• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Czy to się opłaca-przeróbka?

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#61
Można też zmienić ustawienia dekodera, ale wtedy i model i dekoder nie będą w pełni zgodne ze standardem.
Jeżeli ma to być zwykłe przestawienie CV29 z 6 na 7 (przykładowo) to jest to jak najbardziej dopuszczalne. Gorzej, jak przy tym posypie się też ustawienie oświetlenia (jedzie do przodu ale świeci tyłem ;-) ). Ale to też powinno być do ogarnięcia. No, przynajmniej w normalnych dekoderach.
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#62
Nie, bo w cyfrze w torach jest prąd zmienny (dlatego lokomotywy bez dekoderów tylko bzyczą, a nie chcą jechać). Należałoby zamienić miejscami przewody doprowadzające prąd do silnika. Można też zmienić ustawienia dekodera, ale wtedy i model i dekoder nie będą w pełni zgodne ze standardem.
Aha, to na silniku będzie nawet prościej.Dzięki
 

6Dg

Użytkownik
Reakcje
51 3 0
#63
Nie zamieniaj przewodów do silnika - rozjadą się światła i kierunek jazdy. Sprawdź CV29, wartość domyślna powinna być 6. Ewentualnie sprawdź, czy poprawnie włożyłeś wtyk od dekodera, włożenie odwrotne powoduje właśnie odwrócenie kierunku jazdy+brak świateł.
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#64
Nie zamieniaj przewodów do silnika - rozjadą się światła i kierunek jazdy. Sprawdź CV29, wartość domyślna powinna być 6. Ewentualnie sprawdź, czy poprawnie włożyłeś wtyk od dekodera, włożenie odwrotne powoduje właśnie odwrócenie kierunku jazdy+brak świateł.
światła są w porządku,zgodne z kierunkiem jazdy-
Czekam teraz na moduł dźwiękowy,jak go podepnę zobaczę czy jest ok.Może się przyzwyczaję że ma być jazda na odwrót.Na razie nic nie tykam.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#65
Podłączenie modułu dźwiękowego nie powinno niczego zmienić w kwestii kierunku jazdy. Ja najpierw sprawdziłbym kierunek jazdy w analogu (potrzebna typowa zaślepka do gniazda 8-pinowego). Ale spotkałem się z modelami lokomotyw spalinowych i elektrycznych, gdzie jako "przód" był ustawiony koniec z kabiną 2 (lub "B"), a nie 1 ("A").
sprawdź, czy poprawnie włożyłeś wtyk od dekodera
To jest dobra rada, tu pin nr 1 jest oznaczony cyfrą 1 i tu powinien trafić pomarańczowy przewód dekodera. Ja osobiście starałbym się doprowadzić model do stanu zgodnego z normami i wtedy bym sprawdził, czy prawidłowo działa z dekoderem z fabrycznymi ustawieniami. Dopiero jeżeli to nie pomoże, zmieniałbym ustawienia dekodera.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#66
@marco-marcus, gdzie jest "fabryczny" przód lokomotywy najlepiej sprawdzić organoleptycznie: zdejm obudowę i poszukaj odlanej "1" na jednym z końców korpusu. Przynajmniej powinna być :) Wg Twojego zdjęcia stawiam, że będzie po prawej stronie ;)
Rysunek1.JPG
 
OP
OP
M
Reakcje
65 11 1
#68
Dzień doby-siemanko.
Moduł dźwięku założony i sam w to nie uwierzyłem.loko zmieniła zdanie i zaczęła jeździć zgodnie ze wskazaniem pilota-światła też w porządku.
I w tym momencie mogę stwierdzić że jednak się opłaciło.Podsumowując loko+wymiana kół+moduł dźwięku=869pln-ów.
Dzięki wszystkim za rady i pomoc.
Życzę zdrówka.
 

Podobne wątki