• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Cięcie torów na granicy modułów

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#1
Witam,

Mam pytanie natury techniki modelarskiej. Powszechne jest cięcie torów na granicy modułów, nawet pod kątem daleko odbiegającym od prostego w stosunku do osi toru. Sam muszę się zmierzyć z takimi przypadkami na mojej makiecie. Ale jak postąpić w sytuacji kiedy tor nie dość, że nie przechodzi z modułu w moduł pod kątem prostym w planie, to dodatkowo jeszcze jest na pochyleniu podłużnym 3%? Jak w takiej sytuacji ciąć? Czy ciąć tor zawsze w płaszczyźnie pionowej, prostopadłej do płyty makiety i równolegle do brzegu modułu bez względu na okoliczności? Czy może jednak należy ciąć w płaszczyźnie prostopadłej do stópki szyny? Bardzo proszę o poradę.

Zdjęcie poniżej obrazuje podział na moduły (na zielono). W żółtych okręgach zaznaczyłem miejsca, gdzie tory są dodatkowo na pochyleniu podłużnym 3% i muszą być przecięte.
Ciecia torow na granicy modulow.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.923 386 20
#6
Jeśli szyna będzie wystawała poza moduł, to przy przenoszeniu, łączeniu itp. istnieje duże ryzyko, że się uszkodzi i oderwie. Ciąć trzeba zawsze w płaszczyźnie ściany pionowej modułu, czyli w pionie. To zabezpiecza przed uszkodzeniami. Poza tym taki ostry wystający brzeg szyny to częsta przyczyna przypadkowych skaleczeń.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.923 386 20
#11
Właśnie pisałem o tym Adamowym sposobie i mnie uprzedził. Sposób Adama daje cięcie wzdłuż podkładów, a dołożona sklejka zabezpiecza przed wystającą samą szyną poza brzeg modułu.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#12
No tak, ale wtedy wystają elementy poza brzeg modułu. Jak chcemy, aby nic nie wystawało, to trzeba ciąć pionowo i w tym sensie innej opcji nie ma. Tutaj Pan załączył przypadek, gdzie tor zdaje się jest płasko położony. Sprawa się komplikuje gdy tor jest na pochyleniu, to aranżacja przedstawiona na zdjęciu nie do końca pomoże.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#13
Właśnie pisałem o tym Adamowym sposobie i mnie uprzedził. Sposób Adama daje cięcie wzdłuż podkładów, a dołożona sklejka zabezpiecza przed wystającą samą szyną poza brzeg modułu.
Ale sposób ten nie rozwiązuje całkowicie problemu w sytuacji kiedy tor jest na pochyleniu podłużnym, chyba, że machniemy ręką na nieco pod kątem przycięte szyny w stosunku do ich stopek.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.923 386 20
#15
Też rozwiązuje, bo przetniesz tor wzdłuż podkładów, od spodu przed uszkodzeniem zabezpieczy wystającą część toru sklejka, a jak przetniesz w pionie to ani tor ani szyna nie będzie wystawać poza zabezpieczającą sklejkę.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.923 386 20
#17
Można uszkodzić wystający element przy transporcie czy przesuwaniu modułów.
Tak, jeżeli wystaje sam tor czy szyna bez zabezpieczenia to jest taka możliwość, żeby go uszkodzić czy nawet urwać. Natomiast jak podłożysz pod tor sklejkę, a tą sklejkę przykleisz i dodatkowo przykręcisz do modułu, to praktycznie likwidujesz możliwość uszkodzenia toru i szyny.
No ale jeżeli Tobie nie pasuje taki sposób, to tnij pod kątem i się niczym nie przejmuj. To jest Twoja makieta, Tobie ma się podobać, Tobie sprawiać przyjemność i Tobie ma dawać radość z jej używania. Pamiętaj, że to Ty masz być zadowolony, bo my nie będziemy korzystać i bawić się na tej makiecie. Co więcej, my nie będziemy jej rozmontowywać i przesuwać. Ty masz mieć wygodę i zrób tak jak Tobie będdzie najwygodniej. Nasze rady są po to, żeby je w jakiś sposób wykorzystać albo w całości, albo w części, albo nie korzystać z nich...
Nie odbieraj tego wpisu jako krytykę, tylko weź sobie do serca rady i zrób tak, jak Ci serce dyktuje.
A jak będziesz miał pytania to dawaj, postaramy Ci się pomóc. :)
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#19
Tak, jeżeli wystaje sam tor czy szyna bez zabezpieczenia to jest taka możliwość, żeby go uszkodzić czy nawet urwać. Natomiast jak podłożysz pod tor sklejkę, a tą sklejkę przykleisz i dodatkowo przykręcisz do modułu, to praktycznie likwidujesz możliwość uszkodzenia toru i szyny.
No ale jeżeli Tobie nie pasuje taki sposób, to tnij pod kątem i się niczym nie przejmuj. To jest Twoja makieta, Tobie ma się podobać, Tobie sprawiać przyjemność i Tobie ma dawać radość z jej używania. Pamiętaj, że to Ty masz być zadowolony, bo my nie będziemy korzystać i bawić się na tej makiecie. Co więcej, my nie będziemy jej rozmontowywać i przesuwać. Ty masz mieć wygodę i zrób tak jak Tobie będdzie najwygodniej. Nasze rady są po to, żeby je w jakiś sposób wykorzystać albo w całości, albo w części, albo nie korzystać z nich...
Nie odbieraj tego wpisu jako krytykę, tylko weź sobie do serca rady i zrób tak, jak Ci serce dyktuje.
A jak będziesz miał pytania to dawaj, postaramy Ci się pomóc. :)
Dzięki, szukam najprostszego sposobu, i tu wydaje się cięcie pionowe takim właśnie najprostszym rozwiązaniem. Wiem, że estetyka końcówek torów na tym ucierpi (podkłady), ale jestem początkujący w tym zakresie i prostota powinna mieć priorytet.

Dalej w tym temacie, bardzo popularne na Wyspach jest używanie pasków płytek miedzianych na skraju modułów albo miedzianych wkrętów, do których przylutowuje się końcówki szyn na krawędzi modułów. To w pełni zabezpiecza tor przed "rozpruciem", gdyż jak wiadomo same podkłady nie przytrzymają szyny. Jeszcze nie wiem czy w ten sposób będę robił, bo znowu to wymaga wprawy.

EDIT: chodzi o prostotę i niezawodność prowadzenia składów oczywiście ;). W dalszej dopiero kolejności estetyka połączeń.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#20
weź sobie do serca rady i zrób tak, jak Ci serce dyktuje
Zdecydowanie wolę posłuchać rady Kolegów zanim cokolwiek, z czym mam wątpliwości, zrobię sam. Serce mi dyktywało zapytać najpierw na forum :). I teraz już wiem, że cięcie pionowe można wykonać, nieważne w jakiej płaszczyźnie położony jest tor. Dzięki raz jeszcze.
 

Podobne wątki