• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Cięcie torów na granicy modułów

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#41
Ja zamiast Dremla mam urządzenie o ile pamiętam firmy Nutool kupione kiedyś w Leroy Merlin za 100 zł z kompletem akcesoriów i spokojnie daje radę. Jak będziesz sporadycznie korzystać to nie ma co wydawać więcej pieniędzy.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.067 140 0
#44
Mi taki wynalazek dremelopodobny wystarczył na kilkanaście lat. W zasadzie nadal działa. Obroty maks nie równają się nawet obrotom minimalnym dremela (nawet takiego dremelopodobnego z Biedronki), ale w trakcie użytkowania "kilka" szyn tym bez problemu pociąłem.
https://allegro.pl/oferta/mini-szlifierka-wiertarka-zasilacz-12v-2a-9362702062
Patrząc po cenie podobnej do mojej, to w sumie za 2x drożej można poszukać podróbki dremela na allegro. Często w zestawie z różnymi końcówkami.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#45
Ostatnio stanąłem przed dokładnie takim samym problemem. Ostatecznie przeciąłem szyny w płaszczyźnie modułu, przy pomocy ponacinanej żyletki :
http://forum.modelarstwo.info/threads/makieta-2-9mx1-5m-rozbudowa.19109/post-878283
Poszło dosyć sprawnie a efekt póki co zadowalający.
Witam, raz jeszcze w tym temacie. Otóż staję teraz przed tematem cięcia toru na granicy modułów. Tor przeznaczony do cięcia w planie przechodzi na ukos przez moduł ale dodatkowo jest jeszcze na pochyleniu 3%. Pytanie do Kolegi, jak Kolega @marekm ciął tor zaznaczony w czerwonym okręgu, gdyż ze zdjęcia nie jest to na 100% widoczne:
- w płaszczyźnie prostopadłej do stołu makiety, czyli w płaszczyźnie bezwględnie pionowej czy
- w płaszczyźnie prostopadłej do toru

Pozdrawiam

1640805630057.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#46
Troszke bedzie kłopotu, ale idealnie nie trzeba, szyny są łączone, skrecane normalnie też. Pewnie pod kątem trzeba to zrobić.
Robercie, odgrzewam temat, gdyż teraz dopiero do tego punktu doszedłem :)! Piszesz, że pod kątem, ale do czego, do pionu? Czyli prostopadle do osi toru? Jeżeli tak, to taka metoda jest nieco prostsza, gdyż można piłkę o coś "oprzeć", np o listwę wg której tniemy. Minimalnie jednak kawałeczki toru z dwóch stron będą wystawać poza granicę modułu. Jednakże mówimy tutaj o ułamku milimetra, więc chyba nie ma o co kopii kruszyć. Co sądzisz?
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
#47
Starałem się ciąć prostopadle do powierzchni stołu makiety, dokładnie z myślą o tych wystających kawałeczkach
szyn, ale z perspektywy czasu myślę, że to nie ma znaczenia.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#48
...z myślą o tych wystających kawałeczkach szyn, ale z perspektywy czasu myślę, że to nie ma znaczenia.
Jeżeli to makieta stacjonarna to nie ma to znaczenia, ale w makiecie modułowej co jakiś czas skręcanej i rozkręcanej to już ma znaczenie, nie trudno takim wystającym"kawałeczkiem"zaczepić o coś i uszkodzić tory. Ja w każdym razie przecinam tory równolegle do płaszczyzny profilu czołowego.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
#50
Coś mi się wydaje, że ta polemika jest trochę nie na temat :)
Kolega ma makietę stacjonarną, ja również. Napisałem, że ciąłem prostopadle do
powierzchni stołu makiety.

Moja uwaga na temat marginalności tej decyzji wynika z tego, że od czasu wykonania tego cięcia
raz rozłączyłem moduły makiety i była to operacja na tyle absorbująca, że ten jeden szczegół, nawet gdyby
wystąpił byłby dla mnie bez znaczenia.

Modułów w rozumieniu przenośnych, znormalizowanych skrzynek nie mam i się na ich temat nie wypowiadam.
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
656 34 1
#51
Ja tnę trochę po barbarzyńsku - najpierw przymierzam i zaznaczam miejsce cięcia, rozcinam nożem podkład a potem kombinerkami przecinam szyny i obrabiam pilniczkiem, bo bardzo łatwo się skaleczyć. Jak do tej zawsze pod kątem prostym - z pochyleniem torów jeszcze nie miałem okazji. Same szyny między modułami łączę fabrycznymi wsuwkami - zasilanie mam wpięte tylko w jednym miejscu. A na czas transportu, który kiedyś nastąpi, to tak sobie pomyślałem aby zrobić jakieś nakładki ochronne zapinane na końcach modułów w celu zasłonięcia końcówek torów. Nie robiłem tego jeszcze, dlatego to jak na razie pozostaje tylko teorią.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#52
Dziękuję za odzew Kolegów. Otóż już dokonałem tej czynności i śmiem twierdzić (i zgodzić się z Kolegą @marekm), że to praktycznie nie ma znaczenia, gdyż mówimy o ułamkach milimetra! Owszem, cięcie w płaszczyźnie bezwględnie pionowej w teorii pozwala nam, że tory idealnie są przycięte i nic nie wystaje. Ale umówmy się to nie nanotechnologia i w przypadku cięcia prostopadle do toru, na pochyleniu 3% to ile tej szyny nam wystaje poza krawędź modułu? To są już tak niewielkie części, że to po prostu nie wpływa na bezpieczeństwo nasze czy torów podczas złączania/rozłączanie modułów. Zatem sposób cięcia nie ma znaczenia.
 

Podobne wątki