• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Cysterny do produktów spożywczych

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#21
Witam !
Oleje roślinne stosowane są również do innych celów - np. jako dodatek do biopaliw. Zapewne transport oleju roślinnego do wykorzystania w technicznych technologiach nie zobowiązuje do stosowania cystern przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
"Proces wytwarzania estrów metylowych lub etylowych z olejów roślinnych oparty jest na reakcji przeestryfikowania oleju metanolem (etanolem) w obecności katalizatora, w wyniku czego powstaje ester metylowy (etylowy) i gliceryną oraz śladowe ilości innych produktów procesu." I wszystko jasne! Będą na tym jeździły traktorki i inne maszyny rolnicze - ale niedługo już, niedługo - cofają zwolnienie z akcyzy. :devil:
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
543 115 2
#22
popowe napisał(a):
Mam takie pytanie:
na stronie http widnieje zdjęcie a pod nim napis
" Ls800-2653 ciągnie 6 cystern z olejem jadalnym z zakładu w Bodaczowie"
a czy przypadkiem to nie są te cysterny?
Czy to płąd czy te cysterny woziły również produkty spożywcze?
Uważam, że podpis pod zdjęciem jest błędny.
Myślę, że olej jadalny jest tylko w pierwszej cysternie.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
#26
Jako opis fotek Grzesia można dodać, że cysterny te zbudowano w II połowie lat 80 XX wieku w Jugosławii (dokładnej nazwy fabryki nie pamiętam).
Fabrycznie nowe wyglądały bardzo nowocześnie, bo to co tu widzimy, czyli te pofałdowane szare blachy, wówczas było idealnie gładkie i prościutkie i lśniło srebrzystą powłoką stali nierdzewnej.

Jeśli ktoś chce więc ten wagon odtworzyć w IV Epoce, to jego zbiornik powinien wykonać właśnie jako srebrny.

W trakcie napraw rewizyjnych wagony (a raczej ich zbiorniki) zaczęto malować na szaro, przez co cysterna straciła na wyglądzie.

Pamiętam że kilka lat temu widywałem takie wagony w malowaniu Zakładów Tłuszczowych Kruszwica. Być może dalej tam służą - jak jest ktoś z Kujaw to może sprawdzić.

I jeszcze jedno - to jest cysterna - termos, stąd poszycie zbiornika jest tak pofałdowane. Między nim a właściwym zbiornikiem jest przestrzeń termoizolacyjna (być może czymś wypełniona).
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#28
Te mniejsze 29R, a większe 406R, piszę z pamięci, więc mogę się mylić.
Widziałem parę razy w pociągu i miały napis ''melas''.
 

Rysiek

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
2.499 35 1
#29
tak, jak napisał Zbyszek te na zdjęciu to 29R (niższa) i 406R (wyższe). Ponadto jeszcze do niedawna do przewozu melasy używane też były wagony typu 20R. Taką ostatnią udało sie nam ostatmio pozyskać z Cukrowni Kluczewo do naszej kolekcji klubowej we Wrocławiu: http://wolf.ict.pwr.wroc.pl/ksk/galeria ... _20R_1.jpg

pozdrowienia
Rysiek
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#31
Rysiek napisał(a):
typu 20R. Taką ostatnią udało sie nam ostatmio pozyskać z Cukrowni Kluczewo do naszej kolekcji klubowej we Wrocławiu: http://wolf.ict.pwr.wroc.pl/ksk/galeria ... _20R_1.jpg

pozdrowienia
Rysiek
Ale jazda, nie spodziewałbym się, że takie zabytki się uchowały. Wózki ma chyba nowocześniejsze-łożyska? Konstrukcja ta chyba jest mocno wzorowana na niemieckiej cysternie i można by przerobić wagon Kleina na taki cukrowniczy?
Rysiek, już Ci kiedyś pisałem, załóż wątek z Waszymi modelami w skali 1:1 i wstawiaj tam większe zdjęcia taboru. ;)
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#32
Zbyszek napisał(a):
Rysiek napisał(a):
typu 20R. Taką ostatnią udało sie nam ostatmio pozyskać z Cukrowni Kluczewo do naszej kolekcji klubowej we Wrocławiu: http://wolf.ict.pwr.wroc.pl/ksk/galeria ... _20R_1.jpg

pozdrowienia
Rysiek
Ale jazda, nie spodziewałbym się, że takie zabytki się uchowały. Wózki ma chyba nowocześniejsze-łożyska? Konstrukcja ta chyba jest mocno wzorowana na niemieckiej cysternie i można by przerobić wagon Kleina na taki cukrowniczy?
Rysiek, już Ci kiedyś pisałem, załóż wątek z Waszymi modelami w skali 1:1 i wstawiaj tam większe zdjęcia taboru. ;)
Będąc ostatnio w tejże cukrowni głęboko na uboczu leżały zbiorniki od pociętych cystern ... chyba takich samych jak na zdjęciu, które wstawił Rysiek ;) Rama samonośna, tabliczek z oznaczeniami już nie było, a reszta dość dobrze pocięta.
 

Podobne wątki