• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

coś z polskiego taboru 401z

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Jak Cie intresuje przeskalowanie wagonu 401Zb, 401Ze lub 401Zk do skali 1:700 to daj znać. Przetestujemy ten wariant.... tylko co z wózkami ;)
Ja raczej myślę o czymś takim jak poniżęj (holownik ORP Smok) - docelowa grubość relingów na statkach to max 0.3mm. Burty w okolicy 0,5mm. Cieńsze się da, tylko już się tego nie zaformuje w silikonie. Sęk w tym, że frezarka, podobnie jak druk 3D ma swoje ograniczenia. Co w druku można zrobić za jednym przebiegiem maszyny, ja muszę robić na kilka razy, frezując warstwami. Osiągam gładszą powierzchnię, ale coś za coś...
blog160a.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Szymon, tylko te deski. Pokaż mi proszę zdjęcie, na któym wokół podstawy koparki i pod nią są deski.
Jacku niestety twoje foto nic nie ookazuje. Przykład podłogi z deskami jest tutaj.
http://3.bp.blogspot.com/-ztXt6lyHvwU/VoG9L7Fv2hI/AAAAAAAAY4w/o2q8AwBkWkw/s1600/k-611_1.jpg



Ja raczej myślę o czymś takim jak poniżęj (holownik ORP Smok) - docelowa grubość relingów na statkach to max 0.3mm. Burty w okolicy 0,5mm. Cieńsze się da....
Myślę że z takimi wartościami się da to zrobić na Shapeways. Jak masz tam konto to wrzuć im model do analizy. Jak nie to podeślij plik to go tam wrzucę i zobaczymy czy się to da wydrukować.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Dzięki, spróbuję sam:rolleyes: Jak coś pochrzanię, to podeślę Ci pliki .stl
No i jak Adamie udało sie coś zdziałać ?? Jak tak to daj znać jak to wygląda ;)

Ja tymczasem staram się odmienić oblicze sprzęgów Marklina i zrobić je na kształt tych z Micro Trains Line (USA) bo to mi sie podoba :)
Model jest....
01-sprzęg Z.png
Pierwsze wydruki do mnie dotarły i zostały już nawet szybko zamontowane do wagonu i do wózka (wydruk 3D).
401Z-79-z SP 47.jpg
401Z-80-z SP 47.jpg
401Z-91-z SP 47.jpg
No i niestety należy wprowadzić drobne zmiany.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Walka ze sprzęgami trwa :) wczoraj dotarły nowe wersje sprzęgów.
20180205_234640-1.jpg
sprzęgi w rzędzie M mają pasować do seryjnych Marklinów, te w rzędzie X mają pasować do moich wózków 1XTa.
Na razie składam sprzęgi w wagony i wóźki
20180206_011905-1.jpg
20180205_235437.jpg
dziś odpalę testy na torze...
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.767 301 15
Tak sobie patrzę na te twoje prace, Szymon i w głowę zachodzę skąd u diabła bierzesz takie ogromne jednogroszówki do porównywania?
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Wygląda to dosyć przyzwoicie
Marku dziękuję za miłe słowo. Od siebie dodam że to wygląda bardzo przyzwoicie, do tego działa i kosztuje małe pieniądze i póki co jest dostępne bez ograniczeń ilościowych. Wczoraj posłałem kolejne pliki po korektach. Liczę że to już finalne wersje. Teraz czas popracować nad korektą wózka 1XTa :)

Tak sobie patrzę na te twoje prace, Szymon i w głowę zachodzę skąd u diabła bierzesz takie ogromne jednogroszówki do porównywania?

Grześku....przecież teraz można wydrukować tyle rzeczy :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Idę za ciosem. Obserwując jak się toczy wózek seryjny od węglarki 4 osiowej to przemodelowałem trochę mocowanie koła w swoim....aby toczył się lepiej z każdą osią. Dodatkowo chcę zmienić kształt gniazda sprzęgu - na zasadzie dyszel, bo rozwiązanie seryjne mnie doprowadza do szału. Z shape mają przyjść sprzęgi w takim kształcie
543769-43324ae8e82a5d58f536159240ca88ab.png oraz skoryglwane wózki. Zobaczymy jak to wyjdzie w realu.

Osobnym torem posłałem do próbnego druku wózek pod dyszel do u Mariusza Mario. Już jest u mnie :) Przymiarki do kół na dniach. Niestety na dyszle i kolejne wersje wózków z klasycznym gniazdem Marklina muszę czekać z tydzień....ale coś czuję że będzie warto :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Jest i wózek od Mario.

