• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Co wybrac? Od czego zaczac? Jaka firma?

OlichPl

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.

Ostatnio coś mnie natkneło, by zacząć tworzyć makiety z pociągami, lecz nie wiem od czego zacząć. Mam wiec kilka pytań do doświadczonych:
-Od czego zacząć? Jaki zestaw kupić najpierw?
-Jaka firma będzie najlepsza, jeśli chodzi o pociągi wieku XI (nie wiem jak takie nazywać)?
-Czy jak kupie tory z innej firmy i pociągi z innej firmy to czy będą do siebie pasować?
-Jaka firma jest dość tania, ale też dobra czyli żeby mi się nie rozwaliło wszystko po tygodniu.

Z góry dzięki za odpowiedź.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#4
Witam na forum. Na początek:

http://forum.modelarstwo.info/threads/dla-początkujących-kilka-luźnych-naszych-przemyśleń.9118/

Pod rozwagę wątek z niedalekiej przeszłości by wiedzieć jak na pewno nie zaczynać:

http://forum.modelarstwo.info/threads/witam-wszystkich.30383/unread

ad.1 - to zależy od Ciebie. Nie wiemy czy masz miejsce na skalę O, h0 czy np. TT nikt Ci więc nie napisze jaki zestaw powinieneś kupić. Nikt też nie wie czy masz do wydania 200 złotych czy 20tys więc nikt nie napisze czy masz zbierać tańsze wersje sterowania, torów, lokomotyw czy masz wchodzić w drogie nowe systemy.

ad.2 - mam obawy czy znajdziesz pociągi z XI wieku. Pierwsze pociągi to gdzieś na upartego koniec XIX wieku. Zakładam, że chodziło Ci o XXI wiek. Musisz najpierw wiedzieć czego oczekujesz bo w XXI wieku na kolejowych liniach świata znajdziesz tysiące parowozów, lokomotyw spalinowych, elektrycznych czy nowoczesnych pociągów typu Pendolino, TGV, etc. Tu też pojawia się pytanie czy ma to być tabor polski, niemiecki czy np. amerykański.

ad.3 - to zależy. Jeśli chodzi o skalę h0 to jedynie tory i lokomotywy firmy Marklin nie są kompatybilne z każdą inną dostępną na rynku wersją systemu. Są co prawda różnice w wysokości szyn firm ROCO, TILLIG, PIKO ale można je dość łatwo z pomocą odpowiednich złączek połączyć.

ad.4 - tania to pojęcie względne. Dla jednego 1000 złotych za lokomotywę będzie tanio, a dla drugiego 300 będzie za drogo. Z dostępnej na rynku ofery praktycznie każda firma ma swoje lepsze i gorsze strony. Ja od jakiegoś czasu preferuje ROCO ale ja akurat mam słabe doświadczenie w ilości taboru więc musisz poczytać tematy w stylu ROCO vs PIKO etc. Jest tego na forum dużo. Trzy firmy wymienione wyżej stanowią kompromis między jakością, szczegółowością modeli, a ceną i początkujący się przeważnie w tym obszarze poruszają.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#5
Witam.

Ostatnio coś mnie natkneło, by zacząć tworzyć makiety z pociągami, lecz nie wiem od czego zacząć. Mam wiec kilka pytań do doświadczonych:
-Od czego zacząć? Jaki zestaw kupić najpierw?
-Jaka firma będzie najlepsza, jeśli chodzi o pociągi wieku XI (nie wiem jak takie nazywać)?
-Czy jak kupie tory z innej firmy i pociągi z innej firmy to czy będą do siebie pasować?
-Jaka firma jest dość tania, ale też dobra czyli żeby mi się nie rozwaliło wszystko po tygodniu.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Ponieważ akurat mi się nudzi :D, to ja bym tak odpowiedział:

1) Od czego zacząć?

- Od wyboru skali (1, 0, H0, TT, N, Z) i zdefiniowania własnych zainteresowań (tzn. jakie koleje nas interesują, PKP, DR, DB, inne.... oraz z jakiego okresu chcemy zbierać modele - tu - poczytaj o epokach modelarskich kolejowych). Zaznaczę, że najpopularniejsza skala to 1:87 i zasilanie na prąd stały (DC-analogowe lub DCC - cyfrowe).

