• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Czy jest możliwe usunięcie cyjanoakrylu (klej kropelka) z plastiku?

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#1
Jeśli tak to w jaki sposób? Chwila nieuwagi i ubrudziłem sobie model. Ślad jest prawie niewidoczny, jednak chciałbym się go pozbyć.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#2
Jest coś takiego jak Debonder, mi się udało usunąć tym zabrudzenie z przeźroczystej szybki modelu.



Jedna uwaga, rozpuszcza też niektóre farby, więc trzeba gdzieś najpierw wykonać próbę.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#7
Ale sam specyfik jest bardzo przydatny, przykładowo musiałem wymienić czerwone diodki w lapach w parowozie, które były wklejone na CA, wystarczyło dać po kropelce debondera na spoinę i klej zamienił się w coś, co przypominało konsystencją gumę i pozwoliło bez żadnych zniszczeń odkleić diody or reszty, a stary klej wydłubać wykałaczką.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#9
Aż takim hardkorowcem nie jestem :D
Ja osobiście daję krople CA, na jakieś niechłonne podłoże i nakładam wykałaczką, a elementy dodatkowe pensetą lekko zanurzam w tej kropli i instaluję w modelu. Tymczasem wszystko co było sklejone nie wykazuje oznak starzenia spoiny.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#10
Jest jeszcze jeden sposób na zatuszowanie niechcianego śladu po kleju cyjanoakrylowym. Po wyschnięciu kleju, jego powierzchnię można delikatnie szlifnąć papierem ściernym 1500 - 2000. Piszę szlifnąć, bo to powinny być dwa, trzy ruchy papierem. Oczywiście papier powinno się zamocować na patyczku itp, tak aby papier szlifował wzgórek kleju a nie powierzchnię na której się znalazł. No i zabieg taki można wykonać na powierzchniach, które nie są błyszczące, a bardziej matowe, wtedy miejsce po przeszlifowanym kleju niezbyt mocno będzie się odróżniać od bazowej powierzchni. Zabieg taki zastosowałem po tym, jak podczas doklejania dodatkowych detali do modelu wagonu Brawy podczas wsuwania posmarowanego klejem detalu w otwór montażowy na powierzchnię wydostał się nadmiar kleju.
Wszystko zależy od tego ile kleju chcemy zatuszować i jaki kształt ma jego warstwa.

Drugi sposób o jakim słyszałem, to taki, że należy znaleźć w miarę mocną taśmę klejącą, nakleić ją na zalane miejsce i za jej pomocą oderwać warstwę kleju. Wiadomo, tu trzeba uważać, bo czasami może się okazać, że farba na modelu będzie słabsza niż klej :). No i dużo będzie zależeć od tego jak mocno trzyma niechciany klej. Być może powierzchnia była lekko tłusta lub zapylona, wtedy będzie łatwiej.
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#11
Jednym ze sposobów na skamieniały cyjanoakryl jest aceton. Rozpuszcza klej dość długo, ale skutecznie, skamielina może być bardzo stara. Oczywiście, niegłupią rzeczą byłoby sprawdzić, czy nie rozpuści wcześniej podłoża ;)
 

Podobne wątki