• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

DCC pomocy jestem zielony w tym temacie

Tom

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam.Jestem nowy tutaj.Mam na imię Tomek.W przeszłosci bawiłem się skala TT oczywiscie w analogu.Miałem sporo automatyki ale to wszystko było oparte na prostej elektronice i elektromechanice.Przygotowuje sie w przyszłosci do budowy makiety HO.Niestety jestem kąpletnie zielony jesli chodzi o sterowanie DCC.Szukałem w wielu miejscach ale wszędzie jesli są jakieś wskazówki to dla osób które juz coś wiedzą.Ja oprócz tego ze po jednym torze moze jeżdzic wiele lokomotyw i ze swiatła sie im świecą niezaleznie od jazdy to nic więcej nie wiem.Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś wiecej? :?: Chodzi mi naprawdę a podstawy dla naprawdę bardzo początkujących.Z góry dziekuję za ewentualną pomoc.Pozdrawiam :smile:
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Tom napisał(a):
Witam.Jestem nowy tutaj.Mam na imię Tomek.W przeszłosci bawiłem się skala TT oczywiscie w analogu.Miałem sporo automatyki ale to wszystko było oparte na prostej elektronice i elektromechanice.Przygotowuje sie w przyszłosci do budowy makiety HO.Niestety jestem kąpletnie zielony jesli chodzi o sterowanie DCC.Szukałem w wielu miejscach ale wszędzie jesli są jakieś wskazówki to dla osób które juz coś wiedzą.Ja oprócz tego ze po jednym torze moze jeżdzic wiele lokomotyw i ze swiatła sie im świecą niezaleznie od jazdy to nic więcej nie wiem.Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś wiecej? :?: Chodzi mi naprawdę a podstawy dla naprawdę bardzo początkujących.Z góry dziekuję za ewentualną pomoc.Pozdrawiam :smile:
Ale co chcesz więcej wiedzieć ? Bo jeśli chodzi o zalety to znasz wszystkie :) Każda lokomotywa lub inne urządzenie ma swój identyfikator który wybierasz na manipulatorze i wysyłasz do niego rozkazy jedź w lewo, w prawo, stój, światła, dźwięk itd.

Ktoś mądry kiedyś powiedział - jeśli chcesz zgłębić temat cyfrowego sterowania DCC to najlepiej zacznij od zakupu zestawu DCC z kółkiem torów i dwoma składami.

Na sucho ciężko teoretyzować ;) bo faktycznie możliwości konfiguracji jest sporo, ale na początek wystarczy, znać adresy lokomotyw i ewentualnie wiedzieć jak je zmienić :)
 
OP
OP
Tom

Tom

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
podstawy dcc

Witam.Dzieki.rozumie ze to nie tak łatwo wytłumaczyc.Ale jesli dobrze rozumię to polega to na tym ze podłaczam pod szyny stałe jednakowe napiecie a za pomoca DCC na pulpicie wybieram dana lokomotywe i ja steruje.elektronika w niej juz reguluje silnikiem itp.No a jak sie rozwiazuje problem w tym wypadku jak puszcze kilka składów i chce by automatycznie regulowały sobie odległosc miedzy soba.W analogu wiadomo czerwone swiatło-wyłaczone napiecie w odcinku i skład stawał.A jak w tym wypadku takie rzeczy sie rozwiązuje?I jesli ma sie na makiecie kilka lokomotyw to niestety ale juz wszystkie musza byc sterowanie DCC.Bo na innych zasadach jest zasilanie torów.Mam racje?
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
Tom napisał(a):
No a jak sie rozwiazuje problem w tym wypadku jak puszcze kilka składów i chce by automatycznie regulowały sobie odległosc miedzy soba.W analogu wiadomo czerwone swiatło-wyłaczone napiecie w odcinku i skład stawał.A jak w tym wypadku takie rzeczy sie rozwiązuje?
Albo poprzez program w komputerze, albo techniką ABC: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=ABC

Tom napisał(a):
I jesli ma sie na makiecie kilka lokomotyw to niestety ale juz wszystkie musza byc sterowanie DCC.
Niektóre centralki (ale nie Roco) teoretycznie potrafią sterować jedną analogowa, ale jak pokazuje doświadczenie najlepiej tego nie robić (i na pewno nie zbyt długo), bo grozi to spaleniem silnika (były takie przypadki).
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Re: podstawy dcc

