• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

coś z polskiego taboru 401z

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#61
^^ Czy ja dobrze widzę, że nasz lokalny wydruk ;) nie wymaga w ogóle szlifowania??
Zgadza się. Nic a nic. Jeśli mam być szczery to w przypadku burt wagonu z shapeways też nic nie robiłem. Zastanawia mnie tylko dlaczego wózek z shapeways wyszedł taki błyszczący. Czyżbym go nie domył i ślady z płynem wymieszały się z czarną farbą? Na bank jedno i drugie malowałem tym samym sprayem - czarnym matem.
 
Reakcje
0 0 1
#64
Trochę offtopic ale się spytam - jak to jest z tym wydrukiem, bo np drukowany Gagar w !:220 czy Stonka, po pomalowaniu wyglądają masakrycznie. Ten 401z na moje oko nie różni się jakością od modeli seryjnych a nawet lepiej od niektórych.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#65
Trochę offtopic ale się spytam - jak to jest z tym wydrukiem, bo np drukowany Gagar w !:220 czy Stonka, po pomalowaniu wyglądają masakrycznie. Ten 401z na moje oko nie różni się jakością od modeli seryjnych a nawet lepiej od niektórych.
Wszystko zależy od materiału, jakości drukarek, rodzaju bryły. Gagar i Stonka drukowane z materiału FUD lub FXD (ten daje lepszy wynik) na Shapeways. 401 Z drukowany zarówno na Shapeways jak i w Polsce z materiału podobnego do żywicy. Mając wszystkie je w rękach moge powiedzieć, że te 401Z są najlepsze ale wg Szymona raczej nie da się na tych drukarkach i z tego materiału wydrukować bud które nie mają płaskich powierzchni. Dodam też że nie zawsze z drukarki i tego samego projektu schodzi idealnie to samo ... Co do "masakryczności" to technologia 3D nie jest idealna (przynajmniej w tym wydaniu) ale trzeba pamiętać, że to i tak postęp bo coś się w 1:220 polskiego da zrobić oraz ... na tych zdjęciach zawsze widać znacznie więcej niż golym okiem.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#66
Ten 401z na moje oko nie różni się jakością od modeli seryjnych a nawet lepiej od niektórych.
Miło za docenienie tego modelu. Faktem jest co piszesz. Wydruk z żywicy u Mariusza-Mariomodelario (w necie ma stronę) nie odbiega od modeli seryjnych. Po obróbce (jakby ktoś miał na to ochotę), można uzyskać jeszcze lepsze efekty. Jest to możliwe dzięki surowcowi i drukarce jaką stosuje Mariusz. Dodam że u niego jakość drukowanego elementu zawsze jest taka sama. Na Shapeways jest troszkę inna technologia druku i rodzaj materiału. Grubość wartw nakładanych u jednego i drugiego drukarza różni się znacząco, co wpływa na jakość. Jednak to co pisze Zdrada69 ważnym też jest jak jest ułożony model na wydruku. U Mariusza zawsze jest ta sama orientacja. Wydruki w shape umożliwiają drukowanie elementów przestrzennych-dziurawych w środku tu i tam , a tym samym wytrzymałych do naszych potrzeb. Na wydruku u Mariusza jest to niemożliwe z racji tej że żywica nie jest na tyle wytrzymała i sztywna aby się tak dobrze utrzymać.

Jako ciekawostkę powiem że czekam na wydruk budy do SP47 w 1:220. Ciekawi mnie bardzo jak to będzie wyglądało. Relacja z tego zabiegu myślę że w najbliższym tygodniu :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#69
Ponieważ rozstaw kół i wózków w Ludmile w skali 1:220 pasuje prawie idealnie pod SU47. Przeróbki rozstawu osi nie wchodzą w grę ;) A faktem jest co pisze Zdrada69 ;) Cokolwiek w barwach PKP w skali 1:220 wzbudza emocje.