• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Co będzie mi potrzebne?

Ogur

Aktywny użytkownik
Reakcje
31 2 0
#1
Z tej racji iż jestem jeszcze zielony w modelarstwie :obcy: chciałbym się was poradzić :)
Otóż kompletuje zamówienie na stronie swiatmodeli.eu i nie wiem co mi jeszcze jest potrzebne na "zaczęcie" modelarstwa, a chciałbym zamówić takie elementy najpotrzebniejsze na start za jednym razem :)
Jestem już w posiadania:
*pęsety
*kleju Wamod z igłą
*pilniki do paznokci x10 :D
*nóż do tapet

A w koszyku na w/w stronie mam:
* hips (0.25, 0.5, 0.75, 1.00, 1.50, 2.00, 3.00)
*skalpel Olfa AK-5 (30 ostrzy w zestawie)
*farbka (do pierwszego projektu)
Pędzelki zamawiam z allegro (6 rozmiarów w zestawie z Revella)

No i co jeszcze będzie mi potrzebne na start?o_O

Nastawiam się głównie na ciężarówki i w mniejszym stopniu osobówki, wszystko oczywiście w skali 1:87 ;)
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#2
Ciężko ocenić i wskazać co potrzebujesz, pewne jest na pewno że zbierał będziesz narzędzia przez cały czas "zabawy" w modelarstwo. Na pewno pomyśl o zainwestowaniu w aerograf, modele pędzlem "mazane" nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
#3
Wszystko zależy co będziesz robił. Czy będziesz budował modele z Hipsu od zera, czy będziesz waloryzował gotowe modele, czy będziesz robił przeróbki na podstawie gotowych modeli, czy też będziesz robił dioramy. Określ się to może uda się coś podpowiedzieć.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Polecam też wiertła od 0,3 do 2,00 mm. Drut stalowy w kilku średnicach lub zużyte struny gitarowe. Poza pilnikiem do paznokci to polecam pilniki modelarskie o różnym przekroju i papier scierny o różnej ziarnistości i jakieś klocki drewniane ok 5x5 cm aby na nie nakleić te papierki różne. klej typu kropelka, wykałaczki.
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#5
Ołówki, linijka metalowa, nożyczki, cążki ... Do pracy z pcv przyda Ci się szpachla modelarska, podkładka samolecząca do cięcia ... I wiele innych.
 

Hajek

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
668 0 0
#6
Narzędzia będziesz kupował przez cały czas zabawy w modelarstwo, zawsze coś będzie przydatne lub usprawni pracę przy modelu
 
OP
OP
Ogur

Ogur

Aktywny użytkownik
Reakcje
31 2 0
#7
Na pewno pomyśl o zainwestowaniu w aerograf, modele pędzlem "mazane" nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.
dmvip n arazie planuje modele malować zwykłymi spreyami, podobno efekt nie najgorszy, na aerograf przyjdzie czas (no i jak będą środki na taką inwestycję)

czy będziesz waloryzował gotowe modele, czy będziesz robił przeróbki na podstawie gotowych modeli
mafo raczej na razie tylko to :)

jakieś klocki drewniane ok 5x5 cm aby na nie nakleić te papierki różne
pado jakie różne papierki nie rozumiem :confused: i jakich ziarnistości dokładnie papier ścierny?
Nad wiertłami myślałem rozmiary 0,3, 0,5, 0,8, 1,0, 1,5, 2,0. Na początek starczy?
 
Ostatnio edytowane:

M&M

Znany użytkownik
Reakcje
671 22 2
#8
No i jest coś jeszcze niezbędnego przy pracy z PCV i skalpelem ............ plastry i to pod ręką w gotowości . Ułatwiają i zaoszczędzają dożo czasu na szukanie i sprzątanie po obfitym krwawieniu :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#9
Papier w zależności od powierzchni elementu, który chcesz szlifować czy polerować. Ale na pewno coś z zakresu 1200 - 2000 przyda się. Z tego co pamiętam to osobiście i 3000 kiedyś stosowałem teraz kończę na 2000 co mi wystarcza.

Tak jak koledzy już wcześniej pisali - określ się od czego chcesz zacząć a optymalnie sprzęt na początek dobierzemy.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
#10
No to jak chcesz waloryzować modele to będziesz potrzebował: wash (najlepiej czarny i brązowy), kalki i płyny do kładzenia kalek, farby do malowania świateł (pomarańczowa do migaczy, biała lub srebrna do świateł cofania, czerwona do świateł stopu i pozycyjnych na tylnej belce), czasami warto na tylnej belce, szczególnie herpowskiej, położyć kalki ze światłami tylnymi, pędzelki retuszerskie typu 3-0 i cieńsze, rozpuszczalnik do farb i mycia pędzelków.
 
OP
OP
Ogur

Ogur

Aktywny użytkownik
Reakcje
31 2 0
#11
wash (najlepiej czarny i brązowy), pędzelki retuszerskie typu 3-0 i cieńsze, rozpuszczalnik do farb i mycia pędzelków.
mafo:
1. Jakiej firmy najlepiej wash (KoTeBi, Humbrol nadają się)?
2. Do czego pędzelki retuszerskie są potrzebne?
3. Jaki rozpuszczalnik najlepszy?

Weathering - tu chodzi o wash?
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
#12
Weathering to czynność polegająca na nadaniu pojazdowi wyglądu zużytego, brudnego, poobijanego, zakurzonego itp, a wash to czynność polegająca na pokazaniu cieni w zagłębieniach, liniach podziału blach itp. O wash-u poczytaj sobie np tu-klik.
Pędzelki retuszerskie są bardzo cienkie i służą do malowania bardzo drobnych elementów.
Rozpuszczalnik najlepszy to ten, który jest dedykowany do używanych farb.
Kotebi to nie jest firma produkująca wash-e, tylko to jest sklep modelarski.
 
OP
OP
Ogur

Ogur

Aktywny użytkownik
Reakcje
31 2 0
#13
Wiem, że KoTeBi to sklep modelarski ale ma w swojej ofercie również pigmenty do weatheringu.
Co do pędzelków, zamawiam z Revella zestaw 6ściu (4-00), będę mógł tych samych używać do malowania i washu?