• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

coś z polskiego taboru 401z

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Na wstępie tego wątku słowo podziękowania dla Krzyśka Młodzikowskiego za pomoc w tym projekcie.


Z racji tej że zaczyna mnie wciągać projektowanie na druk 3D modeli postanowiłem się zmierzyć z platformą/podwoziem od 401z , które to można zabudować na kilka sposobów.
Projekt ramy powstał szybko. Nawet bym rzekł że bardzo. Powstał pierwszy wydruk
IMG_20170207_204629.jpg

(Foto Mariusza Ławickiego - prosto po wydrukowaniu)
Założenie było takie aby wagon osadzić na Marklinowskich wózkach jako gotowy seryjny produkt łatwy do dostania na ebay.
Niestety chyba ten pomysł nie wypali tak do końca. Wózki seryjne są ciut za szerokie i powodują wypychanie wagonu na łukach.
20170214_215026-1.jpg

A do tego mają parszywy bolec do wpinania w ramę którego nie umiem oswoić. Biorąc jeszcze pod uwagę elastyczność plastiku zaliczyłem same wtopy. Po kilku próbach zdecydowałem że przerobienie całe podwozie oraz że zaprojektuje od zera cały wózek pasujący do wagonu najlepiej skręcany śrubą 1,2mm. Tu już kolejne szkice i rysunki wózka...
03-1XTa.jpg

no i gotowa pierwsza wersja która będzie jeszcze korygowana po uwagach kolegi Mariusza od wydruków 3D.
04-1XTa.jpg

Cd niebawem....
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#2
Udało mi sie dziś wygospodarować odrobinę czasu i zakupić sprawna myszkę celem popracowania nad modelem wirtualnym. Po paru przemyśleniach na stoku i pomiarach powstała chyba finalna wersja wózka, która będzie szła do próbnego druku...
05-1XTa.jpg

model tego wózka z projektem mojego podwozia prezentuje się tak....
06-1XTa.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#8
No więc jestem po przymiarkach i przed poprawkami. W zasadzie mam wrażenie że już niebawem uda się ukończyć projekt tego modelu i będzie fajna baza pod kolejne wersje zabudowy

Poniżej parę fotek obrazujących jakie potrzeba wprowadzić zmiany


W PLATFORMIE
- muszę zrobić rowek pod zderzaki, by przy wklejaniu wychodziły prosto. zdjęciu ukazało mi że wychodzi to niestety krzywo i uciekają do góry
- podniosę delikatnie czop wózka aby śruba wkręcana jako opór opierała się na nim a nie na wózku
- śruba będzie wkręcana w nagwintowany plastik. Zakładam że wagon po złożeniu będzie jeździł a nie będzie składany i rozkręcany. Wypełnienie dziury po nakrętce wzmocni konstrukcję platformy wkoło czopa. Będzie solidniejsza.

W WÓZKU
- większa kompensacja pod ośkę z kołami
- trzeba powiększyć gniazdo na sprzęg
- trzeba podnieść delikatnie sprzęg
- trzeba powiększyć średnicę otworu na czop aby był luz
401Z-04.jpg
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#9
cd nierównej walki z materią :) Wagon po kolejnych poprawkach poszedł do przedruku i do sprawdzenia ;) Finalnie prezentować sie ma tak ;)
09-1XTa.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#13
NO TO MAM TO CO CHCIAŁEM ;) Udało się zrobić działające wózki do wagonu. Platforma po poprawkach też ma się świetnie. Zyskała na sztywności. Dziś po zmroku poskładałem wagonik na tyle na ile się dało ;)
Model wyposażyłem w przypadkowo zdobyte blaszki od Grześka - Ostbahn'a :) Poniżej przykład stopnia manewrowego
401Z-13.JPG

Tu fotki ze składania wagonu. Całość zajęła mi max godzinę. Model się toczy po torach o promieniu 195mm. Na dniach postaram się wymalować wagon na czarno i wrzucić fotki.
W jednym wózku są czarne koła - są to plastikowe koła z wagonu Marklina - działają. Przy składaniu okazało się jednak że koła Marklina nie są też idealnie takie same. Odrobina nalotu rdzy też potrafi zepsuć efekt.
Jedna strona wagonu uzbrojona w blaszki od Grześka - Ostbahn.
Zderzaki wykonane ze szpilek krawickich. Na szpilkę założyłem izolację z kabla elektrycznego jako jego korpus.
401Z-14.JPG

Druga strona kompletnie surowa, Nie uzbrajałem w detale.
401Z-15.JPG

Tak prezentuje się z boku. Widać różne sprzęgi i przyklejony prowizoryczny ładunek. Brakuje koła od hamulca. Grześku trzeba je lepiej wytrawić i uda się je wstawić ;) Nie udało się wyciąć tego co mam od Ciebie.
401Z-16.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#14
Projekt idzie do przodu - super. Będę czekał aby też móc to poskładać "do kupy". Nie rozumiem tylko idei tych przechodzących przez podłogę śrubek - nie da się ich osadzić w samym wagonie, odciąć i dopiero nakleić podłogi ? Czy może jest to efekt pracy na szybko ?
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#15
Nie rozumiem tylko idei tych przechodzących przez podłogę śrubek - nie da się ich osadzić w samym wagonie, odciąć i dopiero nakleić podłogi ? Czy może jest to efekt pracy na szybko ?
Pawle to tylko skręcanie na szybko. Docelowo albo podocinam śruby te co mam, ale zamówię krótkie jak się uda dobrać. Docelowo podłoga będzie z litego drewna. Tu na modelu jest z kartonu, którego mi nie szkoda ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#17
No to zapraszam na film. Dzieki uprzejmości właściciela makietki w skali Z (będącego w Sosnowcu) udało się przetestować wagon w ruchu.

 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#19
No to z racji tej że platforma gotowa czas na zabudowę. W pierwszej kolejności idzie nadbudowa do wersji 401Zb.
401Z-23.jpg

I tu mam dylemat bo nie wiem który ładniejszy ;)
Czy malowanie Cargo czy zwykłe... klasyczne brązowe
401Z-24.jpg

a w sumie po co te dylematy... od razu cały składzik dawać - mieszany....
401Z-25.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
No to projekt już się zmaterializował na drukarce. Teraz czekam na kuriera z wydrukami aby sprawdzić jak to się składa i jak to sie toczy. Model na foto autorstwa Mariusza Ławickiego prezentuje się tak...
401Z-28.jpg