2) Jaki zestaw kupić na początek?

- Cyfrowy :) ...i wg. odpowiedzi z punktu 1).

3) Jaka firma będzie najlepsza, jeśli chodzi o pociągi wieku XI?

-
O, tu mowa raczej chyba o XXI wieku, bo w XI to chyba pociągów jeszcze nie było :) ....czyli kolegę /chyba/ interesuje epoka od 2000 roku wzwyż :) I tu generalnie nie ma firmy najlepszej czy najtańszej (ceny znanych dużych firm są podobne). Większość istniejących firm na rynku produkuje modele dobrej jakości, ale najpopularniejsze firmy to Roco, PIKO, Fleischmann, Tillig... Jest jeszcze Marklin który w sumie jako jedyny produkuje także modele w skali Z (1:220).

4) Czy jak kupie tory z innej firmy i pociągi z innej firmy to czy będą do siebie pasować?

- Powinny jeśli są w tej samej skali (np. H0). Trzeba uważać tylko na system AC marklina.

5) Jaka firma jest dość tania, ale też dobra czyli żeby mi się nie rozwaliło wszystko po tygodniu?

- Patrz pkt. 3).
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
O

OlichPl

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Wybrałem skalę h0, jesli chodzi o wiek to XXI (pomylilem sie) chce tworzyc makiety itp z liniami towarowymi (nie wiem co znaczy db dr, nie moglem znalesc wytlumaczenia w internecie). Mam do wydania ok 300 200 zl. Jaki był by najlepszy wtedy zestaw startowy?
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#9
Dostępne w tej cenie używane zestawy analogowe firmy PIKO starszej produkcji wyrzucisz po miesiącu. Musisz uzbierać przynajmniej 600 złotych by choćby zastartować porządnym zestawem zabawkowym ROCO z systemem DCC. Dość szybko dostępna tam ilość torów się najnormalniej w świecie znudzi i staniesz w sklepie przed półką: "Tory" gdzie jedna sztuka łuku czy 30cm odcinka prostego to minimum 6 złotych, a podstawowy rozjazd minimum 50 złotych, a zawsze ich potrzeba kilka jeśli chcemy na makiecie zrobić choćby kilka bocznic.

To wszystko to i tak zabawa na podłodze lub większym stole. Makieta to już bardziej skomplikowane układy torowe, budynki, zieleń. To wszystko kosztuje. Moja makieta, którą buduję dla syna mająca wymiar 200x100 centymetrów czyli maleńka. Do tej pory kosztowała dobrze ponad 2000 złotych i to na podstawowe elementy: zestaw roco z parowozem i dwoma wagonami systemem DCC i myszką multimouse (600), druga lokomotywa spalinowa (200), dodatkowe wagony pasażerskie i towarowe (4 sztuki - 200), układ torowy (jakieś 700), budynki Auhagen w skali 100 (h0/tt) to wydatek jakieś plus minus 50 złotych sztuka nowe. W tej chwili koszt budynków u mnie to jakieś 200 złotych. Zieleń, szutry, płyta OSB, przewody - to może rzeczy już nie tak drogie ale potrzeba ich sporo co w sumie też podnosi znacznie koszt.

Tak jak napisał kolega wyżej to drogie hobby, a czasami pozorne oszczędności kończą się frustracją bo "nic nie jeździ jak trzeba".

nie wiem co znaczy db dr, nie moglem znalesc wytlumaczenia w internecie
Wpisz w google: Deutsche Bahn lub Deutsche Reichsbahn
 
Ostatnio edytowane:

