-shield-dla-arduino-35v-2a-7888044305
Lub taka
https://allegro.pl/oferta/l298n-motor-shield-dla-arduino-bte-015-6053605275

Pamiętam, że ktoś z Was robił przeróbkę jeszcze innego sterownika, udało się może stworzyć centralkę o większej obciążalności?
 

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#67
Cześć.
ja używam u siebie najprostszych modułów L298 ale tak jak pisałem na pierwszej stronie tego wątku, przeróbka nie była banalna. Teraz składam prototyp urządzenia w którym arduino i L298 są zintegrowane na jednej płytce.

Te moduły które pokazałeś, na pierwszy rzut oka nie mają pomiaru prądu na pinach analogowych tak jak oryginalny motor shield więc nie będzie możliwe odczytywanie wartości CV na torze programowania. Ale czy dla samego sterowania DCC się nadadzą tego nie wiem. Jeżeli piny których używają do sterowania L298 są te same co w oryginale to powinno się udać.

powodzenia!
 

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#68
... Te moduły które pokazałeś, na pierwszy rzut oka nie mają pomiaru prądu na pinach analogowych tak jak oryginalny motor shield więc nie będzie możliwe odczytywanie wartości CV na torze programowania. ...
Ten powinien umożliwiać pomiar prądu:
"
Function pins per Ch. A pins per Ch. B
Direction D12 D13
PWM D3 D11
Brake D9 D8
Current Sensing A0 A1
"
HTB1ZGxvXfBNTKJjSszeq6Au2VXaG.jpg

HTB1tbBvXfBNTKJjSszbq6yFrFXaS.jpg
 

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
157 5 0
#69
Te moduły które pokazałeś, na pierwszy rzut oka nie mają pomiaru prądu na pinach analogowych tak jak oryginalny motor shield więc nie będzie możliwe odczytywanie wartości CV na torze programowania. Ale czy dla samego sterowania DCC się nadadzą tego nie wiem.
Ten powinien umożliwiać pomiar prądu:
Więc szukamy płytek podobnych do oryginału. Układ w wersji N daje możliwość prostego zamontowania radiatora. Faktem jest że dostępnych od ręki układów z L298 jest bardzo mało. W tej chwili oryginał też swoje kosztuje. Przy cenie prawie 170 złotych za samego shielda, zaczyna być to trochę drogo jak za system który ma być wyłącznie do domowego użytku i w wersji hobby. Poszukam jeszcze u chińczyków, może coś mają. Z drugiej strony nie wykluczam później wejścia w bardziej profesjonalne DCC i zastanawiam się czy nie lepiej jednak odkupić od kogoś używaną centralkę z manipulatorem co daje więcej możliwości.
 

dec87

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
231 5 0
#70
Witam, jestem nowy w temacie DCC, ale chciałbym uporządkować potwierdzić pewne rzeczy.
W proponowanym rozwiązaniu możemy uznać iż:
1. Arduino Uno - jest naszą "centralką" DCC
2. MotorShield - jest boosterem

Czy za pomocą takiego zestawu możemy sterować więcej niż jedną lokomotywą, a ilość jest zależna od mocy naszego boostera?
Jakie dekodery taki zestaw obsłuży? Czy taki stworzony na postawie https://www.dcc24.eu/node/5 też zadziała?
 

mmmlynek

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
#71
Podłączę się pod pytanie. Temat samej bazy na arduino jest dla mnie dość jasny. Dziś odbieram z paczkomatu shielda i przystąpię do montażu.
Niestety najmniej wiedzy mam co do dekoderów jazdy współpracujących z taką bazą. Czy tyko robione samodzielnie czy, któreś fabryczne (np. Lenz) dają radę?
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#72
Wszystkie fabryczne dekodery zgodne z DCC będą pracować poprawnie.

Dekoder z linku podanego przez dec87 to bardzo stara konstrukcja o ograniczonych możliwościach.
Nie ma co się w nią bawić tylko kupić fabryczny.
 

bojleros

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#74
Witam,

Nie chcę cisnąć kryptoreklamy ale zastanawia mnie alternatywny shield:

https://botland.com.pl/pl/arduino-s...rownik-silnikow-28v3a-shield-dla-arduino.html

Te wszystkie shieldy oparte na L2xx mają tranzystory bipolarne w końcówce mocy. Jak pomyślę jakie mają Ucesat to jakoś elektronicznego dyskomfortu dostaje. Przy napięciach 12V aż prosi się zastosować coś na unipolarach, bo straty przewodzenia w końcówce będą mniejsze. Czy ktoś z szanownych forumowiczów próbował zastosować shieldy bazujące na unipolarach? Może jakieś doświadczenia co do wytrzymałości na zwarcie / esd ?

Pozdrawia!
 

bojleros

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#75
Witam,

Mam obecnie tylko jednego loka i dość wiekowe tory ale Pololu MC33926 zdaje się działać poprawnie i stabilnie. Nie ma najmniejszych objawów grzania shielda a DCC++ z JMRI działają bardzo stabilnie.

Pozdrawiam,
 

Miqi

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#76
Witam,

tak dla odświeżenia tematu:

https://mrrwa.org/dcc-decoder-interface/

Osobiście używam Arduino z motorshield-em - wszystko w automacie - sterowanie zwrotnicami z telefonu - loki z tabletu.

Napięcie 18V, niestety obciążenie max to tylko 2A, ale można wykorzystać to: https://www.pololu.com/product/2503 - nieznacznie zmodyfikować program w Arduino (jedną zmienną) i cieszyć się ciągłym obciążeniem 3A i chwilowym do 5A.
 

bojleros

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#77
Osobiście używam Arduino z motorshield-em
Zaobserwowałem, że mam możliwość nastawienia CV ale nie mam możliwości ich odczytania. Nie wiesz może czy to przypadłość DCC++ albo może mam jakiś problem do zwalczenia? Nie jestem pewny czy pomiar prądu działa prawidłowo...

Z góry dziękuję!
 
Ostatnio edytowane:

Miqi

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#78
Zaobserwowałem, że mam możliwość nastawienia CV ale nie mam możliwości ich odczytania. Nie wiesz może czy to przypadłość DCC++ albo może mam jakiś problem do zwalczenia? Nie jestem pewny czy pomiar prądu działa prawidłowo...

Z góry dziękuję!
Zdaje się że masz jakiś problem do zwalczenia u mnie śmiga aż miło :)
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#80
O jakiej wartości wzmocnienia piszesz?
Przecież MC33926 na wyjściu FB pracuje jak źródło prądowe, o prądzie odpowiadającym 0,24% prądu mostka wyjściowego.
Podejrzewam, że podmiana rezystorów R7 lub R15 (w zależności, który z torów używasz do programowania) też za wiele nie zmieni.
W przypadku programowania mamy tu do czynienia z bardzo małymi prądami i małymi ich zmianami.
Choć można spróbować. Teoretycznie rezystor 62 R może dać na wyjściu podobne napięcie, jak to co wychodzi z oryginalnego Motor Shielda.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 10
DCC 10
DCC 9
DCC 176
DCC 9

Podobne wątki