• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Co może być z lokomotywą Marklin BR101?

PauloOp23

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich,jestem tu pierwszy raz i mam nadzieje że dobrze trafiłem.
Kupiłem w Niemczech lokomotywę marki Marklin BR101
Problem polega na tym że po postawieniu na tory lokomotywa nie reaguje na sterowanie z pilota.
Do sterowania mam tej samej firmy pilocik na podczerwień.
W lokomotywie jest ustawiona zworka na prace bez trakcji.
Bardzo proszę o pomoc.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#2
Przepraszam, bo może moje pytanie będzie głupie, zwłaszcza wobec posiadania przez Ciebie wspomnianego pilota do sterowania lokomotywą ale czy masz tory systemu Marklin`a?
 
OP
OP
P

PauloOp23

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Tak, mam cały zestaw z taką małą zółta lokomotywą również tej firmy I wszystko działa tak jak powinno. Jedynie ta czerwona lokomotywa nie reaguje.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#4
No to już moja wiedza na ten temat się kończy. Musisz poczekać aż odpowie Ci ktoś, kto posiada tabor w tym systemie. Przepraszam za zadane przeze mnie głupie pytanie.:oops:
 
D

Docteur

Gość
#5
To może podaj numery katalogowe, zarówno lokomotywy BR101 jak i posiadanego przez Ciebie zestawu startowego, to będzie łatwiej coś zaradzić - Maerklin znany jest z "przemóżdżania" przy swoich produktach :confused:
 

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#7
A ja chyba wiem gdzie tkwi problem:
101 posiada dekoder dźwiękowy, który zapewne ma inny adres niż DHG z setu stąd nie reaguje (sterownik na podczerwień z tego co kojarzę obsługuje 4 lokomotywy o pewnych adresach: 78,72,60,24, ale programować się na nim już nie da).
Sprawdź w instrukcji jaki adres fabrycznie ma br101 oraz fabryczny adres DHG. Jeżeli br101 ma któryś z w.w adresów to jak przełaczysz na sterowniku na dany adres to powinna działać.
Jeżeli ma inny niż w.w. to jedyną radą będzie przeprogramowanie dekodera na inny adres przy pomocy np. Mobile Station.

Odp. do postu niżej:
Wg strony Marklina br101 ma dekoder dźwiękowy. Więc lepiej nie kombinować, a i DC to chyba nie system Marklina ;)
 
Reakcje
0 0 0
#8
a czy lokomotywa z zestawu nie ma przypadkiem dekoder, a br101 nie, tylko zworka?? sprawdź czy jak podasz napięcia do 12V DC czy uruchomi się BR101
 
D

Docteur

Gość
#9
Rozwiązanie problemu jest bardzo proste: trzeba przeprogramować dekoder w 101-ce, ponieważ fabrycznie jest on ustawiony na adres 01, a ten "pilocik" Maerklina zna tylko cztery adresy (licząc od góry kolejne pozycje przełącznika na spodzie pilota): 78,72,60,24.

A dekoder przeprogramowuje się tak (wg. oficjalnej instrukcji Maerklina):

1. Wyłączyć wtyczkę zasilacza i postawić na torze TYLKO lokomotywę, którą trzeba przeprogramować.
2. Przesunąć przełącznik wyboru adresu na żądaną pozycję (hint: wybierz inną, niż jest ustawiona dla lokomotywy z zestawu startowego).
3. Wcisnąć przycisk zmiany kierunku jazdy, skierować pilota w stronę odbiornika podczerwieni stacji bazowej i włączyć wtyczkę zasilacza do gniazdka.
4. Po zapaleniu się (lub miganiu) oświetlenia lokomotywy puścić przycisk. Świecenie lub miganie oświetlenia lokomotywy sygnalizuje proces programowania.
5. Jak tylko zgasną światła, programowanie jest zakończone.
6. Lokomotywa powinna jeździć na wybranym adresie.

A to wszystko jest zapisane w instrukcjach, dołączonych do zestawów - więc warto je czasem przeczytać :)
 
D

Docteur

Gość
#11
Instrukcja milczy jak zaklęta na ten temat, poczekaj aż skończą migać. Przy dwuszynowym systemie DCC trwa to sekundę, a Maerklina nie mam niestety pod ręką, żeby spróbować empirycznie.
 
D

Docteur

Gość
#13
Jest po niemiecku, angielsku, francusku i jeszcze w jakichś tam językach. Jeśli nie znasz żadnego z nich, zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc w tłumaczeniu :)
A tak przy okazji, to mam nadzieję, że udało Ci się skutecznie przeprogramować ten dekoder :)
 
D

Docteur

Gość
#17
Spróbuj jeszcze raz wyłączyć/odczekać minutę/włączyć napięcie w torach. Jeśli to nie pomoże to spróbuj ponownie zaprogramować dekoder - może coś poszło nie tak przy poprzedniej próbie.
 
OP
OP
P

PauloOp23

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Niestety nie wiem dlaczego ale nic się nadal nie dzieje.
Zaprogramowałem już chyba ze 5 razy.Zmieniłem nawet kanał. Odłączałem zasilanie,poza tym tyknięciem nic się więcej nie dzieje.
Zauważyłem że przy tym tyknięciu delikatnie mrugnęły diody białe.
(Tyknięcie porównywalne do tyknięcia zegarka)
 
D

Docteur

Gość
#19
Wygląda to na jakiś poważniejszy feler, sprawdź jeszcze dla pewności czy zworka na pewno jest w położeniu do pracy bez trakcji i czy na pewno nie ma gdzieś załamanych/przyciętych przewodów, ani problemów z odbiorem prądu. Jeśli tam jest wszystko OK, to albo ja jestem głupi, albo dekoder wyjątkowo uparty (tudzież fabrycznie walnięty).
 
OP
OP
P

PauloOp23

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
No nic wygląda na to że wtopiłem troszku kasy :)
Pogrzebie może faktycznie coś z kabelkami chociaż wątpię bo jeśli prąd by nie docierał to i by się nie programowało.
W każdym bądź razie dzięki za cenne wskazówki.
 

Podobne wątki