• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dźwięki analogowego diesla

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
W DCC jest o cyfrze ale moje pytanie brzi jak wyglada udzwiękowienie analogu

Moj herkules ma ladnie przygotowanem miejsce na głosnik w obudowie i fajnie bylo by gdyby pograł jakie sa rozwiązania takiego problemu? Jakie dekodery, jak wyglada to z napieciem, od ilu takie dekodery startuja?

Z góry dziękuje
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#3
Strasznie się upierasz na to sterowanie analogowe. Przy DCC lokomotywa może warczeć kiedy stoi i rusza - to chyba dużo bardziej naturalne niż narastający dźwięk słyszalny dopiero po osiągnięciu pewnej prędkości i zanikający przy hamowaniu, nie uważasz?

Śliczniasty metalowy Hercules Trixa z dekoderem - to nieco ponad 200 zł. Najprostszy booster - rzędu 30..40 zł - i masz DCC.
 
OP
OP
LUKASZdiy

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#4
Blue, powiem ci tak

DCC napewno tak bo kazdy lok ma gniazdo , a dwa dekodery leza i czekaja na zamontowanie jednak ......
makiete mam w piwnicy i zasilanie czerpie z instalacji oswietlenia wiec do dyspozycji mam 24 V ~, zeby dac DCC musial bym ciagnac 230V podliczniki isnstalacja projekty idt itd. = koszty
wszelakiego rodzaju konwertery z 24 - 230 odpadaja bo bojesie ze trafo zasilajace moze nie wytrzymac

Pozatym na tej makiecie jest tak duza ilosc odcinkow izolowanych ze polutowanie i przerobka elektryki jest nieoplacalna i becelowa dlatego narazie zostane przy DC
DCC tak ale na nastepnej makiecie
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
LUKASZdiy napisał(a):
duza ilosc odcinkow izolowanych ze polutowanie i przerobka elektryki jest nieoplacalna
...ale pewnie na końcach przewodów do tych odcinków izolowanych masz przełaczniki... wystarczy je wszystkie włączyć i już... nic nie trzeba przerabiać...

LUKASZdiy napisał(a):
zasilanie czerpie z instalacji oswietlenia wiec do dyspozycji mam 24 V ~,
Ale tym nie zasilasz przecież torów... obniżasz pewnie to do jakiś 12V~ i dopiero...
To obniż to do 16V~ i tym zasil centralkę DCC... Centralka DCC wcale nie chodzi na 230V :D
 
OP
OP
LUKASZdiy

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#6
gbbsoft napisał(a):
ale pewnie na końcach przewodów do tych odcinków izolowanych masz przełaczniki... wystarczy je wszystkie włączyć i już... nic nie trzeba przerabiać...
tak sa przelaczniki ale jakos nie widzi mi sie takie rozwiazanie trzba by ladnie porozcinac dac nowe przewody od punktu do punktu


gbbsoft napisał(a):
Ale tym nie zasilasz przecież torów... obniżasz pewnie to do jakiś 12V~ i dopiero...
To obniż to do 16V~ i tym zasil centralkę DCC... Centralka DCC wcale nie chodzi na 230V
czyli co dac trafo zbijajace z 24 na 16 V AC i co dalej jakie urzadzenia teraz mnie rozochociles opowiadaj
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#9
LUKASZdiy napisał(a):
i co dalej jakie urzadzenia teraz mnie rozochociles opowiadaj
Kupujesz Roco MultiMouse z zestawu startowego (myszka, centralka, może być bez zasilacza) i podłączasz te 16V zmiennego do centralki. A wyjście z centralki na makietę. Zwierasz wszystkie przełączniki i jeździsz....

PS. Tak ja to widzę, ale może poczekaj jeszcze na naszych "elektryków"... Bo są tu kwestie np: wydajności twojego źródła zasilania...
 
OP
OP
LUKASZdiy

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#10
gbbsoft, to racja jednak najpier musze dobrac i zaczac od przerobienia calej elektryki czyli ladnie polutowac całosc
Trafo musialo by miec moc cos kolo 50W zeby zapewnic chociaz te 3A na torach
i przerabiac z 24~ na 16~
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#12
Nie rozumiem - masz prąd "dobry" do zasilania lokomotyw, a nie chcesz z niego zasilić boostera? Przecież booster zasila się z ok. 16V prądu stałego albo przemiennego - jak kto woli. Jeśli potrafisz wpuścić w tory prąd stały, to tymi samymi przewodami samo możesz wpuścić sygnał DCC.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#14
Przecież jeśli centralka jest zasilana prądem przemiennym, to zaraz na wejściu zasilania ma mostek prostowniczy. Mostkowi wszystko jedno czy dostanie z przodu prąd stały czy przemienny. Mikrobooster też ma z przodu mostek i na ogół zasilam go z wyjścia "trakcyjnego" FZ1.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#17
Za mostkiem i kondensatorem filtrującym jest prąd stały. Czy ten prąd powstał przez wyprostowanie przemiennego, czy przez przepuszczenie stałego przez mostek, tego już żaden układ za mostkiem się nie dowie.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#18
Eeee... jedynie to, że przepuszczając napięcie wyprostowane przez mostek otrzymujesz za nim praaawie to samo, a przpuszczając prad zmienny otrzymujesz napięcie √2 * większe od wejściowego, a w obu przypadkach pomniejszone o spadek napięcia na diodach w mostku. Jakoś tak to jest :razz:

Np. boosterek pt. SPAX zasilany jest napięciem zmiennym 16V, a zaraz za mostkiem jest stabilizator napięcia 15V, mam niejasne wrażenie, że podłączając napięcie stałe 16V chyba by to nie zadziałało ;)
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#19
Prąd przemienny, nie "zmienny", to po pierwsze. ;)

Po drugie - oczywiście na mostku mamy spadek rzędu 1.5..2V, stabilizator w zależności od konstrukcji daje minimalny spadek od 0.2 do 2.5 V, więc przy zasilaniu prądem stałym trzeba te spadki uwzględnić. Ze stabilizacją napięcia sygnału DCC jest w różnych rozwiązaniach różnie - gdzieś już to było dyskutowane - zdaje się, że tylko Lenz stabilizuje. To zresztą dość zrozumiałe - stabilizator napięcia pracujący z prądami > 3A trochę musi kosztować, a koszty się tnie. Elektronika jest zasilana z 5V, więc temu stabilizatorowi wszystko jedno, czy ma z przodu 8 czy 18V.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#20
Niech Ci będzie z tym "przemiennym" :razz:

Stabilizowane napięcie ma też właśnie SPAX oraz MiniBox, hand made centralka z wbudowanym boosterkiem 0,6A.
Boostery Digitrax'a też mają stabilizowane napięcie.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 35
Elektryka 26
Elektryka 12

Podobne wątki