• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciężki orzech... XTrkCAD

Michal-DS1

Ostrzeżony
Reakcje
0 0 0
#1
Witam Wszystkich, jestem tu nowym użytkownikiem więc przedstawię się. Mam na imię Michał, mam 24 lata i mieszkam w niewielkim grajdołku o nazwie Dzierżoniów ( Podsudecka Magistrala Kolejowa ). Pociągi, a raczej skryta ich obserwacja sprawiało mi dużą frajde jako dzieciakowi, ale teraz postanowiłem zrobić krok w tą wielką i długą przygodę zwaną modelarstwem kolejowym. Po wykonaniu niewielkiego modelu nastawni ( karton ) postanowiłem rozpacząć budowę makiety w skali H0. Makieta przedstawiać będzie stację z mojego miasteczka i kopalnie odkrywkową sjenitu która znajduje sie w sąsiedniej wiosce. Jest jednak pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić. Zainstalowałem program XTrkCAD, korzystając z porady pewnego internetowego znajomego aby mozliwie najdokładniej odzwierciedlic uklad torowy stacji, lecz okazalo sie to dla mnie bardzo skomplikowane. Pytanie moje do Was drodzy koledzy/koleżanki, czy istnieje możliwość "wklejenia" gotowego schematu torowiska do tego programu? Jeśli tak to jak to zrobić? Jeśli nie, to jaka metoda jest "prostsza"? Pozdrawiam Serdecznie i w załączniku przesyłam schemat ukladu torowego stacji.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#2
Nie znam się zupełnie na tych programach, ale chciałbym zwrócić uwagę, że załączony schemat to nie jest dokładny plan układu torowego (nie: plan torowisk!), lecz plan schematyczny w skali skażonej, o zaburzonych proporcjach (można powiedzieć, że ściśnięty wzdłuż). Można z niego wyczytać wzajemny układ torów i rozjazdów oraz urządzeń sterowania ruchem, ale nie daje on pełnej informacji o geometrii układu torowego. A projekt budowy takiej makiety jest bardzo ambitny...
 

Arcyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Jeśli chciałbyś dokładnie odwzorować taką stację, to od wiaduktu (lewa strona na schemacie) do przejazdu kolejowego (przy "prawej" głowicy) jest 870 m w rzeczywistości, a więc dokładnie 10 m makiety, a na lewo i prawo jeszcze trochę torów jest ...
Mimo wszystko, jak na tak rozbudowaną stację jest ona wyjątkowo "krótka".

Nie wiem czy korzystasz, ale dobrą pomocą przy projektowaniu i "mierzeniu" jest geoportal. Tam możesz wszystko pomierzyć i przenieść na kartkę lub płytę makiety. Jedynym ograniczeniem/wypaczeniem są geometrie rozjazdów jakich użyjesz - reszta pewnie i tak byłaby na flexach.

W XTrkCAD nie można zaimportować tego typu schematów. Musisz wszystko wyrysować ręcznie i jak ze wszystkim trzeba się przyzwyczaić - na początku nie musi być łatwo. Pomocą są wgrane systemy torów różnych firm z ich geometrią, ale nie zbudujesz na nich bez dużej ingerencji dokładnego modelu stacji.
 
OP
OP
M

Michal-DS1

Ostrzeżony
Reakcje
0 0 0
#4
Przyznam szczerze że makieta owszem będzie spora, ale mam całą piwnice do wykorzystania ( plus trasa bedzie przebiegać przez łazienke :D ). Zapomniałem jednak dodać że jestem dość zielony w kwestii programów, tudzież korzystania z internetu. Spróbuje przysiąść teraz na tym Geoportalu i coś zdziałać, chociaż znając moje zdolnosci to predzej pobiegne z miarką na dworzec :D Ogólnie dziękuję za porady, jeśli będe miał problem z czymś co wymaga nowego tematu, to z pewnością go założe. Póki co to postaram sie coś wynieść z założonych już tematów.

P.S. Waszym zdaniem, lepiej wpierw zacząć od przygotowania makiety, czy też najpierw nabyć elementy taboru ( jakiś lok manewrowy plus pare wagoników)?
 

