• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Co to za tramwaj? Europa, lata ok 30-40te

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#1
Mam pytanie do znawców komunikacji miejskiej z trochę dawniejszych lat.
Otóż jaki typ pojazdu był pierwowzorem dla tego modelu:

38001.jpg


Nie za bardzo można znaleźć info na stornie producenta poza tym że była to Europa, ale już nie wiadomo czy wschodnia, czy centralna, czy zachodnia. Firma z Ukrainy więc może coś z Europy wschodniej. A czasy tak pewnie okolica II wojny z racji tego że firma zajmuje się produkcją modeli pancerki i akcesoriów z tego okresu.

Trochę więcej zdjęć:

view2.jpg view3.jpg

painting.jpg


I gotowy model:

F_04.jpg
F_02.jpg


Zdjęcia pochodzą ze strony producenta:

http://www.miniart-models.com/


Może ktoś się zetknął z takim tramwajem na zdjęciach czy w jakiś publikacjach i wie coś więcej na temat tego typu.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
#4
Wojtku dobrze że poruszyłeś ten temat, o którym dziś rozmawialiśmy przy okazji spotkania.Ja mam natomiast kolejne pytanie do osób będących w temacie tego typu pojazdów.Czy taki tramwaj występował w Polsce np po wojnie?
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#5
Z tego co mi wiadomo to nie. W czasie wojny Niemcy przerzucili 22 szt. norymberskich tramwaji ale serii 200 z 1904roku do Katowic.

co do modelu:

1. Nie dało mi spokoju to pierwsze okno z boku, w tym tramwaju z Norymbergii ma zaokrąglenia w modelu nie. Pogrzebałem trochę i dokopałem się
do podobnego tramwaju w Mainz, ale wyprodukowanego już tylko przez SSW-Siemens-Schuckertwerke w 1913r. Pudło pasuje do modelu, ale dach jest inny.

2. Jak pomnożymy wymiar modelu to odpowiada dł 10.46m, a oryginalna seria 600 z Norymbergii 9.96m -

poprzeglądam jeszcze produkty SSW może coś wynajdę
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
#6
Model wagonu ma odtworzone elementy wyposażenia charakterystyczne dla produktów fabryki MAN w Norymberdze.

W czasie wojny Niemcy nie przerzucili a sprzedali i to za niemałe pieniądze stare wagony do trzech miast w Polsce.
Wagony z serii 600, a dokładniej z przedziału 601-674, nie zostały nigdzie wysłane poza granice Norymbergi i Furth.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#8
Co do długości o której pisałem. W modelu powinna być w porządku, gdyż realna długość jest podana bez sprzęgu, a na rzucie model ma dł. całkowitą ze sprzęgiem.

Czy kolega szykuje się do zabawy z tym tramwajem, a może już go ma? Jaki jest rozstaw kół?
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#9
Model się ukazuje w polskich sklepach dopiero gdzieś 2 grudnia, nie wiem czy od razu go kupię ale kupię na pewno, w sam raz moja pancerkowa skala. A i to że okazał się niemiecki sporo upraszcza bo to chyba najszerzej reprezentowana tematyka z czasów II wojny w tej skali obecnie.
 

Kleinbahnen

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Problem może być dość poważny z ustaleniem producenta i modelu, gdyż sporo tramwajów było w tym okresie dość podobna. Inną kwestia jest to iż poszczególne wozy mogły się nieznacznie różnić nawet w obrębie tej samej serii. To była w ówczesnym czasie produkcja ręczna. Model z 1912 mógł się często znacznie różnić od modelu z 1913. Ponadto często było tak że wozy produkowane dla poszczególnych miast różniły się nawet między sobą, chociaż był to ten sam rocznik z tej samej fabryki.
 

Podobne wątki