• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciekawostki z Trójmiasta

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
A co to jest "zieleniak"? Ale elektryfikacja 3 kV dotarła do Gdańska w 1969 roku, więc to na pewno później, 1971 rok może być.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Bardzo ciekawa historia.
Jednak uwagę, iż zabawka do złudzenia przypomina oryginał traktuję z przymrużeniem oka, bo wagony są krótsze niż prawdziwe, mają mniej drzwi dla pasażerów, za to tak jakby kabiny maszynisty na obu końcach każdego wagonu. Jednak wtedy nie było jeszcze modeli o takim realiźmie jak obecnie, więc zapewne nawet i taki model zabawka zachwycał.
Wtedy to miłośnicy kolei mieli ciężkie czasy, bo w sklepach nie dało się kupić modeli jak to teraz po prostu jest
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Relacja kolegi Szwed1978 przypomniała mi, że prawie pół wieku temu miałem szczątki takiej zabawki w ręce. Młodszy kolega znalazł ją gdzieś w domu i próbowaliśmy to reanimować. Pamiętam, że odmalowaliśmy wagony, ale niestety, nie udało nam się naprawić napędu i uruchomić modelu. Niestety, nie mam pojęcia, co się z tym później stało. Ja w tym czasie bawiłem się już kolejkami Piko, więc taki już wtedy prymitywny model nie wzbudzał we mnie szczególnego zainteresowania. Około 1960-61 roku dostałem swój pierwszy zabawkowy zestaw Piko, a wkrótce ojciec przywiózł mi z NRD parowóz BR 50 i parę wagonów. Tak, że blisko 10 lat później blaszany model, tylko z daleka przypominający prawdziwy ezt, nie był dla mnie niczym zachwycającym, traktowałem to już wówczas bardziej jako ciekawostkę, niż prawdziwy model. A o zachowaniu tego na przyszłość, w charakterze zabytku, nikt wówczas nie myślał. Teraz myślę, że trochę szkoda...
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/7615
"Kocot patrzy na tablicę z napisem: „Walczmy o wysoką jakość parowozu. List gwarancyjny na parowóz serii Ty-246-4 Pracownicy Parowozowni Karsznice i obsada parowozu zobowiązują się zapewnić wzorowy stan parowozu i nie dopuścić pomiędzy przeglądami okresowymi do żadnego zepsucia parowozu w drodze lub opóźnienia pociągu z winy drużyny parowozowej”."
 

JanuszJ

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
T M M
Reakcje
218 7 0
Kolejowe widoki z tarasu OliviaStar

IMGP2619.JPG

Pendolina opuszcza stację Gdańsk Oliwa

IMGP2622.JPG

Stacja Gdańsk Oliwa bez Pendolino :)

IMGP2631.JPG

SKM-ka opuszcza stację Gdańsk Przymorze-Uniwersytet

IMGP2632.JPG

I zbliżenie ...

IMGP2633.JPG

... i dojechała do stacji Gdańsk Oliwa

IMGP2653.JPG

Kolejna SKM-ka opuściła przystanek Gdańsk Zaspa. W oddali widać stację Gdańsk Wrzeszcz

IMGP2664.JPG

EN71 zbliża się do przystanku Gdańsk Przymorze-Uniwersytet

IMGP2665.JPG

Przystanek Gdańsk Żabianka, w oddali widać przystanek Sopot Wyścigi i przy lekkiej wyobraźni stację Sopot

IMGP2666.JPG

Gdańsk Oliwa

IMGP2669.JPG

PKM-ka relacji Gdynia Główna -Kościerzyna przez Gdańsk Wrzeszcz

IMGP2673.JPG

PKM-ka relacji Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz

IMGP2675.JPG

Na szlaku ...

IMGP2676.JPG

Luzak TRAXX Rail Pool
 

SINYOU

Aktywny użytkownik
Reakcje
40 2 1
Ta zabawka to według mnie szwedzki EW54, np ryfle i ogólna sylwetka, zabawka chyba zbyt stara jak na EW55. Dodam tylko że ASEA wyprodukowała chyba najbardziej estetyczny EZT jaki po Polsce za komuny kursował.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
2 0 1
Czy w pierwszej połowie 1995 roku na SKM-ie kursowało sporo potrójnych składów EN57? Bo wiem że EW58 były tylko podwójne ale w tym samym czasie zdarzały się również podwójne EN57. Ciekawostką jest to że kilka EN57 miały reklamy papierosów WEST...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
No fakt, "kolei". Słup trakcyjny/oświetleniowy sprawił, że wydawało mi się, że jest tam wyraz "kolejek", co wydało mi się trochę śmieszne. Ale w Trójmieście na SKM powszechnie mówiono wtedy "kolejka elektryczna", albo po prostu "kolejka", więc taki napis na dworcu wydał mi się prawdopodobny.
 

Podobne wątki