• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Co można ze sobą łączyć?

Raperrek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Mam pytanie czy to prawda że niektóre wagony/lokomotywy różnych firm się nie połączą?
A jakie mogę ze sobą łączyć? I czy tak samo jest z torami?
Też nie wszystkie pasują do siebie, prosiłbym kogoś kto wie coś na ten temat o wypowiedź.
I podanie firm których szyny i tabor kolejowy pasuje do siebie. :D
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#3
Teoretycznie każdy model w skali H0 pojedzie po każdym torze w skali H0.
Problem mogą robić pewne indywidualne cechy danego modelu przy przejeździe przy którymś tam z typów szyn. Związane to może być z różnym wykonaniem profili zestawów kołowych modelu. Problem może także stanowić to, że nie każdy model będzie w stanie przejechać przez każdy nawet najciaszniejszy łuk.

Co do łączenia ze sobą torów, to faktycznie nie wszystkie połaczysz ze sobą, jednak można kupić tory "przejściówki" służące do tego. Problem taki będziesz miał głównie przy próbie połączenia starych torów firmy Piko, z którymś z nowych typów torów.

Co do łączenia lokomotyw i wagonów ze sobą, to sprawa wygląda tak, że wszystko jest zależne jaki typ sprzęgów jest zamontowany w danym modelu. Są one wymienne i jest ich kilka różnych rodzajów. Różne firmy montują w swoich modelach różne typy. Przyjmijmy, że aby połączyć dwa pojazdy ze sobą, to oba muszą mieć zamontowany taki sam typ sprzęgu. A zatem w sumie to połączysz wszystko ze wszystkim.

To tyle tak bardzo w uproszczeniu i ogólnie.
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#4
Rodzaje sprzęgów:

Źródło: www.cn.com.pl/~di2/modele/epo.htm
1 ROCO śledź starego typu
2 ROCO śledź nowego typu
3 ROCO sprzęg niby uniwersalny,dla standardu MÄRKLIN KK (przęg Märklina jest podobny jak ten rocowski ze zdjęcia. Można go łączyć ze sprzęgami standardowymi)
4 STANDARD - popularny sprzęg oczkowy (Piko, Roco, Sachsenmodelle ... )
5 FLEISCHMANN
6 FLEISCHMANN PROFI
 
OP
OP
R

Raperrek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Uriel dzięki za konkretną odpowiedz(reszcie też ;) ).
A czy sprzęgi można wymieniać na jeden rodzaj?
A powiedzcie jakie firmy produkują szyny które da się normalnie połączyć(Najbardziej zależy mi na Piko). I widziałem 2 rodzaje torów piko cz jakiś już nie sprzedają na allegro są dwa rodzaje.
I na koniec jaką kolejkę/zestaw startowy(do 300zł.) opłaca kupić najbardziej chodzi o żywotność.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#6
Tak jak Ci pisałem, możesz sobie dowolnie zmieniać sprzęgi na inne, najlepiej właśnie na jeden wybrany rodzaj, to wtedy połączysz wszystko ze wszystkim. Radzę Ci zastosowanie sprzęgów Standard, czyli tych na zdjęciu z numerkiem 4. Stare modele mają zamontowane sprzęgi na stałe i są nie wymienne i zazwyczaj spotkasz się właśnie z takimi. Bo najczęściej można dostać stare modele firmy Piko z zamontowanymi na stałe sprzęgami Standard. Więc mając stare modele z takimi sprzęgami, oraz nowe modele z zamontowanymi też takimi, nie będziesz mieć żadnych problemów.
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#7
Co do torów to na początek Piko AGleis o profilu T wystarczą, torów Piko o profilu U wystrzegaj się jak ognia (stare, pordzewiałe, najtańsze na allegro).
Jeśli chciałbyś przeznaczyć większą sumkę na tory to do jazdy na dywanie polecam Roco GeoLine (z nasypem)
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#9
Tory Piko A-gleis mogą zostać połączone z torami mechano tylko za pomocą specjalnej przejściówki. Jest spowodowane węższą "podstawą" szyny made in piko.

Natomiast tory mehano, roco, tillig i inne (oprócz piko) możesz łączyć ze sobą bez specjalnych przejściówek, ponieważ mają takie same szyny.

W łączeniu materiału torowego jest jescze jeden niewielki estetyczno - użytkowy problem: wysokość szyny. Piko i mehano to code 100 (wysokość szyny 2,5 mm), natomiast roco i tillig produkują oprócz code 100 jeszcze code 83 (wysokość szyny 2,1 mm).
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#11
Powyższe zestawienie dotyczy torów modelowych, Czyli m.in. Piko A - Gleis.

Natomiast tory stare, czyli ten złom torowy z czasów zimnej wojny nie jest kompatybilny z nowymi roco itp. Trzeba to robić też za pomocą specjalnych przejściówek.

Tory Roco, lima, mehano, tillig,...,..., łączą się swobodnie ze sobą.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#12
JohnyTRS napisał(a):
Tory Roco, lima, mehano, tillig,...,..., łączą się swobodnie ze sobą.
Nie do końca. Zależy od wysokości szyny. W H0 najbardziej popularne to Code 100, 83, 70. Jeśli łączysz Code 100 i Code 83 potrzebujesz specjalne złączki - bez nich na łączeniu szyn będzie uskok. Ten sam problem będzie przy łączniu z Code 70, ale jest ono rzadziej spotykane w sprzedaży.
 
OP
OP
R

Raperrek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Co sądzicie o firmie mehano, chciałem kupić zestaw startowy z tej firmy.
Jest dość tani, i ma śledzie standard. A co z torami, czy da się je łączyć
chodzi mi głównie o piko, roco? :)
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#18
to znaczy że złączki w torach od mechano słabo się trzymają sąsiednich torów, więc są straszne luzy, natomiast do torów z którymi są na stałe to są... prawie na stałe - bardzo trudno je wymienić.

Tabor mehano w zestawach jest po prostu tandetnie wykonany, w stosunku do modeli kupowanych osobno - zbyt jaskrawe kolory itp...

Lokomotywy są wykonanie tandetnie - silniki nie posiadają kół zamachowych, a gniazda dekodera po prostu nie ma. za oświetlenie służy najczęsciej jedna żaróweczka gdzieśw środku.

W zestawie najbardziej wartościową rzeczą jest zasilacz z regulatorem (czyli takie coś, co do zestawów analogowych daje teraz piko, ale ma znaczek mehano i ma inny kształt)
_______________________________________________________________________


Jak wcześniej napisałem, materiał torowy mehano spokojnie połączą się z materiałem torowym roco, ale bezproblemowo tylko code 100 (2,5mm).

Z piko A-Gleis - tylko za pomocą specjalnych złączek.


Z roco code 83 (2,1) też trzeba łączyć za pomocą specjalnych złączek.

Kilka postów wyżej masz to wyraźnie napisane, nie wiem dlaczego jeszcze raz to napisałem


:p
 

Gaca

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
A konkretnie chodzi mi o RocoLine z czymś takim, jak na zdjęciu i czy pociąg cyfrowy z zestawu startowego RocoLine, pojedzie po tych z foty?
Screenshot_20200304-203536.jpg