• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciekawostki Kolejowe?

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.389 230 14
#1
8.3.2016 wybieram się z Szczecina do Warszawy samochodem. W załączniku planowana trasa. Nie chce mi się autostradą, mam cały dzień czas na podróż i chciałbym zahaczyć o stacyjki i dworce na trasie lub inne kolejowe ciekawostki. Mnie interesuje miejsca, które jeszcze maja stare klimaty. Jeżeli ktoś zna jakieś fajne obiekty, które można zwiedzić, proszę o informacje. Lokomotywownie, ciekawe dworce, wiele wagonów towarowych, itp…

Travel_PL2.jpg
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
#2
Nie wiem czy Cię to zainteresuje, ale w Toruniu jest - moim zdaniem - kilka ciekawych miejsc do zobaczenia.

Zaczynając od zachodu to na wjeździe masz Toruń Kluczyki - zakład Przewozów Regionalnych - trochę starych Y-ków bud. polskiej (dominują 112Ag, te które produkuje Robo), kilka "Siódemek" oczekujących naprawy głównej (własność PR), trochę zabytkowego taboru - rozpadający się Ty2, odrestaurowane Ol49 i TKh1, kilka niszczejących wagonów PKP z dawnych lat. Oprócz tego Kluczyki to także zakład naprawy taboru - dużo wagonów towarowych - PKP Cargo Wagon. Przy hali PR stoi kilka zniszczonych SZT województwa Warmińsko-Mazurskiego wyprodukowanych przez PESĘ. Znajdzie się jakaś jedna lub dwie "Stonki" oraz "Strażak" (ex. "Polsat") no i mnóstwo - zwłaszcza odstawionych i niszczejących - jednostek EN57. Jest niewielki punkt obsługi PKP Cargo - można tam spotkać ST44, ST45, ET22, EU07 oraz SM42.

Dalej na wschód jest Toruń Towarowy - stacja Rozrządowa - tarcze rozrządowe, górka rozrządowa i długie ciągi torów zapełnione wagonami, które formują się w nowe pociągi towarowe. Za tym to już Toruń Główny po niedawno skończonym remoncie. Na północ od niego jest starówka - po drugiej stronie Wisły - warto zobaczyć, aczkolwiek to nie temat kolejowy, więc nie wiem czy będzie Cię interesował.

Od dworca głównego na północ biegnie dwutorowy most przez Wisłę. Za nim na drugim brzegu jest stacja Toruń Miasto. Ciekawy jest obiekt na niej się znajdujący - od strony dworca Wschodniego - brama kolejowa/obronna - kiedyś biegła tu granica miasta.

Oprócz tego polecam także udać się na stację Toruń Wschodni. Zachowała się tutaj działająca sygnalizacja kształtowa - wyjątkiem jest semafor wjazdowy od strony stacji Toruń Miasto i trochę tarcz manewrowych na wschodniej głowicy stacji. Jest tu stara lokomotywownia wachlarzowa z obrotnicą - obecnie używane przez PKP PLK - stacjonuje tu jedna lub dwie drezyny. Jest całkiem ładny spory ceglany budynek dworca. W sumie to chyba tyle. Nie wiem czy to przydatna informacja - ale na dworcu wschodnim kończą bieg kujawsko-pomorskie ELFy obsługujące połączenia Toruń - Bydgoszcz. Pomiędzy kursami trochę stoją, więc można sfotografować potrzebne rzeczy lub pomierzyć. Na niektórych kursach zdarzą się klasyczne jednostki EN57. Czasem pojawiają się na dworcu także pociągi towarowe - przejazdem lub na postoju, a może się także trafić, że przyjedzie z Kluczyków SM42 z wagonami świeżo po naprawie rewizyjnej aby zważyć je na działając na stacji wadze kolejowej. Z mojej strony to tyle, jeśli chodzi o Toruń.
 

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#4
To jak mogę coś podpowiedzieć. Oczywiście nie wiem czy masz ochotę zbaczać z trasy.
W każdym razie jak będzie przejeżdżał przez Piłę mógłbyś zboczyć w stronę Oborników, około 40km. Stację widać z głównej trasy.

KPL-9938.jpg


Następnie na trasie za Piłą w kierunku Solca Kujawskiego, a w zasadzie tuż za Solcem, po prawej stronie od drogi, którą będziesz jechał. Trzeba skręcić w las i dojeżdża się do torów, przejazdu kolejowego i małej stacyjki w miejscowości Przyłubie...

KPL-9951.jpg


A następnie jak będziesz jechał dalej tą samą trasą to za miejscowością Sierpc, stacyjka Mieszaki. Główna trasa prowadzi wiaduktem nad pojedynczym torem. Ja tam zjeżdżam z trasy pod wiadukt i tam parkuję a do stacji (teraz jest to już dom prywatny) ale stacja/przystanek oznakowany i działa, i idę wzdłuż toru. Ma klimat...

KPL-9966.jpg


Nie wiem, czy takie klimaty Cię interesują ale może spodoba się Tobie to co ja lubię.
[DOUBLEPOST=1457294693,1457294106][/DOUBLEPOST]A, zapomniałem napisać, że na trasie Piła - Chodzież - Oborniki jest pełno klimatycznych miejsc wzdłuż toru. Stare posterunki w lasach, stacyjki, w większości przypadków są teraz prywatnymi domami ale nadal istnieją i są pięknie umiejscowione. Mam nadzieję, że będę jeszcze kiedyś jechał na spotkanie z klientem w tech stronach. Wtedy wyjadę wcześniej i pojeżdżę po okolicy.
 
B

bobby74

Gość
#5
Przepraszam za off, ale w Stargardzie można odwiedzić Pana @gringo ;) fana najwyższej jakości "kolejek" - najlepiej za 5 złotych. Koniec off. Przepraszam jeszcze raz :p
 

Podobne wątki