• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budownictwo Cięcie laserowe w kartonie elementów modeli budynków

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witajcie,

czy może mi ktoś kto miał styczność z tematem podpowiedzieć jakiego najlepiej użyć kartonu modelarskiego do wycięcia ścian modeli budynków? Mam w planie kilka projektów polskich zabudowań kolejowych, przygotowuję dokumentację zdjęciową i rysunkową do ich wykonania. Poza tym mam jeszcze jedno pytanko: czy przy cięciu laserowym można precyzyjnie regulować głębokość wycięcia np. fug w murze ceglanym? Nie miałem jeszcze za bardzo styczności z cięciem laserowym kartonu, stąd moje pytania.

Pozdrawiam
Kamil
 

vqsoft

Znany użytkownik
Reakcje
4 0 0
#2
ja używam kartonu introligatorskiego 1 i 1,2 mm grubości. Rysując pod laser rysuje tak ze to co mam wyciąć robię czarną linia a to co mam grawerować robię czerwoną. Potem w programie do lasera ustawiam jaki kolor jaka moc i prędkość. Dzieki temu moge jednym strzałem wyciąć i wygrawerować element.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#4
ja używam kartonu introligatorskiego 1 i 1,2 mm grubości. Rysując pod laser rysuje tak ze to co mam wyciąć robię czarną linia a to co mam grawerować robię czerwoną. Potem w programie do lasera ustawiam jaki kolor jaka moc i prędkość. Dzieki temu moge jednym strzałem wyciąć i wygrawerować element.
Linie rysuje się konturem włosowym. Mam pytanie, czy jest możliwość określenie jaką grubość ma cięcie?
Wycinałem w różnych miejscach i to co miało mieć wymiar 3mm, taki wymiar dokładnie posiadało. W jednym zakładzie miały być wycięte pierdoły z obłogu na 3,2mm, a po wycięciu miały 2,9mm.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#5
jakiego najlepiej użyć kartonu modelarskiego do wycięcia ścian modeli budynków?
'Najepiej' to zależy od zastosowania: ja korzystałem z podkładu dla artystów - na wierzchu ma gładką, cienką 'skórkę', rdzeń to karton z włóknami. Gładkość moim zdaniem lepiej odwozrowuje powierzchnię muru ceglanego, natomiast po 'wygrawerowaniu' całej powierzchni rdzeń daje fakturkę a'la tynk wapienny lub kamień.

czy przy cięciu laserowym można precyzyjnie regulować głębokość wycięcia np. fug w murze ceglanym?
Do pewnego stopnia tak: ilość wypalonego materiału jest proporcjonalna do przyjętej energii (czyli mocy i prędkości), jednak 'precyzja' przy niejednorodnym materiale jakim jest karton to pojęcie względne. Poza tym rowek ma kształt litery V, więc nie jest to do końca wierne odwzorowanie spoiny.

Generalnie próby z grubym kartonem nie uważam za udaną, wydaje mi się (ale nie spróbowałem jeszcze) że wielowarstwowe kanapki ze zwykłego papieru do drukarek dadzą lepszy wynik:
-możliwość sklejenia warstw obróconych o 90 stopni, aby zapobiec wichrowaniu
-wycinanie ramek okien w warstwie wewnętrznej - mniej zabawy niż wklejanie ramek w gruby karton
-wycięcie całego rozwinięcia ściany w jednym kawałku - uproszczenie tematu łączenia ścian (do jednej spoiny), które jest najgorszą przypadłością grubego kartonu

Jeszcze bardziej generalnie, wycinanie laserem elementów budynków ma dużo ograniczeń i efekt wcale nie jest lepszy niż przy innych metodach, popularność komercyjna wynika jedynie z niskiego kosztu opracowania i produkcji.
Co innego w przypadku tych detali, które są z natury dwuwymiarowe - tu porównywalną lub lepszą niż przy wtrysku/fototrawieniu jakość można uzyskać mniejszym nakładem czasu, pięniedzy i przy dużej dostępności
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#6
Dzięki za info wszystkim. OLF, tak się właśnie zastanawiałem czy karton cięty laserem można by czymś zastąpić, fototrawienie w przypadku całych budynków nie wchodzi w grę. Może jakieś odlewy gipsowe...tylko co z trwałością
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#7
W kwestii gipsu wszystko zależy od jego rodzaju. Generalnie dobre gipsy (te drogie i bardzo drogie - broń boże z allegro) mają twarde powierzchnie ale są bardziej kruche od żywic. Fantastycznie się malują, ale nie daj boże upuścić model na podłogę. Podobnie jest z żywicami akrylowymi. Ich odlewanie też nie jest wbrew pozorom takie proste. Uwierz mi wiem co mówię;)
Wniosek: Jeśli nie chcesz stracić pół roku na testach gipsów i technik ich odlewania, to prościej jest wyciąć/wygrawerować karton.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#9
Swego czasu majstrowałem w technice mieszanej czyli karton+szpachlówka, tylko te ręczne rzeźbienie przy większych budynkach i ich większej ilości raczej nie przejdzie.

A w odlewanie mimo wszystko chyba się skuszę pobawić w wolnej chwili ;)
 

Załączniki

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#10
Fajne zajęcie, prawie jak ryby. Niby relaksujące, ale co jakiś czas stan przedzawałowy gwarantowany. No i można podszlifować mowę potoczną i rynsztokową.

A wzorek na tej ścianie pierwyj sort, ino dokończyć i odlewać.
 

Podobne wątki