• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor Czteroosiowe, drewniane węglarki PKP

Express

Użytkownik
Reakcje
9 1 0
#1
Temat już był pewnie wałkowany, ale nie mogę teraz tego znaleźć...
Chodzi mi o wagony tego typu co poniżej - z drewnianym poszyciem i małymi drzwiczkami (fotka modelu buchnięta z neta ;) ):
weglarka.jpg

I pytanie - czy były takie na PKP (wydaje mi się, że takie widziałem)? Jakie były lata budowy, fabryka? W książce "Noramalnotorowe wagony PKP" Janiak/Kalinowski ich nie ma, więc pewnie nie były budowane w Polsce? Coś mi się kojarzy, że być może były tez wagony z inaczej rozmieszczonymi drzwiczkami, ale mogę się mylić ;)
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#2
Temat już był pewnie wałkowany, ale nie mogę teraz tego znaleźć...
Chodzi mi o wagony tego typu co poniżej - z drewnianym poszyciem i małymi drzwiczkami (fotka modelu buchnięta z neta ;) ):

I pytanie - czy były takie na PKP (wydaje mi się, że takie widziałem)? Jakie były lata budowy, fabryka? W książce "Noramalnotorowe wagony PKP" Janiak/Kalinowski ich nie ma, więc pewnie nie były budowane w Polsce? Coś mi się kojarzy, że być może były tez wagony z inaczej rozmieszczonymi drzwiczkami, ale mogę się mylić ;)
Nie, nie było takich. Ciekawe skąd ci się to wydawało?
Masz książkę Janiaka i Kalinkowskiego. Dobrze by było kupić jeszcze Terczyńskiego.
 
OP
OP
E

Express

Użytkownik
Reakcje
9 1 0
#3

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#4
Nawet mocno mi się wydaje, ze taki z małymi drzwiczkami rozładowywałem, jak zagonili nas w szkole pod koniec lat 80-tych..
Ale pamięć ludzka jest ułomna i teraz tak przegladam zdjęcia - może jednak był to taki wagon (ten na drugim planie):
http://forum.modelarstwo.info/attachments/1579415_orig-jpg.457656/

Dzięki za odpowiedź.
Well. Tylko, jak widzisz, jest to węglarka metalowa. Do tego, czego już na zdjęciu nie widać, kolei CSD, seria Vase, z otwieranymi klapami w podłodze. Z racji włączenia do OPW, faktycznie często spotykana w latach 70-tych i też 80-tych.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#5
Ten typ węglarki z drewnianym poszyciem to był eksploatowany wyłącznie na DR i to w niezbyt dużej liczbie. Była to chyba bodajże pierwsza czteroosiowa węglarka wyprodukowana przez przemysł NRD. Wkrótce zrezygnowano z tych małych drzwiczek i wprowadzono do produkcji wagony z trzema wysokimi parami drzwi, nadal z poszyciem drewnianym. Prawdopodobnie w ramach napraw okresowych wymieniano sukcesywnie poszycie na metalowe a małe drzwi demontowano a w ich miejsce montowano drzwi pełnej wysokości. Osobiście jeszcze na przełomie lat 70 i 80-tych pamiętam wagony tego typu przyjeżdżające do Polski w wahadłach po węgiel razem z wszelkiej maści innymi typami wagonów eksploatowanych przez DR w tym 2 osiowymi ex DB i ex SNCB. Wtedy węglarki 4 osiowe DR tego najstarszego typu miały juz wyłącznie wysokie drzwi i w zasadzie niemal wszystkie miały poszycie metalowe.
Owszem często przyjeżdżały do Polski wagony CSD ale nie tylko były na naszych torach spotykane z powodu ich przypisania do Wspólnego Parku Wagonów OPW lecz także w ramach normalnej wymiany handlowej.