• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

coś z polskiego taboru 401z

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#22
Dotarły dzis do mnie wydruki ;) Uważam że jako półprodukt model wygląda rewelacyjnie. Podwozie poprzez zastosowanie wzmocnień ma swoją sztywność i już ja trudno powyginać ;)
401Z-29.jpg

401Z-30.jpg

401Z-31.jpg

po powrocie do domu okazało się że żona i dzieci u znajomych przystąpiłem do szybkiego składania...
najpierw test poprawionych wózków - działają rewelacyjnie pod warunkiem że ośka Marklina trzyma wymiar :)
Potem zabrałem się za malowanie burt
401Z-31.1.jpg

401Z-31.2.jpg

Gdy burty schły zabrałem sie za dozbrajanie wagonu.
Na start szpilki - najpierw ich opiłowanie co by lepiej farba siadła
Potem docinanie izolacji kabla na moim wymyślonym kopycie
401Z-32.jpg

gdy izolacja została docięta nasunąłem ja na szpilki też zgodnie z wymiarem na moim kopycie
401Z-33.jpg

potem szpilki pociąłem, opiłowałem i dołozyłem do nich blachy podzderzakowe od Ostbahna :)
401Z-34.jpg

montaż tego ustrojstwa w ramie wagonu także na kopycie
401Z-35.jpg

dolutowanie stopni manewrowych
401Z-36.jpg

i na koniec podjąłem się czegoś w co nie wierzyłem że mi się uda zrobić... kola hamulcowa
401Z-37.jpg

Wszystko poszło do malowania na czarno i sobie spokojnie schnie. Jutro cd składania i focenia ja czas pozwoli. Mam nadzieję że będzie pogoda. Już teraz mogę powiedzieć że wagon w kawałkach wygląda rewelacyjnie ;)

Na koniec z racji tej że burty powysychały przymierzyłem z ciekawości drewnianą podłogę...
.
401Z-38.jpg

efekt super ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#25
Zaintrygowało mnie ... "dolutowanie stopni manewrowych" ? Do wydruku 3D lutowałeś ?
Soki Pawle przejęzyczenie. Chodziło o zlutowanie stopnia manewrowego z 2 blaszek i doklejenie tego do wydruku 3D ;) W modelu 3D trzeba dorobić wnęke pod nie ;)

Gratulacje pomysłu za szablon do zderzaków,zapewni powtarzalność .
Chyba miał na myśli doklejenie....
Stwierdziłem że wagonów tego typu trzeba mieć kilka sztuk... a nic nie rozwiązuje sprawy jak dobre kopytko ;) Póki co mogę potwierdzić że sprawdza sie idealnie podczas składania tych dwu wersji wagonu ;)

Tu mała zajawka z tego jak wyglądają wagony bez wózków...
401Z-39.jpg

401Z-40.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#26
Jeszcze krótki opis ze składania wózków :)
Wózki pomalowane na czarno i psiknięte bezbarwnym....
Obok wózka widać śrubkę to skręcania wózka z podwoziem (wyznaję zasadę co się da to trzeba zrobić rozbieralne) oraz podkładki z HIPSu pomalowane na czarno, które będą służyć do zamykania gniazda sprzęgu
401Z-41.jpg


Gotowy wózek poskładany i pozaklejany gotowy do przykręcenia. Sam sprzęg musiałem delikatnie przyciąć z jednej strony aby ze spokojem się zmieścił w gnieździe sprzęgu. Gniazdo jest celowo zrobione niżej aby nie wystawało znacząco do konstrukcji wózka i aby nie trzeba było robić specjalnie dodatkowego podcięcia na wózek w czołownicy wagonu.
401Z-42.jpg


Niestety zauważyłem że kółka Marklina nie sa takie same. Istnieją drobne różnice pomiędzy długościami osi, a tym samym jedne lepiej się kręcą w jednym wózku a drugie w drugim....trzeba przekładać i szukać ideału ;)
 
Ostatnio edytowane:

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#29
Niestety zauważyłem że kółka Marklina nie sa takie same. Istnieją drobne różnice pomiędzy długościami osi, a tym samym jedne lepiej się kręcą w jednym wózku a drugie w drugim....trzeba przekładać i szukać ideału ;)
Może być tak, że kółka "z odzysku" są mniej lub bardziej wytarte przez wcześniejsze używanie ? Albo jest mikro różnica na ich zmontowaniu ...
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#30
Może być tak, że kółka "z odzysku" są mniej lub bardziej wytarte przez wcześniejsze używanie ? Albo jest mikro różnica na ich zmontowaniu ...
Pawle myślę że to bardziej efekt produkcji tych kółek na różnych maszynach lub w rożnym odstępie czasu. Bardziej chodzi o samą długość ośki ze stożkiem. Są mikro róznice i przez to jedna się kręci dobrze a druga nie....

Wracając do tematu chciałbym wrzucić parę fotek jakie udało mi sie dziś szybko strzelić podczas drzemki córki ;) Brakuje mi wiienki na torcie w postaci kalek.... ale myślę że to niebawem sie zmieni ;)

401Z-45.JPG

401Z-46.JPG

401Z-47.JPG

401Z-48.JPG


i na koniec foto porównawcze z większym bratem z H0 :)
401Z-44.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#31
Szymon - jak mawia młodzież "szacun za wykon" - typowo polskie wagony w Zetce cieszą a z drugiej strony pokazują możliwości tej skali. No a z kalkami - prędzej czy później znajdziemy sposób :D.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#32
Szymon - jak mawia młodzież "szacun za wykon" - typowo polskie wagony w Zetce cieszą a z drugiej strony pokazują możliwości tej skali. No a z kalkami - prędzej czy później znajdziemy sposób :D.
Bardzo dziękuję za miłe słowo ;) To nie osttanie moje słowo w temacie tych wagonów ;) Możliwości są i to ogromne. Przyznam się że sam się nawet nie spodziewałem jakie można rezultaty osiągnąć.

Kalki jak to Kalki. Andrzej już jest męczony przeze mnie w tym temacie ;) Mam nadzieję że niebawem będą dostępne u niego na stronie w 2 wariantach ;)
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#37
Jestem pełen podziwu dla każdego, kto chociaż podejmuje próby zrobienia czegoś w tej skali, nie mówiąc o takich efektach jak powyżej.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#38
Jestem pełen podziwu dla każdego, kto chociaż podejmuje próby zrobienia czegoś w tej skali, nie mówiąc o takich efektach jak powyżej.
Dziękuję za miłe słowo ;) Ja zakończyłem dziś prace nad tym modelem wagonu.
Kropka nad "i" jest już postawiona. Model okalkowany i polakierowany.
401Z-52.JPG

401Z-53.JPG

Myślę że nie mam się czego wstydzić ;) Brakuje żółtych kotwic ;) Wersja która już sie drukuje u kolegi jest przystosowana do ich montowania.
Mam nadzieję że Grześ Ostbahn mi je dorobi. Kalki od Andrzeja też są w przygotowaniu ;)

Niebawem prezentacja kolejnej wersji zabudowy podwozia ;)