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
#10
Wybrałem skalę h0, jesli chodzi o wiek to XXI (pomylilem sie) chce tworzyc makiety itp z liniami towarowymi (nie wiem co znaczy db dr, nie moglem znalesc wytlumaczenia w internecie). Mam do wydania ok 300 200 zl. Jaki był by najlepszy wtedy zestaw startowy?
No co wy, koledzy czytać nie potraficie;) Przecież za 300 tys. to trochę taboru i potrzebnych materiałów można kupić:D:ROFL:
A, tak na poważnie i po ojcowsku z racji mojego i Twojego wieku to powiem Ci tak:).Dobrze, że mając naście lat masz takie zainteresowania i masz marzenia,które chcesz zrealizować budując makietę kolejową.Tylko same marzenia i chęć zbudowania makiety, choć to b.ważne niestety nie wystarczą bo to jest b. kosztowne hobby. I tu w 100% zgadzam się z moimi przedmówcami z tym co napisali, ale dodałbym czynnik najważniejszy- finansowanie projektu. Od tego musisz zacząć. Z racji wieku sam nie zarobkujesz, więc musisz porozmawiać z rodzicami lub opiekunami o Twoich planach i czy zgodzą się finansowo Cię wspierać. Można odkładać z kieszonkowego, poinformować rodzeństwo, bliższą lub dalszą rodzinę o swoich planach. I jeśli np. otrzymujesz okazjonalne prezenty na imieniny, gwiazdkę itp. to teraz prosisz o prezenty gotówkowe na ten konkretny określony cel. Czasem to nawet ułatwia darczyńcom sprawę bo nie muszą główkować jaki prezent Ci kupić.:)
W międzyczasie przemyśl sobie i zdecyduj w jakiej epoce chciałbyś umieścić swój miniaturowy świat. Jaki tabor? Krajowy czy zagraniczny? Bo unikniesz kosztów z tym związanych jak uznasz sobie inaczej, a już część będziesz miał kupione. Tak często bywa, że potem się to sprzedaje / najczęściej ze stratą/ i kupuje właściwe. Czy w analogu, czy DCC, lepiej opcja druga, ale wybór Twój. A,gotówkę wciąż gromadzisz;) Możesz w darmowym programie np. Scarm zrobić plany tej makiety, określić jej rozmiary i przedstawić ją na forum. Możesz użyć do tego gotowych projektów kolegi Krisa, a już obowiązkowo zapoznać się z jego trzema żelaznymi zasadami. Koledzy doradzą i podpowiedzą co poprawić, co dodać, a co zbędne. No i najważniejsza rzecz: czytać i oglądać zdjęcia , czytać i oglądać i jeszcze raz czytać to wszystko co z budową makiet ma związek i jest dostępne w zasobach tego forum. Zajmie Ci to parę lub paręnaście miesięcy. A gotówkę, wciąż gromadzisz;) WAŻNE! Spróbuj zrobić małą dioramkę z kawałkiem zaszutrowanego toru, drogą, zielenią itp. aby zobaczyć jak to się robi i ile wydasz na materiały do wykonania takiego wycinka. Czy dasz radę to sam ogarnąć bo na taką makietę to w zależności od wielkości takich dioramek trochę się zmieści:eek:
Jak zgromadzisz ok.1500 do 2000,- zł To będzie suma, która pozwoli Ci tak b. powoli ruszyć z realizacją projektu.
Nie daj się skusić na wątpliwej jakości tanie używki, bo z tej mąki chleba nie będzie i nie daj sobie ukraść swoich marzeń bo od tego się wszystko zaczyna.
Życzę Ci powodzenia w realizacji projektu i osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu.
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#11
No co wy, koledzy czytać nie potraficie;) Przecież za 300 tys. to trochę taboru i potrzebnych materiałów można kupić:D:ROFL:
A, tak na poważnie i po ojcowsku z racji mojego i Twojego wieku to powiem Ci tak:).Dobrze, że mając naście lat masz takie zainteresowania i masz marzenia,które chcesz zrealizować budując makietę kolejową.Tylko same marzenia i chęć zbudowania makiety, choć to b.ważne niestety nie wystarczą bo to jest b. kosztowne hobby. I tu w 100% zgadzam się z moimi przedmówcami z tym co napisali, ale dodałbym czynnik najważniejszy- finansowanie projektu. Od tego musisz zacząć. Z racji wieku sam nie zarobkujesz, więc musisz porozmawiać z rodzicami lub opiekunami o Twoich planach i czy zgodzą się finansowo Cię wspierać. Można odkładać z kieszonkowego, poinformować rodzeństwo, bliższą lub dalszą rodzinę o swoich planach. I jeśli np. otrzymujesz okazjonalne prezenty na imieniny, gwiazdkę itp. to teraz prosisz o prezenty gotówkowe na ten konkretny określony cel. Czasem to nawet ułatwia darczyńcom sprawę bo nie muszą główkować jaki prezent Ci kupić.:)
W międzyczasie przemyśl sobie i zdecyduj w jakiej epoce chciałbyś umieścić swój miniaturowy świat. Jaki tabor? Krajowy czy zagraniczny? Bo unikniesz kosztów z tym związanych jak uznasz sobie inaczej, a już część będziesz miał kupione. Tak często bywa, że potem się to sprzedaje / najczęściej ze stratą/ i kupuje właściwe. Czy w analogu, czy DCC, lepiej opcja druga, ale wybór Twój. A,gotówkę wciąż gromadzisz;) Możesz w darmowym programie np. Scarm zrobić plany tej makiety, określić jej rozmiary i przedstawić ją na forum. Możesz użyć do tego gotowych projektów kolegi Krisa, a już obowiązkowo zapoznać się z jego trzema żelaznymi zasadami. Koledzy doradzą i podpowiedzą co poprawić, co dodać, a co zbędne. No i najważniejsza rzecz: czytać i oglądać zdjęcia , czytać i oglądać i jeszcze raz czytać to wszystko co z budową makiet ma związek i jest dostępne w zasobach tego forum. Zajmie Ci to parę lub paręnaście miesięcy. A gotówkę, wciąż gromadzisz;) WAŻNE! Spróbuj zrobić małą dioramkę z kawałkiem zaszutrowanego toru, drogą, zielenią itp. aby zobaczyć jak to się robi i ile wydasz na materiały do wykonania takiego wycinka. Czy dasz radę to sam ogarnąć bo na taką makietę to w zależności od wielkości takich dioramek trochę się zmieści:eek:
Jak zgromadzisz ok.1500 do 2000,- zł To będzie suma, która pozwoli Ci tak b. powoli ruszyć z realizacją projektu.
Nie daj się skusić na wątpliwej jakości tanie używki, bo z tej mąki chleba nie będzie i nie daj sobie ukraść swoich marzeń bo od tego się wszystko zaczyna.
Życzę Ci powodzenia w realizacji projektu i osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu.
Taki mail powinien byc wysyłany z automatu z forum do każdego nowo rejestrującego sie użytkownika.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#12
I pamiętać o zasadzie, że mniej znaczy więcej.
Czyli robisz makietę ubogą w ilość torów ale bogatą w ich otoczenie.
Dobra i rozmaita zieleń, dobre budynki ładnie spatynowane.
W każdy cm2 makiety trzeba włożyć serce.
W szuter, zieleń, drogi, budynki, pojazdy.
 