Baranek

Moderator Grupy BGM
BGM
Reakcje
52 0 0
#5
Ja bym zaczął od taboru i kółka do zabawy.

Trochę w tych planach widzę siebie rysującego makietę całkiem sporej stacji, którą planowałem wykonać. Potem przychodzą kwestie kosztów, czasu wykonania (powyższy schemat pachnie dziesięcioma latami pracy). Jeśli masz gdzieś w okolicy możliwość spotkania żywych modelarzy, obejrzenia jakiejś wystawy, przyjrzenia się pracy w praktyce (warsztaty w Poznaniu za niedługo), to bardzo pomoże w planowaniu.

Muszę przyznać, że schemat jest bardzo ciekawy. Łączy w sobie wiele elementów, które mogą zapewnić z jednej strony dużo samodzielnej zabawy, a z drugiej mogą świetnie sprawdzić się na imprezach modelarskich. Tylko nie wiem, czy jest dobra "na początek".
 
OP
OP
M

Michal-DS1

Ostrzeżony
Reakcje
0 0 0
#6
Przyznam szczerze że nigdy w okolicy nie słyszałem o modelarzach kolejowych, tudzież o imprezach o takim charakterze. Najbliżej to musiałbym się udać do Wrocławia, lecz też nie znam nikogo z tamtejszego kółka sympatyków. Pamiętam że jeszcze w Jaworzynie Śląskiej (jakies 35 km ) była kiedyś makieta w tamtejszym muzeum, ale czy jest tam jeszcze to tego nie wiem.

P.S Nowy nabytek mojego miasteczka
 

Baranek

Moderator Grupy BGM
BGM
Reakcje
52 0 0
#7
Zwykle nie trzeba nikogo znać, wystarczy namierzyć klub czy grupę modelarską, odezwać się do ludzi i zwykle nie zabraniają przyjść i porozmawiać :)
We Wrocławiu działa klub z tego, co mi wiadomo.
 

Cinek_ddz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Witam Wszystkich, jestem tu nowym użytkownikiem więc przedstawię się. Mam na imię Michał, mam 24 lata i mieszkam w niewielkim grajdołku o nazwie Dzierżoniów ( Podsudecka Magistrala Kolejowa ). Pociągi, a raczej skryta ich obserwacja sprawiało mi dużą frajde jako dzieciakowi, ale teraz postanowiłem zrobić krok w tą wielką i długą przygodę zwaną modelarstwem kolejowym. Po wykonaniu niewielkiego modelu nastawni ( karton ) postanowiłem rozpacząć budowę makiety w skali H0. Makieta przedstawiać będzie stację z mojego miasteczka i kopalnie odkrywkową sjenitu która znajduje sie w sąsiedniej wiosce. Jest jednak pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić. Zainstalowałem program XTrkCAD, korzystając z porady pewnego internetowego znajomego aby mozliwie najdokładniej odzwierciedlic uklad torowy stacji, lecz okazalo sie to dla mnie bardzo skomplikowane. Pytanie moje do Was drodzy koledzy/koleżanki, czy istnieje możliwość "wklejenia" gotowego schematu torowiska do tego programu? Jeśli tak to jak to zrobić? Jeśli nie, to jaka metoda jest "prostsza"? Pozdrawiam Serdecznie i w załączniku przesyłam schemat ukladu torowego stacji.
Witam :) tak się składa, że jetsem z Dzierżoniowa i też teraz jestem na etapie planowania makiety naszego Dworca. Prosiłbym o jakis kontakt :)
 

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#9
Ta stacja ma niesamowity klimat (szczególnie w lato), chyba głównie dlatego, że nic w niej nie zmieniono od dawien dawna. Drewniane wiaty, niskie perony, dużo trawy, semafory kształtowe... Parowozownia z jakimiś szrotami i spalone ryflaki.
 

Cinek_ddz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Ta stacja ma niesamowity klimat (szczególnie w lato), chyba głównie dlatego, że nic w niej nie zmieniono od dawien dawna. Drewniane wiaty, niskie perony, dużo trawy, semafory kształtowe... Parowozownia z jakimiś szrotami i spalone ryflaki.
Kiedyś była druga parowozownia stacja jest bardzo rozbudowana, magazyny itp