• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama CPN

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.763 301 15
#42
Fajnie to wygląda jednak mam kilka sugestii:
1. Gdy robisz bruk poruszaj się w trzech odcieniach o podobnym, stłumionym natężeniu koloru, tzn z jednej palety temperarurowej. Przebarwienia na bruku z czegoś wynikają. Np przy krawężnikach, wyjazdach, na pasach gdzie poruszają się koła. U ciebie wyszła przypadkowa panterka. Warto szmatką wcierać pastelę pigment lub wash właśnie w tych miejscach. Czyli ciemna nawierzchnia i jasne przebarwienia.
2. Aby makieta wyglądała realistycznie uwzględnij perspektywę malarską, tzn upływ natężenia barw wraz z odległością tak jakbyś chciał pokazać lekką mgłę. Czyli żywsze kolory od strony widza, delikatniejsze, bardziej złamane w głębi. W większości przypadków makiety oglądamy z lotu ptaka. Rzuć okiem jak wyglądają kolory z odległości np 3 czy 4 piętra. Kolor jest stłumiony przez barwę powietrza, lekko "zaniebieszczony" lub "zszarzony". Perspektywę malarską odkryto w renesansie i warto korzystać z tego odkrycia.
3. Nie przemawia do mnie dach z papy, jest trochę zbyt świecący, brak na nim zgrzewów z lepiku - świetnie sprawdza się wikol z dodatkiem czarnego pigmentu, dodatkowo podmalowany czarnym akrylem i lakierem półmatowym, lub czarną olejną. Przydałaby się obróbka z blachy i generalnie nieco grubsza płyta dachu, ta jest zbyt rachityczna i przy pierwszym śniegu może się połamać.
4. Prawy filar to chyba stawiali po 13-tej...
5. Kopara fajnie ubrudzona ale Kamaz i Tatra to nówki sztuki chyba. Jakoś z dzieciństwa nie pamiętam by na budowach jeździły takie czyste auta
6. Zrób koła skrętne: +20 pkt. do realizmu, -50 pkt. z budżetu domowego... Ale wkrótce zaprezentuje metodę na proste skrętne koła praktycznie bez kosztów. Jak mi się uda eksperyment to opiszę w dziale: Techniki modelarskie, albo gdzieś tam..
7. nie zapomnij o latarniach, śmietnikach, ludziach, przy wjeździe zrobiłbym kratkę dla deszczówki - poprawia realizm, a niewiele kosztuje. Dodałbym jeszcze (być może masz w planach) obrzeża dla bruku na łukach i uwaga - na wjeździe. Różne nawierzchnie z kostki brukowej oddziela się obrzeżami kamiennymi.

Pozdr.

PS. Fajnie się krytykuje cudze :)Jak zrobię moją Skalistą dioramę, możesz się zemścić ;) Zapraszam...
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#46
Podjazd może być przedwojenny a budynek stacji powojenny albo przebudowany. W Gdańsku i Sopocie były takie kwiatki, w innych poniemieckich miastach też. A co do kolorystyki i dachu z papy popieram kol. Astro.
 
OP
OP
jestrabh

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#47
Macie rację koledzy, bo ja zaraz po naklejeniu tej drogi zdałem sobie sprawę, że strzeliłem babola. Bo to są dwa różne wzory i z innego materiału wykonane. Co do dachu i innych dupereli to jeszcze wszystko jest w trakcie budowy. Filar też stoi na słowo honoru bo potem będzie to przyklejone. A, pojazdy to tak sobie postawiłem dla uatrakcyjnienia tych fotek;) Jeśli chodzi o brukowane podjazdy to nie dysponuję takimi fotkami, ale będąc kierowcą zawodowym w końcówce lat 70 - tych to takie stacje pamiętam z autopsji. No i chcę zaznaczyć, że pierwotnie to bruk
I kamień był używany do utwardzania dróg. Potem był beton, asfalt ,polbruk oraz inne wynalazki.;)
 
OP
OP
jestrabh

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#48
Zapomniałem jeszcze dodać. W pierwszym zdaniu tego wątku napisałem, że składam stację z kartonu i podjazd, których to części składowych nie jestem autorem. Dlatego pytania o to czy to fikcja czy prawda nie powinne być skierowane do mnie? Lecz niezależnie od odbioru uważam, że produkt jest ciekawy i wart posiadania.
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#49
Producent tej stacji z Górnego Śląska pochodzi. Tam takie zjawiska występowały na 100%.

A co do Twojej dioramy przyszedł mi do głowy durnowaty pomysł, żeby zalać bruk asfaltem komunistycznej jakości (cieniutko z gipsu z farbką ale bez wikolu) a potem wykruszyć miejscami asfalt, żeby bruk spod niego wylazł. Wtedy nie będzie dysonansu między ulicą a podjazdem.
 
OP
OP
jestrabh

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#50
He, he. Pomysł wcale nie jest durnowaty bo ja już też podobnie kombinowałem;), ale ten bruk to taka dziwna pianka, materiał? No i już po temacie bo został zerwany kawałek po kawałku:)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dioramy i makiety 73

Podobne wątki