• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Czym czyścić STARE TORY

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam
Proszę nie bluzgać że ten temat już był,bo chodzi mi o czyszczenie starych dawno nie używanych torów,a nie takich które pobrudziły się np podczas ostatnich jazd na spotkaniu.
Więc czym to czyścić????
Dzisiaj próbowałem benzyną ekstrakcyjną ale nie wiele to dało.
 
OP
OP
K

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
Gdybym nie ufał to bym w ogóle nie pytał- nie wiem co to za brud bo dostałem te rurki tt-kowsie jakiś tydzień temu.Wcześniej dłuższy okres leżały w szafie,a jeszcze wcześniej sporadycznie były używane do jazd po dywanie
 
Reakcje
0 0 0
#5
Potwierdzam. Jak tory U-rutki rdzewieją, to nic nie zrobisz. Rdza to rdza - pozostaje kupić nowe, modelowe. Te przynajmniej są bardziej zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych.

Możliwe, że w twoim przypadku na szynach są ciemnoszare nagary. Szyna taka jest niklowana, czy coś takiego. Jak ta wierzchnia warstwa zabezpieczenia takiego puści, to one wyłażą na wierzch. Nic nie poradzisz....
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Krzychu 126 napisał(a):
Gdybym nie ufał to bym w ogóle nie pytał- nie wiem co to za brud bo dostałem te rurki tt-kowsie jakiś tydzień temu.Wcześniej dłuższy okres leżały w szafie,a jeszcze wcześniej sporadycznie były używane do jazd po dywanie
Jak to się mówi "z gówna bata nie ukręcisz!". Spróbuj może wyczyścić główki szyn drobnym papierem ściernym - jak nie pomoże tzn, że korozja wlazła do środka U-rurki i jest problem z przewodzeniem na łączeniach.

Tak czy siak tory w takim stanie nadają się na śmietnik i papier może tylko pomóc :D ewentualnie można z nich ułożyć jakiegoś torcika testowego na stałe i zadbać by do każdej szyny prąd docierał z osobna lub próbować to jakoś polutować
 
OP
OP
K

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#7
Właśnie chodzi mi o stworzenie torta do zabawy ze starej tt-ki.Tory nie wyglądają na takie żeby zachodziły rdzą,wyglądają jakby były pokryte ciemną warstwą starego zaschniętego smaru.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Krzychu 126 napisał(a):
Właśnie chodzi mi o stworzenie torta do zabawy ze starej tt-ki.Tory nie wyglądają na takie żeby zachodziły rdzą,wyglądają jakby były pokryte ciemną warstwą starego zaschniętego smaru.
Trzeba było to napisać w pierwszym poście. Osobiście spróbował bym to wyczyścić jakim denaturatem lub ostatecznie papierkiem ściernym, a po ułożeniu na makiecie polutował bym wszystkie łączenia, w końcu blacha nie traci swoich właściwości elektrycznych z upływem czasu wiec powinno być wszystko ok
 

Podobne wątki