Tom napisał(a):
Witam.Dzieki.rozumie ze to nie tak łatwo wytłumaczyc.Ale jesli dobrze rozumię to polega to na tym ze podłaczam pod szyny stałe jednakowe napiecie a za pomoca DCC na pulpicie wybieram dana lokomotywe i ja steruje.elektronika w niej juz reguluje silnikiem itp.No a jak sie rozwiazuje problem w tym wypadku jak puszcze kilka składów i chce by automatycznie regulowały sobie odległosc miedzy soba.W analogu wiadomo czerwone swiatło-wyłaczone napiecie w odcinku i skład stawał.A jak w tym wypadku takie rzeczy sie rozwiązuje?I jesli ma sie na makiecie kilka lokomotyw to niestety ale juz wszystkie musza byc sterowanie DCC.Bo na innych zasadach jest zasilanie torów.Mam racje?
Z automatyzacja makiety w DCC jest spory problem, w zasadzie nie spory tylko kosztowny, sam mam podobny dylemat bo lubię sobie popatrzeć jak wszystko samo lata :D i dlatego moja makieta nadal działa w analogu, DCC jest fajne na modułach gdzie masz długie odcinki i każdej lokomotywy pilnuje jeden maszynista :). Tez sobie nie potrafię wyobrazić zabawy 5 czy 6 lokami w DCC na małym torciku.

Komputer + GBB kolejka owszem potrafi sterować ruchem, ale do tego potrzebuje mieć informacje o zajętości odcinków i położeniu rozjazdów i pewno coś jeszcze :)
 
OP
OP
Tom

Tom

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Dzięki koledze karolkowi duzo sie dowiedziałem.Jeszcze raz dziękuje!Ale z tego co widze a własciwie czytam to rzeczywiscie aby miec wpełni automatyczna makietę gdzie kieruje jednym składem a reszta jezdzi sama zgodnie z sygnalizacja to owiele tansze bedzie budowa makiety w analogu.I przy tym zostanę.Jedyny mankament takiego rozwiązania który mnie drazni to gasnięcie swiateł po zatrzymaniu składu np.przed sygnalizatorem.Ale i na to mozna zaradzic.Zrobiłem pewien swój wynalazek który mi sie sprawdził.Moze nie ideał ale jednak był.Jeszcze raz wszystkim dziekuje za podpowiedzi. ;)
 
OP
OP
Tom

Tom

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
Witam.w skali TT beteria kondensatorów?Nie wiem gdzie i ile musiało by byc.Poprostu lokomotywa kiedy zatrzymywała sie przed sygnalizatorem na czerwonym to ona sama stała na odizolowanym odcinku toru.ale wagony juz nie ;) Wiec w nich swiatło sie swieciło :LOL: A z racji tego ze zawsze na takim postoju jest odizolowana jedna szyna wiec do oswietlenia loki brakowało tylko jednej "fazy"Wystarczyła mała przeróbka i potrzebna faza płynęła poprzez sprzegi z wagonów :LOL: Poprostu oswietlenie lokomotywy napiecie brało z jednej szyny i z sprzegu z wagonów.Jedyny mankament ze swiatła juz sie nie swieciły w przypadku pustego przebiegu samej lokomotywki. :LOL: A tak sobie teraz mysle ze w skali HO gdzie juz miejsca jest dosc i korzysta sie z diod mozna by do oswietlenia wykorzystac miniaturowe akumulatorki.Przy zastosowaniu małej elektroniki mogły by sie one podładowywac w czasie jazdy.(oczywiscie mowie tu o makiecie sterowanej analogowo)Przy dzisiejszych mozliwosciach akumulatorków mysle ze czas pełnego rozładowania przy zastosowaniu diod powinien wystarczyc.chyba ze ktos potrzebuje jezdzic cała noc.Ale dla kilku godzin zabawy mysle ze by to wystarczyło.Musze porobic próby.A moze ktos juz prubował czegos takiego?
Bo jednak sterowanie dcc to fajna sprawa ale chyba tylko dla modelarzy o duzych dochodach :cry: Pozdrawiam.
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#12
opisz ten wynalazek bo ja sam zastanwaiam sie nad przerobka swoich lokow aby swiatla sie paliły jak lok stoi

ja mam taki pomysł, oparty o akumulator litowo jonowy z mikro modelu om ma wymiary znaczka pocztowego czyli w modelu go umieszcze, pojemnosc to okolo 150mAh

wiec ma to działać tak

mikrozarowki beda non stop zasilane z akumulatora 3,6v
lepiej wyjasni to schemat blokowy
najwieszy mankament to brak zmiennosci oswietlenia chociaz i to mozna by zalatwic jakims mikroprzekaznikiem podlaczonym dioda prostownicza do zasialania
 

