• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Czy można wyjąć ładunek z modeli wagonów z zestawów startowych Roco?

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#1
Witam
przymierzam się do zakupu Zestawu ROCO, w którym są 3 wagony węglarki z ładunkiem. Moje pytanie brzmi, czy można, bez uszkadzania tych modeli, wyjąć z nich ten ładunek? Tak aby jeździły puste jak np. Eaosy z zestawu ROCO.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#2
Tak, jak najbardziej można wyjąć imitacje ładunków z modeli wagonów - przynajmniej w modelach z zestawu Roco o numerze katalogowym 51292 (wizualizacja widoczna poniżej, konstrukcyjnie są to identyczne modele wagonów) można wyciągnąć bez większych problemów imitacje ładunków buraków cukrowych - nie są luźno wsadzone do modeli wagonów, więc nawet odwróciwszy model do góry kołami imitacja ładunku nie wypadnie z niego - aby wyjąć imitację ładunku trzeba posłużyć się jakimś płaskim przyrządem na przykład wkrętakiem (nazywanym potocznie i niepoprawnie śrubokrętem).

roco_51292.jpg
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#3
Tak, jak najbardziej można wyjąć imitacje ładunków z modeli wagonów - przynajmniej w modelach z zestawu Roco o numerze katalogowym 51292 (wizualizacja widoczna poniżej, konstrukcyjnie są to identyczne modele wagonów) można wyciągnąć bez większych problemów imitacje ładunków buraków cukrowych - nie są luźno wsadzone do modeli wagonów, więc nawet odwróciwszy model do góry kołami imitacja ładunku nie wypadnie z niego - aby wyjąć imitację ładunku trzeba posłużyć się jakimś płaskim przyrządem na przykład wkrętakiem (nazywanym potocznie i niepoprawnie śrubokrętem).

Zobacz załącznik 610889
I gdzie należy wkrętakiem to podważy aby wyjąć?
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#4
I gdzie należy wkrętakiem to podważy aby wyjąć?
Hmm... generalnie tam gdzie będzie odrobina miejsca, aby końcówkę wkrętaka dało się wsadzić nie rysując wewnętrznej powierzchni ściany wagonu ;) . Ja wsunąłem końcówkę wkrętaka pomiędzy ścianę czołową, a imitację ładunku i powoli wysunąłem. Imitacja ładunku po wyjęciu z modelu przedstawia się następująco:

20181120_215907.jpg
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#5
Hmm... generalnie tam gdzie będzie odrobina miejsca, aby końcówkę wkrętaka dało się wsadzić nie rysując wewnętrznej powierzchni ściany wagonu ;) . Ja wsunąłem końcówkę wkrętaka pomiędzy ścianę czołową, a imitację ładunku i powoli wysunąłem. Imitacja ładunku po wyjęciu z modelu przedstawia się następująco:

Zobacz załącznik 610897
Kawałek styropianu + posypka? :eek: Liczyłem na bardziej "plastikowe" rozwiązanie. Pewnie zbytnio trwała taka imitacja nie jest?
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#6
Kawałek styropianu + posypka? :eek: Liczyłem na bardziej "plastikowe" rozwiązanie. Pewnie zbytnio trwała taka imitacja nie jest?
Niestety się Kolega przeliczył ;) . Roco poszło po "taniości" i zamówiło u kogoś kilka tysięcy [?] takich tanich imitacji ładunków, które wkłada chyba do wszystkich zestawów startowych z modelami wagonów węglarek. Jeśli chodzi o trwałość - co do styropianu nie można mieć pretensji - tego używają również modelarze. Jeśli zaś chodzi o imitację buraków cukrowych... to są jakieś nasionka przyklejone do pomalowane na brązowo prostopadłościanu ze styropianu - niestety mają tendencję do odpadania i z czasem jest ich mniej - nie jest to na szczęście bardzo duża ilość, ale jeśli ktoś "zbiera" to co odpadło to może tego mieć kilkadziesiąt sztuk... Powiem szczerze zastanawiam się czy to jakoś przykleić/zabezpieczyć, aby w przyszłości kolejne "buraki" nie uciekały z wagonu, ale żeby ładunek pozostawał w niezmiennej "ilości".
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#7
Niestety się Kolega przeliczył ;) . Roco poszło po "taniości" i zamówiło u kogoś kilka tysięcy [?] takich tanich imitacji ładunków, które wkłada chyba do wszystkich zestawów startowych z modelami wagonów węglarek. Jeśli chodzi o trwałość - co do styropianu nie można mieć pretensji - tego używają również modelarze. Jeśli zaś chodzi o imitację buraków cukrowych... to są jakieś nasionka przyklejone do pomalowane na brązowo prostopadłościanu ze styropianu - niestety mają tendencję do odpadania i z czasem jest ich mniej - nie jest to na szczęście bardzo duża ilość, ale jeśli ktoś "zbiera" to co odpadło to może tego mieć kilkadziesiąt sztuk... Powiem szczerze zastanawiam się czy to jakoś przykleić/zabezpieczyć, aby w przyszłości kolejne "buraki" nie uciekały z wagonu, ale żeby ładunek pozostawał w niezmiennej "ilości".
A może by potraktować ten "ładunek" tak jak tłuczeń na makiecie? Spryskać roztworem wikolu z wodą i płynem do mycia naczyń?
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#8
Skleić raczej na pewno by skleiło, ale pytanie czy nie będzie połysku... z drugiej strony zawsze można spatynować - wszak buraki są matowe od ziemi i przed transportem chyba nie są myte, czy nie mam racji?
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#9
A czy zamiast wkrętaka-śrubokrętu nie lepiej użyć do tej operacji wyjęcia ładunku pilniczka do paznokci, jest cienki na całej swej długości i w/g mnie bardziej nadaje się do wykonania takiej czynności.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#10
Ładna debata się zrobiła :) Ja proponuję aby kolega zakupił zestaw (no chyba, że możliwość/niemożliwość wyjęcia ładunku jest kluczowym warunkiem kupna) i odwrócił wagon do góry kołami (możliwe, że ładunek sam wypadnie).
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#13
Każde płaskie narzędzie/przedmiot pod ręką powinien się nadać ;) - ja miałem pod ręką płaski wkrętak...

Taka mała dygresja :gwizd: - nigdy by mi do głowy nie przyszło, aby zapytać kogoś jak wyjąć imitację ładunku z modelu wagonu... w dodatku publicznie :oops: ... czy to znak obecnych czasów :niepewny: ?
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#15
Każde płaskie narzędzie/przedmiot pod ręką powinien się nadać ;) - ja miałem pod ręką płaski wkrętak...

Taka mała dygresja :gwizd: - nigdy by mi do głowy nie przyszło, aby zapytać kogoś jak wyjąć imitację ładunku z modelu wagonu... w dodatku publicznie :oops: ... czy to znak obecnych czasów :niepewny: ?
Zakładam, że ta dygresja jest skierowana do mnie. Nie widziałem nigdy "na żywo", ani tym bardziej nie miałem w rękach wagonu z imitacją ładunku. Zakładałem, że ponieważ wagon ma ładunek zamontowany "fabrycznie", to jest to element wagonu, np. wklejony na stałe.

Mi z kolei nigdy by nie przyszło do głowy, że w produkowanych seryjnie modelach, producent włoży do wagonu kawałek styropianu z przyklejonymi kuleczkami/kamyczkami/cokolwiek-to-jest.