Z boku nie różni się niczym innym od starych. Zmiany zaszły w siodle pod ośki oraz w gnieździe pod sprzęg. Tu jest calkiem inne - dyszel. Czekam na paczkę z shapeways i będę testować jak to działa
mam nadzieję że patent się sprawdzi. Zauważyłem jednak że gniazdo pod główkę szpilki się trochę zalało żywicą i przez to nie siada jak chciałem. Do tego wewnątrz gniazda były podpory. Mam nadzieję że tam wszystko jest ok i dyszle moje będą dobrze pasować.

Właściwości toczne w stosunku do oryginału....lepsze. Przetestowałem wózki na 10 róznych kompletach kół. Toczą się. W 80 % lepiej jak te pierwsze. Co prawda może to też być podyktowane tym że niektóre ośki na końcach kilku z nich byłay spiłowywana, aby się to toczyło w starych wózkach. Na nowych ośkach jednak jest bdb. Nie odstaje już od tego Marklinowskiego z węglarki 404w. W shapeways mam 4 rodzaje wózka z różnymi modyfikacjami gniazda pod koła. Liczę że któraś wersja będzie idealna ....
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.767 301 15
Jest i wózek od Mario.

Z boku nie różni się niczym innym od starych. Zmiany zaszły w siodle pod ośki oraz w gnieździe pod sprzęg. Tu jest calkiem inne - dyszel. Czekam na paczkę z shapeways i będę testować jak to działa
mam nadzieję że patent się sprawdzi. Zauważyłem jednak że gniazdo pod główkę szpilki się trochę zalało żywicą i przez to nie siada jak chciałem. Do tego wewnątrz gniazda były podpory. Mam nadzieję że tam wszystko jest ok i dyszle moje będą dobrze pasować.

Właściwości toczne w stosunku do oryginału....lepsze. Przetestowałem wózki na 10 róznych kompletach kół. Toczą się. W 80 % lepiej jak te pierwsze. Co prawda może to też być podyktowane tym że niektóre ośki na końcach kilku z nich byłay spiłowywana, aby się to toczyło w starych wózkach. Na nowych ośkach jednak jest bdb. Nie odstaje już od tego Marklinowskiego z węglarki 404w. W shapeways mam 4 rodzaje wózka z różnymi modyfikacjami gniazda pod koła. Liczę że któraś wersja będzie idealna ....
rozbrajasz mnie Szymon, tymi próbami. Jak wygląda sprawa osadzenia osi z kółkami? oś ślizga się po plastiku? Czy może zaproponowałęś tam łożysko? :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
No nazwałbym to łożyskiem stożkowym - zeszlifowana oś gdzie końcówki mają kształt stożka, obraca sie w gnieździe w którym plastik ma wnękę o kształcie tego stożka, z tymże dziura jest troszkę szersza jak oś, aby ta miała luz.
Robię testy bowiem to co zaprojektowałem wcześniej (a myślałem że to mój szczyt osiągnięć), po tym jak zobaczyłem wózek węglarki Marklina mnie załamał i powalił własnościami jezdnymi .... ale jestem na dobrej drodze aby to zmienić.... potrzeba tylko cierpliwości i pewnie paru próbnych wydruków 3D :) Może za jakiś czas zobaczymy prawdziwe wahadło z wagonami w modelu ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Wydruki wózków pod dyszel do mnie doszły. Wózki już po testach jezdnych i złożeniowych. Jest super ;)
Na surowo wygląda tak ;)
17-1XTa.jpg
Składanie tego wózka to zajęcie dosłownie na 5 minut roboty bez zbędnego spinania się co jest ważne przy tej skali ;)

Z uwagi na to że miałem rożne długości dyszli dobierałem je tak aby w miarę możliowości tabor na łukach 195mm nie wykolejał się ;) Doszedłem do maksimum odległości. Lepiej nie będzie ;)
Na zdjęciach widok z góry moich wagonów z wydruku 3D 401Zk oraz BR 232-275 po patynie. Ludmiła ma seryjny sprzęg Micro Trains. Wagony są na dyszlach ;)
06-sprzęg Z 1XTa dyszel krótki (3).jpg
06-sprzęg Z 1XTa dyszel krótki (2).jpg
06-sprzęg Z 1XTa dyszel krótki (4).jpg
 

jacekmj

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
Kupiłeś ludmiłę z tym sprzęgiem (z drugiej ręki) czy go montowałeś w niej? Wygląda na to, że muszę kupić sprzeg MT 905 by można było sprawdzić czy się da zamonotwać w Twoim nowym wózku ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.475 33 0
Kupiłeś ludmiłę z tym sprzęgiem (z drugiej ręki) czy go montowałeś w niej? Wygląda na to, że muszę kupić sprzeg MT 905 by można było sprawdzić czy się da zamonotwać w Twoim nowym wózku ;)
Jacku w Ludmile (nówka sztuka) jest sprzęg MT 902. Ten sam co mam w wagonach towarowych. Jak potrzebujesz mieć te sprzęgi to zamówi 905 i podeślij do mnie. zrobimy co trzeba ;)