• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

G 1:22.5 Dębowa makieta modułowa IIm - stół szwedzki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#21
Teraz prace są przy latarniach elektrycznych napędów zwrotnicowych, obecnie gotowe do malowania podkładem i dalej docelową farbą. Adapter do latarni od Modellbau-Werkstatt, został zmniejszony i przygotowany do malowania ...będzie wkręcany dwoma wkrętami do blatu makiety. W samej latarni pomaluję tylko tarczę na czarno, reszta zostanie w mosiądzu ...dopiero po pomalowaniu, umieszczę żarówkę i przykleję jej pokrywę.
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#22
Buduję budynek młyna, powstaje powoli, ponieważ utrudniam sobie życie wizją jego lepszym wykończeniem. Od oryginalnego zestawu gotowego do sklejenia, przebijam się malowaniem niemal każdego elementu ..najpierw podkład epoksydowy, potem baza i na koniec detale. Do tego dostanie wnętrze ...drewnianą podłogę, schody i piętro, podświetlenie niezależne kondygnacji i przed budynkiem, odrobinę zabudowy typowej dla młyna wodnego ...aczkolwiek symbolicznie, bo sam nie mam schematu jak kiedyś urządzano takie młyny. Koło młyna będzie napędzane silnikiem elektrycznym, pomimo tego, że realnie mogłoby być napędzane samym nurtem kaskady wodnej ...ale wtedy kręciłoby się jak koło od roweru przy zjeździe ze stromej góry :p
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#24
Drewniany stół modułowy prawie gotowy, na początku września jadę z torami, kanałem i mostem ...w stolarni po rozstawieniu wszystkiego, zostaną wykonane frezowane wgłębienia w blacie pod torami na 9mm, co pozwoli schować podkłady w płaszczyźnie blatu. Do tego wycięcia pod kanał i miskę spływową kaskady wodnej, która częściowo będzie pod mostem. W tym wydaniu powstanie wstępny układ makiety jako stół szwedzki ..będzie uboga torowo, dając na początek dwie pętle, krótki łącznik pomiędzy nimi, oraz jedno żeberko (da to stół 675cm). Jak odkuję się na nowy rok, to zacznę planować dodatkowe moduły w środek, aby docelowo posiadać dwa moduły budujące łuk, dla budowania stoły w kształt "L"; oraz moduły stacyjne, z trzema torami ...wtedy najprawdopodobniej makieta osiągnie długość najmniej 12m.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#25
Dziś stworzyłem projekt balustrady, która będzie otaczać całą makietę. Ma głównie jedno zadanie, chronić tabor przed wypadnięciem ze stołu. Starałem się zoptymalizować jej konstrukcję, aby była estetyczna i jednocześnie praktyczna, czyli dość pancerna. Jej prostota, to konstrukcja, gdzie będzie wycięta CNC laserem ze stalowej blachy grubości 4mm ...na koniec zostanie zabezpieczona czarną farbą proszkową. U mnie każdy moduł będzie szeroki na 75cm, więc i taki wymiar ma balustrada. Jedynie na pętlach będzie odbiegać od tej długości ..i tam też będzie wcześniej wywalcowana na odpowiedni promień łuku. Trochę wzorowałem się na moście z mojej okolicy ..czyli kolejowym moście w Pilchowicach ...ale nie zachowałem proporcji, byłem daleki od zabiegu łapania się skali, ponieważ wtedy byłaby zbyt podatna na uszkodzenia.
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#26
Do makiety dorwałem łącznie ok. 26kg kamienia:cool: Z 10kg zbuduję kaskadę wodną z wodospadem wysoką na ok. 40cm ...natomiast drugie 16kg, to jeden kamień (50cm długi), dorwałem to w sklepie akwarystycznym i zależało mi na rodzaju kamienia, który wygląda jak zeskalowana realna skała ..i chyba się udało:D
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#28
Wrzucam odrobinę poglądu na moją makietę ...to zdjęcia z pierwszej części wczorajszego dnia, przed frezowaniem 8 mm pod torami i przed wycięciem otworu na kanał rewizyjny ...po prostu zapomniałem zrobić zdjęcie ok. 18:00, gdy kończyliśmy prace w stolarni. Ogólnie wyszło bardzo fajnie, po stole można chodzić, co było wczoraj testowane. Moduły są skręcane na trzy śruby M10. Blat wykonany z trzech warstw klejonych na krzyż dąb-sosna-dąb ...grubość 33 mm. Każdy moduł ma ramę, tworząc optyczne wrażenie blatu 90 mm. Ramy są klejone z kantówek grubych na 30mm ..nawet łuki w pętlach są sklejone na taką grubość. Miska kaskady wodnej, jest wycięta na wymiar i podwieszona pod blatem, gdzie nad jej częścią unosi się most, pod którym będzie woda. Most, który jest w łuku, jest w pełni wyeksponowany, ponieważ w ramie na łuku jednego modułu, wykonano wycięcie ...więc patrząc na bok makiety. Załączam mój pierwotny projekt, kiedyś zakładał 8 modułów i rozjazdy o mniejszym promieniu, ale ogólna bryła oddaje ogólny sens:cool:
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#31
Najbliższe dwa tygodnie będą bardzo intensywne, będzie kumulacja prac ...dzisiaj odbiłem się od ściany, bowiem moduły wymagają wykończenia, to detale, które wybiegały poza wyrozumiałość stolarni. Po frezowaniu wgłębień pod tory, muszę wyszlifować je na gładko ...frezarka miejscami naszarpała materiał ...wszystko do zrobienia, tylko pogoda zepsuła plany, ponieważ robię to w ogrodzie. Mam szlifierkę delta, która idealnie mieści się do szlifowania wgłębień po frezowaniu. Muszę podwiesić miskę zlewową pod mostem, dokleić wycinki z dębu, dla finalnego ukształtowania przestrzeni pod mostem. Czekam na dwadzieścia balustrad, są wycięte, wywalcowane w łuki, dają ok. 13 m długości, jak dotrą do mnie, to lecą na proszkowanie i finalnie będą wbite na mosiężne gwoździe z zaokrąglonym łbem ..prawie jak nit. Najbardziej obawiam się budowy kaskady wodnej, aby była szczelna.
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#33
Mam nadzieje, ze lakierowanie proszkowe zrobia Ci wlasciwie. Jest mnostwo pseudolakierni z partaczami na czele.
Sam jestem ciekaw, czy lakiernia w moim mieście, zagwarantuje mi wysoką jakość wykonania ...oby wyszła gładka powierzchnia w czarny matowy.
Załączam fotę wywalcowanych balustrad. Zostaje mi wyprostować po 258 mm na końcówkach dwóch balustrad i będzie wszystko gotowe do malowania:D
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#35
Następny dzień prac w drewnie, wyszlifowane wgłębienia po frezowaniu. Przymierzyłem kanał rewizyjny. Most nadal czeka na dostawę drewna dębowego do zabudowania wszystkich szczelin między miską zlewową, a blatem i ramą. W poniedziałek kurier odbiera balustrady z zakładu, cała paleta euro:cool:
 
OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#37
Kolejny dzień szlifowania. Samo szlifowanie niedoskonałości po frezowaniu, to nie jest problem, gdy mam szlifierkę delta ..akurat mieści się na szerokość frezu pod tory ...gorzej z poprawianiem krawędzi frezu w łukach. Dlatego misja kradnie sporo czasu.
 

Załączniki

OP
OP
arvent

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 7 0
#40
A tak właściwie to po co wpuszczasz tory w płytę?
Główny zamiar, to danie możliwości usypywania czegoś w rodzaju podsypki ...raz, że można będzie ją zmieniać na różne rodzaje i kolory, to frez na 8-9 mm w miarę ogarnia temat utrzymania porządku na stole. Czasami stół może być eksponowany bez usypywania czegokolwiek. Klejona podsypka była niepraktyczna w utrzymywaniu czystości na stole wielokrotnego użytku. Jeszcze jest jeden atut takiego wpuszczenia... mniejsza zagłada, w przypadku wykolejenia. Balustrady są wysokie na 45 mm od płaszczyzny blatu, więc tabor będzie ochraniany na bezpiecznej wysokości podwozia ...nie będzie możliwe aby kolejka wypadła z makiety ...nawet wysokie wagony nie przeturlają się przez balustradę. Wszystkie tory będą przytwierdzone do blatu stołu, na małe wkręty. Zależy mi na wyprofilowaniu toru, aby nie było fal Dunaju ...w łukach R1 zrobię małą przechyłkę ...nawet most został tak zbudowany, że zewnętrzna podłużnica jest nieco wyżej od wewnętrznej ...co prawda tylko 1 mm, ale to zawsze coś. Jak przyjdzie czas na przytwierdzenie torów, to jeszcze ujednolicę szerokość szpary w łączeniach stykowych ...prąd i tak będzie przepływał po mosiężnych łubkach, a zyskam ciekawy efekt dźwiękowy stukotu kół na łączeniach ...w tej skali jest to w miarę słyszalne:D