• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Czy to się opłaca-przeróbka?

OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#21

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#22
No to właściwie czego tu jeszcze można nie wiedzieć?
Jedyną nową informacją jak jest/była Ci potrzebna jest to co napisał Andrzej nt. kółek, jeżeli markliny mają paskudne obrzeża, to bez zastanawiania się należy je wymienić.
Dekoder(-y) w obu wersjach (tzn. AC i DC) są te same, więc odpada Ci wydatek,
Nowe kółka, w zestawach po dwie osie kosztują 8,40 ojro, potrzebujesz 3 zestawy, to razem cirkaebałt 115zł.
Pozostają Ci tylko robótki typu kabelkologia i lutowanie, ale to sobie zrobisz za darmo :D
No i oczywiście podsumowanie: 850 (nowa lok.) -360 (to co kupiłeś) -115 (kółka) = 375, tyle jesteś do przodu :D minus jeszcze wysyłka...

Oni coś tam piszą, że kompletne wózki napędowe są różne dla wersji AC i DC, choć sądzę, że jeżeli będzie się zgadzało rozmieszczenie zębatek na osiach to nie ma sensu ich kupować i wystarczy tylko wymienić kółka :) No bo jaka może być różnica w tych napędach?

ATPO, ceny części wersji DC: https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_name=ersatzteil&suchtext=59930
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#23
Dorzuciłbym jeszcze z 5 zł do kosztu zestawów kołowych, bo dziś robiłem przelew do Austrii i bank przeliczył mi 1 Euro po 4,73 zł. Dodatkowo koszt przelewu SEPA to kolejne 5 zł... Ale i tak w sumie się opłaca taka samodzielna przeróbka.
 

