• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Co dalej z sTTandard?

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#1
Cześć wszystkim. Kolejny raz przymierzam się do zrobienia makiety modułowej. Moją ulubioną skalą jest TT i też w niej robię.

Tym razem chciałbym mieć w przyszłości możliwość pojechania kiedyś na zloTT, albo podpięcia się z kimkolwiek. W tym celu zainteresowałem się normą sTTandard, ale wpisy na ich stronie są dość rzadkie i zastanawiam się czy ta norma dalej żyje?

A może zaszły już jakieś zmiany i coś zostało znowelizowane? Trochę głupio pytać po czasie, bo idą do mnie dwa czoła na początek modułu :p
 
OP
OP
S
Reakcje
0 0 1
#22
Koszt semaforów na tę "głupią" stacyjkę wyniesie dobrze ponad 500 zł.
Niezbędne są tylko dwa, a gdyby robić z wyjazdowymi to jest ich 8. 8 semaforów po 30 zł to raptem 240 zł, czyli tyle co dwa angliki. Nie od dziś korzysta się też w modelarstwie z drukarki 3d i wszyscy dobrze wiemy, że ta skutecznie obniża koszty.

Co wciąż nie zmienia faktu, że normy odbiegają od realiów. Projektowałem nie jedną stację, a na jeszcze większej ilości byłem i na kilku się bawiłem. Znam rozwiązania, o których kolejowym filozofom się nie śniło i widziałem takie układy torowe, że włos staje na głowie. "Należy oddać możliwie jak najwierniej realia" - tego powinniśmy się trzymać. A realia wyglądają zupełnie inaczej.

Nie mogę też pojąć jak chcecie z EW2 zrobić rozjazd łukowy, bo ja myślałem, że są specjalne rozjazdy łukowe. Krzyżowe w głowicy? Jak najbardziej! Jest niemal podstawą dla linii gdzie prędkość nie przekracza 100km/h i gdzie brakuje miejsca - Wrocław Sołtysowice (po 2 angliki w obu głowicach)

Gdy patrzy się na zloty z boku, można odnieść wrażenie, że bawią się duże dzieci, które nie do końca mają pojęcie co robią. Myślałem, że jednak da się zasięgnąć rady i uzyskać pomoc, ale najwyraźniej się przeliczyłem.

Dziękuję i mimo wszystko życzę udanego dnia.

Wątek uważam za zamknięty.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.079 140 0
#25
Pokazałeś Ho, w dodatku najtańszą wersję - dwuramienne są droższe.
I to bez napędu.
Napęd dodatkowo kosztuje. W dodatku nie jest do końca kompatybilny z semaforem..
Yyyy. kurcze, trochę zdrożały
https://www.conrad.pl/p/silnik-liniowy-silownik-modelarski-viessmann-212640
Teraz bym se założył serwa

Ja kilka ładnych lat temu za komplet* 8 semaforów z napędami dałem c.a 700zł. Do eNki. I to na o wiele mniejszą stację.
Tu piszemy o TT
https://www.conrad.pl/p/semafor-viessmann-glowny-w-skali-tt-211045
https://www.conrad.pl/p/semafor-glowny-w-skali-tt-211005
i tylko dwa rodzaje.

Jest jeszcze opcja sygnalizacji świetlnej. Zdaje się, że były dostępne ładne zestawy typowo polskie.


* dwa dwuramienne niesprzężone, 4 dwuramienne sprzężone, dwa jednoramienne.
 
Ostatnio edytowane:

kolejTT

Aktywny użytkownik
Reakcje
95 10 1
#29
No bez jaj! Przedpotopowy semafor "Siba", nieskalowy, BEZ NAPĘDU! Nawet cięgieł nie ma...
Proszę nie podawać takich przykładów, bo potem ludzie to czytają i naprawdę myślą, że da się kupić semafor TT za 30 PLN. :(
A gdzie ja napisałem, że można go kupić? ... wymontowałem go z makiety do zdjęcia, a serwo w makiecie . Jak się nie ma kasy, to trzeba sobie radzić :cool:
... i dlaczego nieskalowy? ... czego mu brakuje ?
 
Ostatnio edytowane:

womo

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.130 33 1
#32
W sumie to masz taniej. :LOL:
My za lokomotywę płacimy 1000 zł, semafor 50 plus napęd i dekoder 50 to daje 100 zł.
U ciebie lokomotywa 10000 zł, semafor 430 ale już z napędem i dekoderem.
Czyli my płacimy 10% ceny lokomotywy a ty raptem 4,3% ceny lokomotywy. Wychodzi że drożej a i tak taniej :niepewny: :LOL:
 

womo

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.130 33 1
#39
Tak Viessmany do składania z conrada.
Podkładka bo próbowałem napęd oryginalny dać ale oczywiście nie pasują i trzeba było dziurę zaślepić (napisałem co myślę w opisie produktu ale nie opublikowali :LOL: )
Napędy mam MP1 bardzo fajnie je podnoszą i opuszczają.