• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Co to za element

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
613 18 5
#1
Witam mam prośbę o ustalenie co to za element i jak są jego parametry. Wydaje mi się że to jakiś rezystor albo dławik między torami a silnikiem w esu tester dekoderów.
1668547205512.jpg
 

Maxxc

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
114 0 0
#3
Dobry wieczór,

Bardziej prawdopodobne, że to jest dławik 100uH (widzę kolory: brązowy, czarny, brązowy, srebrny). Tak "na oko" prąd pracy będzie rzędu kilkuset mA.

Jeżeli Kolega podejrzewa, że jest uszkodzony, to można go sprawdzić miernikiem uniwersalnym. Sprawny będzie mieć rezystancję co najwyżej kilka omów. Uszkodzony - będzie miał zwiększoną rezystancję lub będzie stanowić przerwę.

Z poważaniem,
Maxxc
 

Maxxc

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
114 0 0
#5
Dzień dobry,

Jeżeli jest to dławik nieco mniejszy, niż myślałem [ spojrzałem w TME ( www.tme.pl ) i znalazłem podobny dławik DLA100-MN ], to taki dławik ma następujące parametry: 100uH; 44mA; 11Ω; Ø2,8x4mm.

Czyli pomiar jest prawidłowy, dławik działa, o ile kolega mierzył ten dławik wylutowany, albo w obwodzie otwartym.

Z poważaniem,
Maxxc

EDIT:
Jeżeli ma Kolega inne dokładnie takie same dławiki na tej płytce - to może Kolega zrobić porównanie rezystancji pomiędzy nimi. Będzie pewność, że jest w porządku.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
613 18 5
#6
Pracuję nad płytką do lokomotywy Br-64,dekoder jest na przewodach i zastanawiam się czy nie dać tych dławików pod silnik. Zastosuję rezystor na schemacie R1-6,8 ohm 0.25w.Djodę(na schemacie pomarańczowy prostokąt) chcę dać tak jak rezystor na smd .Tu pytanie jakiej wartości ma być djoda, posiadam w zbiorach diodę prostownicza małosygnałowa smd SOD-123 200mA 100v i druga też na smd o symbolu M7
OKL1.jpg
 

Maxxc

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
114 0 0
#7
Dzień dobry,

Jeżeli dekoder "wydaje" pełne napięcie, a światła to LED bez dodatkowych rezystorów szeregowych, to rezystor musi mieć większą wartość rezystancji, co najmniej kilkaset omów (zależnie od prądu / jasności).
Diody 200mA SMD wystarczą do oświetlenia typu LED.
Dioda "M7" to 1A 1000V.

Do silnika dałbym dławiki o takiej samej indukcyjności (100uH), ale większym prądzie pracy (kilkaset mA). Będą miały niższą rezystancję.

Z poważaniem,
Maxxc
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
613 18 5
#8
Moje poszukiwania tych dławików 100uh prąd pracy kilkaset mA zaliczam jako porażka nie mogę znaleźć ich w obudowie smd zależy mi na jak najmniejszych wymiarach.Może Koledzy mający doświadczenie w tym temacie pomogli by w poszukiwaniu brakującego elementu tej układanki:)
 

Maxxc

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
114 0 0
#9
Dzień dobry,

Fizyki się nie oszuka, tak więc redukcja gabarytów dławika jest możliwa w ograniczonym zakresie. :)
Pytanie ile Kolega ma miejsca. Można ewentualnie użyć dławika o mniejszej indukcyjności...

Tak na szybko dławiki 100uH o prądzie ponad 100mA z TME:
https://www.tme.eu/pl/details/lqh32pn101mn0l/dlawiki-smd-1210/murata/ (ten niestety będzie dostępny w kwietniu)
https://www.tme.eu/pl/details/lqh43pn101m26l/dlawiki-smd-1812/murata/ (ten w marcu...)
https://www.tme.eu/pl/details/b82432t1104k/dlawiki-smd-1812/epcos/ (a ten dostępny "od ręki")

EDIT: Może przesadzam z wartością prądu dla dławika i wystarczy mniejszy prąd pracy - wtedy będą mniejsze gabaryty. Czy ktoś z forum mógłby podać typowe prądy pracy dla silników w lokomotywach? Ja niestety nie mam nic nowszego niż modele z NRD, więc moje dane mogą być niemiarodajne...
Dla 47uH i 100mA znalazłem taki dławik:
https://www.tme.eu/pl/details/lqh31cn470k03l/dlawiki-smd-1206/murata/ (dostępny)

Z poważaniem,
Maxxc
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
613 18 5
#10
Ten z 3 linku by pasował tylko poczekam może ktoś napisze jaki prąd pracy mają nowe silniki.Dziekuje za szybką odpowiedź.
 

Podobne wątki