Reakcje
70 0 0
#13
Całkowicie popieram użytkownika jestrabh. Najlepiej zacznij od dioramki/modułu. Zerknij też do mojego tematu "Gdy już mamy skrzynkę... Czyli krótki poradnik jak zacząć." Jest on teraz na drugiej stronie tego działu. Opisałem tam jak szutrować tory oraz wykonać niewielki peron. Czytaj forum. Jest tu dużo cennych informacji. Jeśli coś byłoby nie jasne pytaj;).
 

Vedoctor

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Wybrałem skalę h0, jesli chodzi o wiek to XXI (pomylilem sie) chce tworzyc makiety itp z liniami towarowymi (nie wiem co znaczy db dr, nie moglem znalesc wytlumaczenia w internecie). Mam do wydania ok 300 200 zl. Jaki był by najlepszy wtedy zestaw startowy?
no 300 tysięcy to dużo ;)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#15
Za 300zł będzie naprawdę ciężko, ale jeżeli będą chęci i samodzielność w wykonywaniu podzespołów to 2m szlaku jednotorowego z przystankiem kolejowym jest do zrobienia.
 

wilczeecho

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#16
To ja może powiem tak. Na tym forum raczej się nie udzielam bo siedzę w Skali Z (1:220) która jest dość egzotyczna w naszym kraju. Jestem w trakcie konstrukcji 1,2m szlaku prostego w formie dwóch modułów i trwa to już dobre kilka miesięcy a nawet za zieleń sienie zabrałem. Ograniczają mnie po prostu fundusze bez których niestety nie jestem w stanie iść dalej natomiast zrobiłem proste założenie. Co miesiąc kupuje coś na moje moduły a to kabelki a to korek a to tabor a to jeszcze coś innego. Niestety moja skala jest na tyle egzotyczna, że gdy pojawia się coś ciekawego to najczęściej pieniądze trzeba mieć od razu i zamiast kupić tory to kupuje wagonik bo wiem, że potem mogę nie mieć takiej okazji. Koledzy wyżej dobrze ci radzą. Zacznij od zaplanowania co tak naprawdę chcesz zrobić. Potem pomyśl co będziesz do tego potrzebował a później zastanów się jakie problemy mogą się pojawić i jak ich uniknąć. Modelarstwo to hobby na lata ale jeśli poświęcisz czas i cierpliwość to da ci dużo radości :)
 

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#17
Witam.

