• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciekawostki z Trójmiasta

Kolejowe widoki z tarasu OliviaStar

Zobacz załącznik 663872
Pendolina opuszcza stację Gdańsk Oliwa

Zobacz załącznik 663873
Stacja Gdańsk Oliwa bez Pendolino :)

Zobacz załącznik 663874
SKM-ka opuszcza stację Gdańsk Przymorze-Uniwersytet

Zobacz załącznik 663875
I zbliżenie ...

Zobacz załącznik 663876
... i dojechała do stacji Gdańsk Oliwa

Zobacz załącznik 663877
Kolejna SKM-ka opuściła przystanek Gdańsk Zaspa. W oddali widać stację Gdańsk Wrzeszcz

Zobacz załącznik 663878
EN71 zbliża się do przystanku Gdańsk Przymorze-Uniwersytet

Zobacz załącznik 663879
Przystanek Gdańsk Żabianka, w oddali widać przystanek Sopot Wyścigi i przy lekkiej wyobraźni stację Sopot

Zobacz załącznik 663880
Gdańsk Oliwa

Zobacz załącznik 663881
PKM-ka relacji Gdynia Główna -Kościerzyna przez Gdańsk Wrzeszcz

Zobacz załącznik 663882
PKM-ka relacji Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz

Zobacz załącznik 663883
Na szlaku ...

Zobacz załącznik 663884
Luzak TRAXX Rail Pool
Bardzo fajne fotki. Trafiłeś na świetną pogodę z dobrą widocznością. Oglądając je dopiero uzmysławiam sobie jak zmieniły się Oliwa i Wrzeszcz na przestrzeni lat. W miejscu gdzie stoi "Olivia Star" /choć nie lubię tej nazwy/ - kiedyś były ogródki działkowe lub nieużytki. Stacja Gdańsk Oliwa wraz z ciągiem bocznic do "Bimetu" zniknęła bezpowrotnie. Wrzeszcz również...

To jest stacja towarowa Gdańsk-Południe widziana z bastionu św. Gertrudy w kierunku Oruni. Gdzieś tam po lewej stronie zdjęcia jest tor prowadzący do st. Gdańsk-Brama Nizinna.
Ujęcie współczesne: Gógle Street view
Charakterystyczny modernistyczny budynek widoczny na zdjęciu z 1945 to zespół budynków przy trakcie św. Wojciecha 29, w tle widoczny szczyt Kościoła św. Ignacego Loyoli.

Mnie się wydaje, że zdjęcie w poście kolegi Szweda1978 pochodzi z roku 1973, jak jest w opisie (który jest niejednoznaczny, bo są tam dwie daty: 1973 i 1945). Po prawej stronie majaczy chyba wagon Gags, ale pewności nie mam, bo zdjęcie jest bardzo słabe.
Co do roku 1945 też nie mam pewności, w tym przekonaniu utwierdziły mnie 2 olbrzymie leje po bombach na pierwszym planie, wyglądają na w miarę świeże.

A ten wagon to może być np ten, rozpoczynający wątek: http://forum.modelarstwo.info/threa...la-konstrukcji-sprzed-1945-roku-na-pkp.26615/ czyli wagon KKs z 1937

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Oczywiście pewności nie mam, ale jak się przyglądam, to widzę (może to, co chcę zobaczyć ;)) trapezowy dach i charakterystyczne dla Gagsa obniżenia dolnej krawędzi pudła pod drzwiami. Mam na myśli wagon tuż przy prawym brzegu zdjęcia. A za nim po prawej jakby majaczy kawałek elektrowozu? A może to jakiś budynek za torami?

Oczywiście pewności nie mam, ale jak się przyglądam, to widzę (może to, co chcę zobaczyć ;)) trapezowy dach i charakterystyczne dla Gagsa obniżenia dolnej krawędzi pudła pod drzwiami. Mam na myśli wagon tuż przy prawym brzegu zdjęcia. A za nim po prawej jakby majaczy kawałek elektrowozu? A może to jakiś budynek za torami?
A na torze obok, trzy wagony w lewo stojący wagon przypomina konstrukcję typu 208K (ten najjaśniejszy stojący jako ostatni).

Charakterystyczny modernistyczny budynek widoczny na zdjęciu z 1945 to zespół budynków przy trakcie św. Wojciecha 29
To jest budynek z późnych lat 60., zagadkę datowania mamy więc chyba rozwiązaną. A lej po bombie? Może nikomu nie przeszkadzał bo nikt tam nie chodził, a może wędkarze wykopali szukając robaków ;) Swoją drogą to ja jeszcze pamiętam tę stację tętniącą życiem w latach 90, z maszynami torowymi stojącymi w dawnej parowozowni Gdańsk Południe (wcześniej Danzig Rdz). Dziś już tylko trawa...

https://www.facebook.com/Afmks/photos/a.459480097447518/2760400910688747/?type=3&theater
Cytat ze strony :'
GDAŃSK GŁÓWNY (Danzig Hauptbahnhof)

Jeden z niepozornych dowodów przyjaźni niemiecko sowieckiej, przedwojenna pocztówka z Gdańska z pozdrowieniami w obydwu językach. Linie lotnicze Deruluft (Deutsch-Russische Luftverkehrs-Gesellschaft) między rokiem 1921 a 1937 obsługiwały połączenia z Berlina do Moskwy i Leningradu z międzylądowaniem w Gdańsku.

Datowanie przedmiotu: 1921 - 1937
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Wysokość: 89 mm
Szerokość: 141 mm
Wydawca: Deruluft
Wydawnictwo: Rotophot A-G., Berlin SW.68
Gdańsk Główny 1921 - 1927.jpg