• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dłubanie, by jak najmniej popsuć :)

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#43
Może znawcy się wypowiedzą, bo mnie kojarzą się te Jelcze z żółtym, a nie z pomarańczowym. Tak jak i Steyry wywrotki składane u nas. Przynajmniej takie pamiętam jak budowały Hutę Katowice.
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#44
Może znawcy się wypowiedzą, bo mnie kojarzą się te Jelcze z żółtym, a nie z pomarańczowym. Tak jak i Steyry wywrotki składane u nas. Przynajmniej takie pamiętam jak budowały Hutę Katowice.
Bywały w takim pomarańczowym marchewkowym, musiałbym do mojego chyba trochę żółtego dodać by tonację zmienić. Może spróbuję, bo kabina i szyba nie jest klejona i kolejną warstwę da się nałożyć. Tylko z rozróżnianiem subtelniejszych róznic w koloracah mam problem :)))

1629236967138.png
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#46
Postanowiłem sprawdzić wydruki z reduced.pl i nabyłem drogą kupna 2 modele Star 28 cysterna na paliwo i szambiarka w skali H0. Jakość niezła, wydruki podobne jakościowo do wydruków z A&S, zresztą chyba nawet ta sama żywica, ale nie tak gładkie jak z GPM (tam prawie nie widać warstw).
Na początek zdjęcia Star 28 SK4, czyli wóz asenizacyjny (szambiarka). Jeszcze nad kabiną muszę popracować (reflektory, ramki kierunkowskazów itd.)

01- Star 28 SK4.jpg
02- Star 28 SK4.jpg
 

saaro

Aktywny użytkownik
Reakcje
374 5 0
#47
Trzeba utwardzac samemu modele z reduced.pl?
Kabina Stara rzeczywiscie bardzo chropowato wyglada. Beczka natomiast o wiele gladsza wyglada. Trzeb bedzie sie niezle naszlifowac.
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#48
Trzeba utwardzac samemu modele z reduced.pl?
Kabina Stara rzeczywiscie bardzo chropowato wyglada. Beczka natomiast o wiele gladsza wyglada. Trzeb bedzie sie niezle naszlifowac.
Nie utwardzałem - są sztywne i twarde w porównaniu z wydrukami GPM. Choć zapewne nie zaszkodzi utwardzić by się nie odkształcało po jakimś czasie. A prawa strona kabiny ma wyraźniejsze poprzeczne pasy. Następnym razem, spróbuje podszlifować - szczeliny drzwi itp. są w tych modelach dość głębokie i raczej szlifowanie im nie zaszkodzi .
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#50
Z innych ciekawostek. Mam w pracy dostęp do podnośnika koszowego p100 z Bumaru Koszalin zabudowanego na wózku akumulatorowym. I tak po trochu robię rysunki z wymiarami. W przyszłości mam chytry plan zrobić model tego podnośnika :)
 

eugen74

Aktywny użytkownik
Reakcje
721 12 0
#52
Pozwolę sobie odpowiedzieć za Przemka, fiata kombi mozna wykonać w wersji cywilnej jak i pogotowia, lecz w zestawie nie ma kalek, ja do swojego zakupiłem u Kotebi, koszt to chyba 5 zł, co do wersji pogotowia to wnętrze jest tylko cywilne, nie ma noszy i jest normalny drugi rząd siedzeń .
Oszklenie jest w formie "wydmuszki" ale jest tak zrobione że jest miejsce na słupki i fajnie się wpasowuje .

Przemku, coś Ci podpowiem bo widzę że podwozie "uciekło" Ci do tyłu, przód podwozia tam gdzie jest "silnik" trzeba spiłowac o jakiś 1 mm i wówczas dosunąć do przodu i jest git, tak robiłem u siebie i znacznie lepiej to wygląda bo koła trafiają tam gdzie mają być .

A tak wygląda fiacior popełniony przeze mnie :

IMG20211128172412.jpg IMG20211128172422.jpg IMG20211128172444.jpg
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#53
Pozwolę sobie odpowiedzieć za Przemka, fiata kombi mozna wykonać w wersji cywilnej jak i pogotowia, lecz w zestawie nie ma kalek, ja do swojego zakupiłem u Kotebi, koszt to chyba 5 zł, co do wersji pogotowia to wnętrze jest tylko cywilne, nie ma noszy i jest normalny drugi rząd siedzeń .
Oszklenie jest w formie "wydmuszki" ale jest tak zrobione że jest miejsce na słupki i fajnie się wpasowuje .

Przemku, coś Ci podpowiem bo widzę że podwozie "uciekło" Ci do tyłu, przód podwozia tam gdzie jest "silnik" trzeba spiłowac o jakiś 1 mm i wówczas dosunąć do przodu i jest git, tak robiłem u siebie i znacznie lepiej to wygląda bo koła trafiają tam gdzie mają być .
Z tym szlifowaniem to fakt, poprzedniego musiałem ostro spiłować żeby koła przesunąć, ale deskę rozdzielczą trzeba też piłować trochę - będzie szlifowane.

Co do wnętrza to spokojnie można wykorzystać wersję cywilną, bo bywały fiaty w Kolumnach Transportu Sanitarnego także z normalnym wnętrzem i bez matowanych szyb - oczywiście nie jako pogotowie ratunkowe (dawno temu kupiłem taki pojazd za 100zł na przetargu w RKTS). A jak się zmatowi szyby to wnętrza i tak nie widać :)

Co do kalek to GPM też ma w ofercie zestaw kalek na 2 pojazdy pogotowia do fiata pasujące (na drugiej stronie kalek 1:87 są). Są co prawda droższe od Kotebi, ale też mają tablice rejestracyjne w zestawie, opisy na drzwi boczne i erki reanimacyjne, jedyny problem że przód i tył trzeba docinać z dwóch pasków (lub napis pogotowie przesuwać żeby z jednego paska zrobić). Coś takiego jest i jak widać tył i przód trzeba sobie wygospodarować.
Ale w następnym modelu to przód i tył chyba będę malował, a tylko pasy z napisami z kalki wezmę.


1638617570725.png
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#55
Przemku, ja deski nie szlifuję, docinam jedynie przednią szybę praktycznie przy dolnej krawędzi, ale tak aby nie wyskakiwała z dolnego rantu .
doszlifowałem i jest lepiej, faktycznie deskę to w jakimś innym modelu musiałem piłować, chyba w prototypie malucha :)
I właśnie zauważyłem, że kierowcy z oferty GPM do Jelczy są idealnie dopasowani :)
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#58
Trochę pogrzebałem przy ciągniku siodłowym Jelcz 317 z GPM i naczepie D18. W naczepie dodałem kalkę z logo producenta, czyli ZREMB podobnie jak na zdjęciu oryginału w wątku 1:1 (tylko tam była tablica na burcie, biłem się z myślami i dałem kalkę na burtę). Zastanawiam się tylko gdzie by dać logo pekaesu na naczepie.
02- naczepa D18.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 24
W robocie 5

Podobne wątki