Ostatnio coś mnie natkneło, by zacząć tworzyć makiety z pociągami...
Witaj. A mnie trochę martwi Twoje pierwsze zdanie. Mam nadzieję, że wiesz co robisz, bo z Twoich wypowiedzi wnoszę, że o koleji, modelach i generalnie o modelarstwie wiesz niewiele. W tej dziedzinie niestety trzeba mieć smykałkę od dziecka. Trzeba być po trochu plastykiem, malarzem, rzeźbiarzem, elektrykiem, elektronikiem, a obecnie i programistą aby to wszystko ogarnąć.
Tak jak Ci koledzy pisali, rozpiętość cen, rodzajów taboru, skal itp jest niezliczona ilość. Do tego dochodzi zestaw profesjonalnych narzędzi, wiertarka, komplet dobrych pędzli i z 30 słoiczków farby. Same te "dodatki" to grubo ponad tysiak. Kleje, pensety, lutownica, może i aerograf...
Bardzo trudno jest wyjaśnić krok po kroku jak zrobić makietę komuś, kto nie czuje tematu.
Może najpierw podejdź na jakiś nasyp kolejowy, na miejsce które Ci się podoba, zrób kilka fotek i zastanów się jak to przenieść na makietę.
Kup jeden pojedynczy wagon towarowy i przy pomocy kilku farb i pędzla spraw, aby wyglądał na prawdziwy, a nie wyjęty prosto z pudełka. Jeśli stwierdzisz, że to jest to o czym marzysz, to w górę serca i do dzieła
 

Mateusz M

Znany użytkownik
SKMK
Reakcje
18 0 0
#18
Polecam ci zestaw startowy firmy ROCO DCC . Nie opłaca ci się kupować zestawu startowego PIKO , ponieważ jest w analogu. W DCC masz dużo możliwości w sterowaniu pociągiem np. w analogu jak zatrzymasz pociąg to gasną światła ,a w DCC nie gasną, na centralce masz przycisk ,którym załączasz i wyłączasz światła. Sterowanie DCC ma jeszcze wiele plusów, a co do stacji kolejowej to polecam ci żebyś zrobił go samemu z kartonu dla plastyków 1,5 mm. Mógł byś kupić sobie też nożyk Olfa , którym łatwo przetniesz karton. Ja sam buduję makietę ho ze sterowaniem DCC, robię też dworzec kolejowy na makiecie ale buduję go sam z kartonu. Byłbyś zadowolony, że zrobiłeś stację a nie ją kupiłeś
PODROWIENIA I POWODZENIA W TWORZENIU MAKIETY I ROZWIJANIA TWOJEGO HOBBY(y):)!!!!!!!
 
J

Jurek ST44

Gość
#19
Wybrałem skalę h0, jesli chodzi o wiek to XXI (pomylilem sie) chce tworzyc makiety itp z liniami towarowymi (nie wiem co znaczy db dr, nie moglem znalesc wytlumaczenia w internecie). Mam do wydania ok 300 200 zl. Jaki był by najlepszy wtedy zestaw startowy?

Jakbym miał 300 tysięcy 200 złotych to bym se drezyne kupił i w realu pomykał.:LOL: Ja tam sie nie znam ale Ty chyba już wogóle. Daj sobie spokoj na razie z cyfrówką, bo nie połapiesz co i jak. Kup sobie na początek prosty zestaw i nasuwaj w kółko . Jak Ci sie znudzi to sobie peron postaw, żeby lokomotywkę czasem zaatrzymać. Jak się przyzwyczaisz i oblukasz forum to za 2,3,4 miechy zacznij coś kombinować poważniej. :D


Mateusz M
Co to jest karton dla plastyków ? (n)
 

Podobne wątki