Załączniki

OP
OP
Tom

Tom

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
No cos takiego.Ale zarówki odpadaja.Diody maja mniejszy pobór pradu.A co do zmiennosci oswietlenia w stosunku do kierunku to mozna by zastosowac diody i kontaktrony albo jekas prosta elektronika jesli by ktos potrafił.ja myslałem nawet o zastosowaniu jakiegos akumulatorka od telefonu.Naprzykład nokie maja płaskie.W lokomotywie gdzies by sie dało upchnąc.Dla chcącego nic trudnego ;)
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#14
akumulator od teleofnu jest duzy
jam owie o akumulatorze o wielkosci 1,5cm x 1cm x 4 mmto malenstwo a map rawie 150 mAH
tylko uklad ktory by tym sterował

Tom, Dcc pozornie nie jest az tak drogie, pamietaj ze ty pomijasz przekazniki kable itd wez zrob pozadna elektryke analogowa zobaczysz ile cie to wyniesie
 
OP
OP
Tom

Tom

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#15
Witam.Owszem moze łatwiej kupic DCC. :smile: Ale nie koniecznie taniej.Mozna równierz zrobic cos fajnego wykorzystując to co sie ma.Trzeba troszke pomysłowosci.Kupic wszystko gotowe i zmątowac to nie jest frajda dla mnie.Nie sztuka jest zrobic cos z gotowych elementów ale zrobic cos z niczego.A niestety w tej chwili wsyscy do okoła tylko kupic i miec na tacy podane.Sam do niedawna budowałem makiety domów moich znajomych.Wszyscy wywalali oczy ze zdumienia jak sie pytali o jakis szczegół i sie dowiadywali z czego to zrobione.Grunt to własna inwencja i pomysłowosc.Zwłaszcza jak człowieka nie stac na cos to wtedy sytuacja zmusza do kombinowania.Jak to było w reklamie-Jak nie widać róznicy to po co przepłacać.Pozdrawiam :LOL:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#17
Tom napisał(a):
Witam.Owszem moze łatwiej kupic DCC. :smile: Ale nie koniecznie taniej.Mozna równierz zrobic cos fajnego wykorzystując to co sie ma.Trzeba troszke pomysłowosci.Kupic wszystko gotowe i zmątowac to nie jest frajda dla mnie.Nie sztuka jest zrobic cos z gotowych elementów ale zrobic cos z niczego.A niestety w tej chwili wsyscy do okoła tylko kupic i miec na tacy podane.Sam do niedawna budowałem makiety domów moich znajomych.Wszyscy wywalali oczy ze zdumienia jak sie pytali o jakis szczegół i sie dowiadywali z czego to zrobione.Grunt to własna inwencja i pomysłowosc.Zwłaszcza jak człowieka nie stac na cos to wtedy sytuacja zmusza do kombinowania.Jak to było w reklamie-Jak nie widać róznicy to po co przepłacać.Pozdrawiam :LOL:
Absolutnie masz rację... Rób to co ci sprawia najwięcej przyjemności, to co potrafisz...

To jakie masz rozwiązanie problemu gaśnięcia świateł na odcinku izolowanym?
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#18
Tom, masz racje ja tez jestem takego zdania jednak przelaczniki kable przekazniki w wiekszosci musisz zakupic chyba ze bedzesz demontowal stary sprzet RTV
 
OP
OP
Tom

Tom

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#19
Jesli chodzi o rozwiazanie gasniecia swiateł jaki miałem w TT to pisałem wczesniej.A co do przakżników a i owszem zbieram z demontazu.Pracuje w serwisie AGD i mam okazje wymontowywac z popsutych programatorów od pralek ktore ida do kosza malutkie przkazniki.Sa na 6,9,12lub24 volty obciazalnosc styków 10A 1,5x1,5x2 cm czy cos wiecej potrzeba?Przewody zaden problem.Wiec koszty prawie zadne.Moze wiecej główkowania i lutowania niz w DCC.Ale jaka przyjemnosc.A tabor?Z tym to wększy problem.Ale wykonałem juz kilka wagonów wykorzystując modele kartonowe oraz jakis złom od kolejek.W najbliszym czasie zrobie fotki tych wagoników i tu umieszcze.jestem ciekaw waszej opini.Moze to nie super modele ale nie jestem wymagajacy.Moze inaczej moje wymagania dostosowuje do swoich dochodów ;)
 

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#20
Witam.
Niedługo mam zamiar wejść w sterowanie DCC. Mam pytanie do znawców tematu: ile Multimausów mogę podłączyć do jednej centralki? Chciałbym na makiecie sterować 5 pociągami niezależnie i w tym samym czasie.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 21
DCC 10
DCC 9
DCC 176
DCC 9

Podobne wątki