6Dg

Użytkownik
Reakcje
51 3 0
#26
W polskich sklepach modelarskich cena kompletu zestawów kołowych do BR 119 (3 zestawy po 2 sztuki) powinna się wahać w granicach 90-100 złotych. Z Niemiec nie opłaca się ściągać indywidualnie ze względu na kurs euro oraz wyższą cenę jednostkową za komplet osi i dodatkowe 10,50 EUR za przesyłkę.
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#27
Witam wszystkich.
Nie dawało mi to spokoju i dziś z rańca rozebrałem loko-sprawa kół się wyjaśniła definitywnie.Są nieizolowane:mad:.
Czy dalsza walka z loko ma sens? I tak i nie. Jeżeli w sprawie mechaniki sam jestem w stanie sobie poradzić-bo tak jest. To z elektroniki, a zwłaszcza w tak delikatnej to raczej dno.W domu też gniazdko czy przełącznik,zainstaluję-przeniosę w inne miejsce,podłączę kabelki na makiecie - ale to inna bajka.
Jeżeli ktoś poprowadził by mnie i cały zabieg przeróbki loko /jeżeli ma mocne nerwy/ to chętnie skorzystam z pomocy.
Zdrówka życzę.
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#28
W polskich sklepach modelarskich cena kompletu zestawów kołowych do BR 119 (3 zestawy po 2 sztuki) powinna się wahać w granicach 90-100 złotych. Z Niemiec nie opłaca się ściągać indywidualnie ze względu na kurs euro oraz wyższą cenę jednostkową za komplet osi i dodatkowe 10,50 EUR za przesyłkę.
Masz jakieś linki do tych sklepów-byłbym wdzięczny.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#29
To z elektroniki, a zwłaszcza w tak delikatnej to raczej dno.
Tam w zasadzie nie trzeba niczego robić z elektroniką. Trzeba zapewnić odbiór prądu oddzielnie z kół z lewej i prawej strony modelu. Teraz prąd jest odbierany z kół i ze środkowej płozy. Płozę trzeba oczywiście usunąć, a przewód od niej podłączyć do kół na jednym boku lokomotywy. Nie znam tego modelu i nie wiem, jak zrobiony jest fabrycznie odbiór prądu z kół - ważne, żeby to rozdzielić na lewą i prawą stronę modelu. Konieczne są sprężynki (blaszki) odbierające prąd z kół po obu stronach modelu. Najlepiej, żeby prąd był odbierany ze wszystkich kół, ale minimum, to aby zarówno z lewej, jak i z prawej strony prąd był odbierany z obu wózków. Oba bieguny zasilania muszą dochodzić do dekodera tak, jak było. Jedyna różnica, to, że w wersji AC jeden biegun zasilania to odbiór prądu ze wszystkich kół (z lewej i prawej strony), a drugi biegun to płoza środkowa. W wersji DC jeden biegun to koła z lewej strony, a drugi biegun to koła z prawej strony lokomotywy. Poza tym niczego już nie trzeba zmieniać. Niestety, więcej nie potrafię pomóc nie widząc modelu, może ktoś z kolegów, kto ma ten model w wersji AC mógłby pomóc?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#31
To dobra wiadomość, wygląda na to, że poza wymianą zestawów kołowych, usunięciem płozy i odpowiednim przelutowaniem przewodów nie trzeba niczego więcej robić.
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#32
To dobra wiadomość, wygląda na to, że poza wymianą zestawów kołowych, usunięciem płozy i odpowiednim przelutowaniem przewodów nie trzeba niczego więcej robić.
Tak
z tego co tu widzę i u siebie w loko,może okazać się to banalnie proste.
Nie pozostaje nic innego jak zakupić zestaw kołowy ,potem przelutka i jazda na ostro.
Oczywiście dam znać jak zakupię koła i dokonam zmian .
Dzięki,dzięki,dzięki.
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#35
Raczej sześć zestawów kołowych. ;) Często mówi się na to "kółka", ale to nie jest prawidłowe określenie. "Koło" to koło, na kolei dwa koła zamontowane na osi to "zestaw kołowy".
oczywiście zestaw kołowy ,to jak powiedziałeś-dwa kółka i oś to jeden zestaw.Ale zestaw kołowy składający się z sześciu takich zestawów-to chyba komplet zestawu-jako zestaw kół do lokomotywy:LOL: jak zwał tak zwał,ważne że wiem o co chodzi-tak,raczej tak.
Czyli zestaw kół do lokomotywy-dobra ok.sześć zestawów.1-z oponami:ROFL:1-z ząbkami i 1-bez opon i zębatek/ząbków/Wszystko żeby pasowało na rodzaj prądu- dwuszynowy.:p
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#36
Dość tanio kupisz te KÓŁKA :p w https://www.hobby-shop.cz/
Człowiek teraz siedzi jak kołek w domu, od czasu do czasu trzeba zająć się pierdołami :ROFL: choćby dlatego, żeby czas szybciej leciał, więc wymieniłem kilka emili i esemesów z Petrem Kresta, właścicielem firmy.
Każda paczka z dwoma KÓŁKAMI :p kosztuje 35zł, przelew w zasadzie za darmo bo ma firmowe konto w PL, jedynie to, że przesyłka z CZ teraz kosztować będzie ~25zł. A jak po świętach pisy odblokują granicę PL/CZ to może z 10zł, bo przesyłki do Polski wysyła z Chałupek.
Zresztą sam sobie możesz z nim załatwić biznes, Petr pisze, gada i rozumie po polsku :) Jak umie :ROFL:
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#37
Dość tanio kupisz te KÓŁKA :p w https://www.hobby-shop.cz/
Człowiek teraz siedzi jak kołek w domu, od czasu do czasu trzeba zająć się pierdołami :ROFL: choćby dlatego, żeby czas szybciej leciał, więc wymieniłem kilka emili i esemesów z Petrem Kresta, właścicielem firmy.
Każda paczka z dwoma KÓŁKAMI :p kosztuje 35zł, przelew w zasadzie za darmo bo ma firmowe konto w PL, jedynie to, że przesyłka z CZ teraz kosztować będzie ~25zł. A jak po świętach pisy odblokują granicę PL/CZ to może z 10zł, bo przesyłki do Polski wysyła z Chałupek.
Zresztą sam sobie możesz z nim załatwić biznes, Petr pisze, gada i rozumie po polsku :) Jak umie :ROFL:
dzięki-na pewno się z nim skontaktuję.
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#38

Podobne wątki