• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciężarówki z okresu PRL - skala 1:43

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
U Pawła w Toysandmodels widziałem zapowiedź kalkomanii Pekaesu do tego modelu. Idealne uzupełnienie.
Kalki są także dostępne na allegro, u sprzedawcy o nicku polskimodel.

@Mafo, a robiłbyś ręcznie czy projektował pod wydruk 3D ?
I jakieś oznaczenie takiej przyczepy, żeby móc poszukać na sieci zdjęć ?
Nie, nie projektowałbym pod wydruk, bo po prostu nie umiem projektować.
Z tego co pamiętam, to takie przyczepy robił Fruehauf. A ta, którą ciągał FIAT 190NC wygląda tak, jak na tych dwóch zdjęciach. Więcej nie mam fotek.

Fotki znalezione w sieci dzięki wyszukiwarce google.

Fiat 190NC 015.jpg
Fiat 190NC 024.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Rzeczywiście budowa jednej przyczepy z dwóch samochodów to marnotrawstwo. Co prawda teoretycznie z trzech samochodów dało by się zrobić dwie przyczepy ale to i tak za drogo wychodzi. Może coś za jakiś czas wyjdzie z wydruku. Na Alledogo widziałem już przyczepy do Stara, Jelcza i traktorów.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Rzeczywiście budowa jednej przyczepy z dwóch samochodów to marnotrawstwo
Nie do końca się zgodzę. Skrzynie można pociąć, pokleić i będzie element przyczepy. No a kabiny zawsze można wykorzystać do zrobienia ciągnika siodłowego. W PEKAESIE jeździły dwa rodzaje ciągników FIAT-a: trzyosiowy i dwuosiowy. Także jest potencjał... ;)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Lepiej poczekać niż niszczyć kolejne modele na zrobienie przyczepy , może chłopaki z Resin Labor ogarną temat i zrobią przyczepę tak jak zrobili z przyczepą do TATRY
Może ogarną... Oby... Dobrze bybyło, jakby zrobili prawidłową skrzynię do tego Fiata, to wtedy problem przeróbek by się rozwiązał. :)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Szkoda jedynie tej zabudowy , bo tak to bardzo fajny model jest . Jak sobie kupię to chyba pójdzie nóż w dłoń i będzie o połowę skrócona .
To już chyba lepiej wywalić tą zabudowę i zrobić albo plandekową z burtami aluminiowymi, czyli podobną do tej w Fiacie 190NC, albo zrobić izotermę.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
Moim zdaniem cały efekt w tym modelu psują zbyt grube uchwyty lusterek i lampa bocznego kierunkowskazu w czarnym kolorze. :eek:
Takie podwyższane burty były stosowane ale jak to Maciek napisał - jako samoróbki.
Stosowano to np. przy transporcie buraków cukrowych ,lub przewozu stosunkowo lekkich ładunków np. trocin z tartaków.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Dziś pojawił się w sprzedaży model Jelcza 640. To chyba pierwszy model tego samochodu w skali 1:43 wydany seryjnie. Uważam, że to jeden z lepiej zrobionych modeli tej gazetkowej serii, przynajmniej jak dla mnie. Teraz jeszcze jakby DeA wydało wywrotkę, to byłby komplet. :)

Jelcz 640 betonomieszarka 001.jpeg
Jelcz 640 betonomieszarka 002.jpeg
Jelcz 640 betonomieszarka 003.jpeg
Jelcz 640 betonomieszarka 004.jpeg
Jelcz 640 betonomieszarka 005.jpeg
Jelcz 640 betonomieszarka 006.jpeg
Jelcz 640 betonomieszarka 007.jpeg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Rzeczywiście model bardzo ładnie wykonany. Do mnie przyszedł kilka dni temu razem ze Starem 1142 w prenumeracie która dogoniła edycję dzięki poślizgom czasowym (ja dość późno się zdecydowałem na prenumeratę). Bardzo miła osłoda do brzydkiego Stara. Powiem szczerze Jelcz 640 jak dla mnie to przede wszystkim wywrotka którą mam nadzieję też zrobią i to z identyczną kabiną i w ciemno żółtym kolorze. Betoniarka też bardzo ładna ale mało ją kojarzę na podwoziu Jelcza 640. Dla mnie ta zabudowa to przede wszystkim naczepa sprzęgnięta z ciągnikiem siodłowym Jelcz 317. Także kolorystyka trochę za jasna bo pasy gruchy pamiętam czerwone jakoś pomarańczowych nie pamiętam. Obudowy agregatu i zbiornik na wodę ja pamiętam jasno szare z napisem Stalowa Wola. Czy były takie jak w tym modelu nie wiem ja takich kolorów nie pamiętam ale nie mogę wykluczyć że gdzieś takie były. Ogólnie kolorystyka modeli w tej kolekcji bywa zaskakująco dziwna jakby nad tym czuwał jakiś artysta od projektowania domków dla lalek. Ktoś powinien zadbać by rzeczywiście kolory były zgodne z epoką, ale to chyba marzenia ściętej głowy.
 

Podobne wątki